Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Παρτε και ενα κρουσμα νομοταγους πολιτη

Με παιρνει τηλεφωνο κοπελα για ΠΕΑ.

Συναντιομαστε πριν λιγο, μου δινει τα στοιχεια (κατοψη+3843, δεν ειχε αλλο) και συμφωνουμε να ξεκινησουμε τη δουλεια.

Γνωριζε για την ηλεκτρονικη θεωρωσω μισθωτηριων και γνωριζε επισης και για το προαιρετικο της καταχωρησης του ΠΕΑ

Δε χρειαστηκε και πολυ παραπανω απο μισο λεπτο να της εξηγησω οτι το ΠΕΑ ειναι υποχρεωτικο και αν παρανομα θεωρησει μισθωτηριο χωρις να το κατεχει, κινδυνευει με προστιμα.

Μαλιστα επικαλεστηκα και αιτημα του ΤΕΕ με λιστα θεωρησεων μισθωτηριων ανευ ΠΕΑ για διασταυρωση και αν υπηρχε ΠΕΑ με ημερομηνια μεταγενεστερη της θεωρησης, παλι θα κινδυνευε.

 

"Δεν αξιζει για τετοιο ποσο (της αξιας του ΠΕΑ) να κινδυνευσω με προστιμα" μου ειπε...

 

Ομως ερχεται ο μ******* ο μηχανικος και χαλαει την πιατσα...

Στο διπλανο διαμερισμα της αδερφης της που εκανε περσι, μηχανικος το εκανε με 80€ τελικης με ολοκληρη αποδειξη, ητοι 65€+ΦΠΑ

Κατι που ζητουσε κι απο μενα να κανω και, προφανως, αρνηθηκα.

 

Σημειωτεον οτι μιλαμε για σπιτι του 2001 αδειας, κατι που σημαινει πως θελει ΜΘ, ξυλοτυπους και ΔΚ για υπερδιαστασιολογηση λεβητα

Ο "συναδελφος" οχι απλα δεν απαιτησε αυτα τα σχεδια, ομως ουτε αυτοψια δεν εκανε καν...

 

Τα σχολια δικα σας

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο είναι ενώ προσπαθούμε να επαναφέρουμε την νόμιμη τάξη στα ΠΕΑ με νύχια και με δόντια, μόνοι μας στην ουσία, ξεχάσαμε τον τζόκερ μηχανικό που είχε από πριν καταστρέψει την πιάτσα με τις χαμηλές αμοιβές.... 

Αν μου έλεγε κανείς τι είναι πιο πιθανό να αλλάξει, καραστάνταρ το πρώτο...Εγχείρηση σε μαλάκινση εγκεφάλου δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άσε καλύτερα...Οι δημοσιογράφοι πίσω από το προαιρετικό των ΠΕΑ θα ανακαλύψουν καμιά κοινωνική πολιτική και ζήτω που καήκαμε.

 

Θα πούνε ότι ανακάλυψαν τα ΠΕΑ για να επιβάλλουν πρόστιμα στους πολίτες...Καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει, θα μας πουν απατεώνες και συνεργούς..

Μα είμαστε ήδη καμένοι!!!

 

Όσο για τον κόσμο δεν βρίσκεις και ποτέ το δίκιο σου.

Link to comment
Share on other sites

μου εχουν  τυχει τετοιες περιπτώσεις  σαν του ινζακι και είναι εκνευριστικο, να συμφωνεις και την τελευταια στιγμη   να σου λενε όχι.....και εγω  ετσι  τις χειρίζομαι...εχω ένα οριο που λεω ότι δεν αξιζει, πιο κατω....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, για την επόμενη σοβαρή δουλειά, δική της ή της αδερφής της, θα προτιμήσει εσένα και όχι τον εξηνταπεντάκια μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Πανε διαβασε και στα come members στις σκοτωμενες αμοιβες νεο περιστατικο που μου συνεβη σημερα...

Μη μεταφερω posts

Εχω τετοια συγχυση...

Link to comment
Share on other sites

Όχι να πεις. Καλό είναι να επιμερίζεται η σύγχυση. Κοιμήθηκα καλά χτες και χωρίς νεύρα, σήμερα διάβασα τις 2-3 τελευταίες σελίδες και ξαναφόρτωσα, θέλω τη χαριστική μου βολή!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω το εξής...

Σήμερα το απόγευμα κατά τις 5 παρά, δέχθηκα κλήση από το ΥΠΟΙΚ σχετικά με την επιστολή που τους είχα στείλει. Μου ζήτησαν την διεύθυνση κατοικίας για να μου αποστείλουν όπως μου είπαν, ταχυδρομικώς παρακαλώ την απάντηση...

Από εβδομάδα λογικά που θα την λάβω, θα την ανεβάσω, αν και δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος ως προς το περιεχόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.