Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανοικτή Συνέλευση Μηχανικών, Παρασκευή 10/1/14, 6.30μμ στο ΤΕΕ


littledragon

Recommended Posts

Από Ανοικτή Συνέλευση Μηχανικών

 

Συνέλευση Παρασκευή 10/1/14, 6.30μμ στο ΤΕΕ, με θέματα:

  • Αποτίμηση κατάστασης εν όψει λήξης της προθεσμίας αναστολής της αποστολής στοιχείων στο ΚΕΑΟ
  • Παρεμβάσεις σε ΤΕΕ – ΤΣΜΕΔΕ
  • Οργάνωση νέας κινητοποίησης στο ΕΤΑΑ – σχεδιασμός μελλοντικών κινητοποιήσεων
  • Επικοινωνία – συντονισμός με άλλους κλάδους
  • Διεκδίκηση ιατροφαρμακευτικής κάλυψης για το 2014
  • Μείωση εισφορών ΤΣΜΕΔΕ
Διαβάστε επίσης:

 

Πανελλήνια Ένωση Δικηγόρων - Συγκέντρωση Υπογραφών για την Μείωση των Ασφαλιστικών Εισφορών

 

Να μειωθούν άμεσα οι εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ τουλάχιστον 30%

 

Ανακοίνωση της ανοικτής συνέλευσης μηχανικών

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

θα αρχισει να γραφει κανεις ??? γιατι δε θελω να αρχισω εγω τα καντηλια πρωι πρωι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΕΞΟΔΟ
 

Όνομα Αγοριού / Αρραβωνιαστικού / Συζύγου: ....................................................................... 

Ζητώ άδεια για απουσία από την ανώτερη εξουσία της ζωής μου, για την ακόλουθη περίοδο:

Ημερομηνία: ......................................................................................................................................

Ώρα αναχώρησης: ................ Ώρα επιστροφής: ................ Που δεν θα υπερβεί: ..................

Εάν δοθεί η άδεια, ειλικρινά ορκίζομαι να επισκεφτώ μόνο τον προορισμό που καταθέτω παρακάτω, στις κατατεθειμένες ώρες. Συμφωνώ να αποφύγω να συγκρουστώ ή να φλερτάρω με άλλες γυναίκες, εκτός από τις περιπτώσεις που αναγράφονται παρακάτω. Δεν θα κλείσω το κινητό μου, ούτε θα καταναλώσω παραπάνω από το επιτρεπτό όριο αλκοόλ χωρίς πρώτα να καλέσω ένα ταξί ΚΑΙ εσένα για προφορική ανάκληση του ορίου αλκοόλ. Κατανοώ ότι ακόμη και αν μου δοθεί η άδεια εξόδου, η κοπέλα / αρραβωνιαστικιά / σύζυγος διατηρεί το δικαίωμα να είναι τσαντισμένη την υπόλοιπη εβδομάδα χωρίς κανένα προφανή λόγo.

Επιτρεπτό όριο αλκοόλ (μονάδες): Beer:........... Wine:............ Liquor:......... Total...............

Περιοχές για επίσκεψη: ...............................................................................................................

Γυναίκες με τις οποίες μπορείς να συνομιλήσεις: ..................................................................

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ -; ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΣΤΡΙΠΤΙΖΕΖ: υπόσχομαι να αποφύγω να βρεθώ λιγότερο από 100 μέτρα κοντά σε στριπτιζέζ ή εξωτική χορεύτρια. Παραβίαση της διάταξης αυτής είναι βάση για άμεση διακοπή της σχέσης.

Αναγνωρίζω την θέση μου στη ζωή. Ξέρω ποιος «φοράει τα παντελόνια» στη σχέση μου και συμφωνώ ότι δεν τα φοράω εγώ. Υπόσχομαι να υπακούω τους δικούς σου κανόνες. Κατανοώ ότι αυτό θα μου στοιχίσει μια περιουσία σε σοκολάτες και λουλούδια. Διατηρείς το δικαίωμα να κατέχεις και να χρησιμοποιείς τις πιστωτικές μου κάρτες ακόμα κι αν δεν μου αρέσει και πολύ η ιδέα. Με το παρόν υπόσχομαι να σε πάω σε ένα χωρίς όρια ξεφάντωμα ψώνιων, εάν δεν γυρίσω την εγκεκριμένη ώρα. Κατά την επιστροφή μου σπίτι δεν θα καβγαδίσω με κανέναν ξένο, ούτε θα βρεθώ σε βαθιές συζητήσεις με τους δικούς σου.

Δηλώνω ότι από όσο ξέρω (κάτι που το έτερον μου ήμισυ ξέρει καλύτερα), ότι οι παραπάνω πληροφορίες είναι σωστές.

Υπογραφή: ... ... ...... ... ... ... ...............................................................................................................

Το αίτημα είναι : ΑΠΟΔΕΚΤΟ /ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΟ

Η απόφαση δεν είναι διαπραγματεύσιμη. Εάν εγκριθεί κόψε το κομμάτι χαρτί από κάτω και να το έχεις μαζί σου συνέχεια.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

δεν  μας  αφορα  τωρα  αυτο  ,  απολαμβανουμε  success  story 

σε  κατασταση  απολυτου  χαζονιρβανας   και  περιμενουμε  ανυπομονοι  

να  πληρωσουμε  και  το  επομενο   χαρατσοασφαλιστρο   κατα  προτιμηση 

αυξημενο  30-40 %  ωστε  να  στηριξουμε  το  θεαρεστο  εργο  της    σωτηριας 

της  χωρας  μας  ..  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνουν μειώσεις πρέπει να μειωθούν τα έξοδα του ΤΣΜΕΔΕ, συνεπώς πρέπει:

- να μειωθεί το προσωπικό. Είναι όμως εφικτό; Αν κρίνω από την Πάτρα που οι υπάλληλοι είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί δεν υπάρχει περιθώριο να φύγει κάποιος.

- να μειωθούν τα έξοδα για τον κλάδο υγεία. Για να γίνει αυτό πρέπει να μειωθούν οι παροχές, δεν νομίζω να το θέλει κανένας.

- να μειωθούν οι συντάξεις. Αν μειωθούν οι συντάξεις τώρα θα πάρουμε και εμείς χαμηλή σύνταξη, χώρια που οι τωρινοί συνταξιούχοι μηχανικοί έχουν ακόμα αρκετή επηρροή ώστε να εμποδίσουν την μείωσή τους.

- να φαληρήσει το ΤΣΜΕΔΕ οπότε θα γίνουν όλα τα παραπάνω.

 

Μηχανικοί είμαστε, μαθηματικά ξέρουμε. Από την στιγμή που φάγανε το αποθεματικό τα νούμερα δεν θα βγουν.

 

Πιο ρεαλιστικός στόχος θα ήταν να ζητάγαμε το δικαίωμα επιλογής ιδιωτικής ασφάλισης. Ο καθένας θα έπρεπε να είχε το δικαίωμα να επιλέγει που θέλει να ασφαλιστεί, τι παροχές θα έχει τώρα (υγεία), τι αποδοχές αργότερα (σύνταξη) και το κράτος απλά θα έπρεπε να επιβλέπει τις ιδιωτικές ασφάλειες ώστε να είναι υγιείς. Αν κάποια ασφάλεια πέσει κάτω από κάποιο όριο στους δείκτες θα γίνεται αναγκαστική απορρόφησή της από τις άλλες.

Link to comment
Share on other sites

τα  χρηματα  που  πληρωνουμε  συναδελφε  στο  τσμεδε  δεν  ειναι  αντποδοτικα 

αλλα  κατευθυνονται  στην  μαυρη  τρυπα  ολου  του    ασφαλιστικου  συστηματος  της  χωρας 

κατα  συνεπεια  οποιαδηποτε  συμμετοχη  σε  αυτην  την  αναδιανομη  των  ελαχιστων  αποθεματικων 

του  ταμειου  μας  προς  τριτους  μας  κρατα  ομηρους  και  συμμετοχους  αυτης  της    καταστασης 

που  προωθει  η  κυβερνηση  με  αριστη  επικοινωνιακη   πολιτικη  ,  """οτι  δηθεν  λεφτα   δεν  υπαρχουν  και 

πρεπει  να  πληρωνουμε  τα  παραλογα  ασφαλιστρα   για  να  περναμε  καλα  ολοι  μαζι """

πρεπει   συντομα  να  δουμε  τι  θα  γινει  ειδαλλως  θα  εχουμε  και  αυξησεις 

και   φυσικα  με  τα  ασφαλιστρα  αυτα  συντομα  οι  συνταξιουχοι  του  τσμεδε  δεν  θα  παιρνουν πια   συνταξεις  γιατι  ολο  και  πιο  λιγοι  θα  μπορουν  να  πληρωνουν

δες  τι  γινεται  στο  ταμειο  των  εμπορων  , δεν  πληρωνει  κανεις  ,  συντομα  εντος  3  ετιας  τα  ιδια  και  χειροτερα  θα  παθουμε  και  εμεις 

τυχαιο  δεν  ειναι  οτι  στην  ελλαδα  εχουμε   τις  πιο  ακριβες  εισφορες  στην  ευρωπη  με  μηδενικες  παροχες  η 

παροχες  αφρικανικου  κρατους .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι αυξήσεις έχουν ψηφιστεί. Γιατί πολεμάμε το ανέφικτο και δεν πολεμάμε για ένα απλό πράγμα. Επιλογή ασφάλισης και διαχωρισμός της ιδιότητας του μηχανικού με το ΤΣΜΕΔΕ. Δικαίωμα στην παύση, και αναγνώριση του άνεργου μηχανικού.... Ολα τα άλλα τα ακούω βερεσέ......

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. ακόμα και μέσα στην κρίση, όπου οι μισοί συνάδελφοι αδυνατούν να πληρώσουν εισφορές, το ΤΣΜΕΔΕ είναι πλεονασματικό κατά 180 εκατ € ετησίως

 

2. οι αυξήσεις εισφορών πράγματι έχουν ψηφιστεί αλλά το ότι δεν εφαρμόζονται 3 χρόνια μετά κάτι σημαίνει (το πέτυχε κυρίως η ανοικτή συνέλευση μηχανικών με πάνω από 10 κινητοποιήσεις σε ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΑΑ)

 

3. αν δε μειωθούν οι εισφορές σε λογικά επίπεδα (γιατί 4200 το χρόνο δεν είναι λογικές) θα εχουμε όλοι μεγάλο πρόβλημα σύντομα (ήδη πολλοί έχουν από τώρα)

 

4. αν στείλουν τα χρέη στο ΚΕΑΟ και αρχισουν και βαζουν χέρι σε καταθέσεις - ακίνητα

 

5. η αναγνωριση του άνεργου και υποαπασχολουμενου μηχανικού είναι πράγματι τεράστιο ζήτημα και απασχολεί τη συνέλευση εδώ και καιρό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξανακούσω οτι τα νούμερα δεν βγαίνουν...
Άμα δεν τους βγαίνουν να μας αφήσουν χωρίς απαίτηση ενημερώτητας ΤΣΜΕΔΕ και να ασφαλιστούμε αλλού να τους φύγει η έγνοια...
Και στην τελική άμα κάτι είναι υποχρεωτικό και κρατικό μονοπώλιο δεν είναι για να πηδάμε τον καταναλωτή μονοπωλιακά, είναι για να είναι στο κόστος ή κάτω από αυτό. (κοινωνικού χαρακτήρα)
 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

αν δεν καταργηθουν οι διαπραγματευομενες αμοιβες μας, δεν βλεπω να μπορουμε να πληρωσουμε ποτε τα αδιαπραγματευτα ασφαλιστρα μας........λεφτα για προστιμα υπαρχουν, ας πληρωσουν και κατι στον μηχανικο. Οι δικηγοροι έχουν διαπραγματευομενες αμοιβες όμως κανενας δεν χρεωνει λιγότερα!!!!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.