Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Δεν στέλνω τίποτα στους "πρώτη φορά αριστερά"....

 

#ikaros13

Η κυβέρνηση είναι..... αριστερή (όπως λές) ! :smile:

 

ΟΙ υπάλληλοι των ΔΟΥ δεν κοιτάνε αν ειναι ''αριστερή'' η ''δεξιά'' κυβέρνηση....εντολές εκτελούν !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1.μπορεί διαμέρισμα σε πολυκατοικία  (όχι τουριστικό κατάλυμμα, χωρίς κάποιο σήμα εοτ),που δηλώνεται ώς κατοικία κανονικά και είναι κενο, σε παραθαλάσσιο σημείο, να ενοικιαστεί για 3 μήνες ή απαγορεύεται?

2. υπάρχει κάποιο όριο (π.χ κάτω από διετής μίσθωση ή κάτω από ένα μήνα)  που απο εκεί και κάτω δεν μπορεί να γίνει μίσθωση?

3. αν ναί κάνεις κανονικά μισθωτήριο για 3 μήνες, το καταθέτεις ηλεκτρονικά κλπ? αυτός παίρνει την ΔΕΗ πάνω του για 3 μήνες μόνο? ή δεν είναι διαδικασία που επιτρέπεται γιατί θεωρείται ότι μπαίνεις σε τουριστικά χωράφια?

4. ώς κατοικία δεν μπαίνει στο μισθωτήριο? ή τουριστική κατοικία η κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ο νοικάρης δεν βρίσκει τον λογιστη του να του τυπώσει το μισθωτηριο που αποδέχτηκε στο taxis. Aν του το τυπώσει ο εκμισθωτής από τους δικους του κωδικους είναι το ίδιο? Για να πάει ΔΕΗ για αλλαγη?

Μήπως φαίνονται τίποτα στοιχεια παραπάνω του εκμισθωτή που δεν θα ήθελε ή είναι το ίδιο ακριβώς? ποιό τυπώνει στο taxis, την απόδειξη?

H δεη μήπως δεν το ζητά?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, για την ΔΕΗ (αλλαγή ονόματος), αυτό που χρειάζεται είναι το αποδεικτικό αποδοχής του συμφωνητικού (από τον μισθωτή) από το Taxisnet. Αυτό είχε καταθέσει ο δικός μου ενοικιαστής.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

ο εκμισθωτής μπαίνοντας μέσα στο taxis του έχει σε pdf να εκτυπώσει <<απόδειξη υποβολής>>. Και αν πατήσεις εκτύπωση εκτυπώνονται 2 σελίδες. Ο μισθωτής αν μπεί με τούς κωδικούς του και αυτός δεν θα εκτυπώσει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ? ή έχει κάποιο για αυτόν <<αποδεικτικό αποδοχής>> ή τελοσπάντων κάτι που διαφέρει λίγο από την εκτύπωση του εκμισθωτή?

Link to comment
Share on other sites

1.θέλω για να πάρω άμεσα λεφτά να ενοικιάσω ένα πάρκινγκ που έχω, με μακροχρονια 5 ετή μίσθωση , και να τα πάρω προκαταβολικά (για αυτό και το δίνω πάφθηνα). Πώς γίνεται αυτό στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο , αφού θα έχω προπληρωμή και τών 5 ετών και όχι μηνιαίο μίσθωμα?

2.και πές ότι γίνεται, στο 2ο έτος στο Ε2 τι θα βάλω αφού δεν θα έχω έσοδα, αλλά θα είναι ενοικιασμένο? 

3. επειδή θα είναι μισθωτήριο κατατεθιμένο κανονικά, τα λεφτα μπορεί να είναι μετρητα? ή κάποιο όριο? ή πρέπει να τα βάλει τράπεζα? 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

ο νοικάρης δεν βρίσκει τον λογιστη του να του τυπώσει το μισθωτηριο που αποδέχτηκε στο taxis. Aν του το τυπώσει ο εκμισθωτής από τους δικους του κωδικους είναι το ίδιο? Για να πάει ΔΕΗ για αλλαγη?

Μήπως φαίνονται τίποτα στοιχεια παραπάνω του εκμισθωτή που δεν θα ήθελε ή είναι το ίδιο ακριβώς? ποιό τυπώνει στο taxis, την απόδειξη?

H δεη μήπως δεν το ζητά?

 

Τυπωστε τη βεβαίωση καταχώρησης των βασικών στοιχείων της μίσθωσης  εσείς , από το δικό σας προφιλ. Αυτή την εκτύπωση μαζί με αντίγραφο του μισθωτηρίου συμβολαιου , μπορείτε να την προσκομίζεται όπου σας ζητηθεί. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.