Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Νομίζω ότι χρειάζονται κάποιες διευκρινήσεις...

 

Καταρχήν, προφανώς και ξέρω το τί έχει γίνει με τις εισφορές, αλλά επειδή είμαι αισιόδοξος άνθρωπος θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να τη γλυτώσουμε. Και ακόμα και το ότι έχουμε κερδίσει αυτό το χρόνο το θεωρώ καλό.

 

Δεύτερον, οκ, δεν ξέρω τα πάντα για την έξοδο από το επάγγελμα... Αλλά δεν είναι πολύ απλό για κάποιον που χρωστάει, π.χ. 18.000 (κάπου εκεί είναι οι εισφορές των 4 ετών, που παραδέχονται οι περισσότεροι ότι υπάρχει κρίση, με τις προσαυξήσεις) να διακανονίσει χωρίς να έχει καθόλου δουλειά. Είναι λίγο εγκλωβισμένος!

 

Προφανώς και δεν είναι λογικό κάποιος που δεν είχε καθόλου δουλειά να χρωστάει μόνο. Είναι από αυτά που πρέπει να διεκδικήσουμε και που τόσα χρόνια, που οι πιο παλιοί είχαμε δουλειά και μια νοοτροπία σαν τη δική σου ikaros, κακώς δεν το κάναμε.

 

Τέλος, μια και είσαι τόσο σίγουρος ότι έχεις καταλάβει το κουίζ, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι σχεδόν όλα αυτά τα 12 από τα 13 ισχύουν ήδη για τον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ, κ.λ.π.) και για το ΙΚΑ από το 2013!!!! Γιατί το ΚΕΑΟ δυστυχώς δεν είναι μόνο δικό μας προνόμιο! Το μόνο που, αν δεν κάνω λάθος, ισχύει μόνο για το δικό μας ταμείο είναι το 10, δηλαδή ότι ακόμα και τώρα είναι ένα ταμείο με πλεόνασμα που θα μπορούσε να μας δίνει περισσότερες παροχές. Αλλά δε χρειάζεται να τις διεκδικήσουμε, έτσι δεν είναι? Θα πρότεινα λοιπόν να είσαι λιγότερο βέβαιος για πράγματα που δεν ξέρεις.

 

Καληνύχτα!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α! Ξέχασα να αναφέρω ότι σε άλλο κλάδο, στους δικηγόρους συγκεκριμένα, ισχύουν και τα 12 από τα 13 (εκτός του 10 για το οποίο δεν ξέρω), αλλά ισχύει και κάτι ακόμα χειρότερο: ένας δικηγόρος δε μπορεί στην ανάγκη να δουλέψει σε σούπερ-μάρκετ π.χ.!!!! Έχουν λέει ασυμβίβαστο...

 

Ενώ εσύ, ως μηχανικός που θες ένα σταθερό μισθό, έστω και μικρό, μπορείς να ψάξεις για δουλειά (αφθονούν αυτή την εποχή) ακόμα και άσχετη και να σου πληρώνει ο εργοδότης σου το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Καλή τύχη!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο για σήμερα γιατί σε λίγες ώρες έχει έγερση... :mrgreen:

Δεν τα ξέρεις πολύ καλά.....

Ξέρεις ότι οι δικηγόροι άμα θέλουν μπορούν να πληρώνουν μόνο τον κλάδο υγείας? Από την πρώτη μου ξαδέλφη που τον τελευταίο χρόνο το εφάρμοσε...

Οι γιατροί που βγάζουν ένα κάρο λεφτά πληρώνουν λιγότερες εισφορές....

 

Πάμε παρακάτω στα εργασιακά...

Για να σε απασχολεί ένας εργοδότης σε άσχετη εργασία ή θα σου τα δίνει μαύρα, ή θα σε έχει μισθωτό με ΙΚΑ (σε σοβαρές εταιρείες). Οπως και αν έχει αν δουλεύεις αλλού αλλά έχεις και στο νου το ΤΣΜΕΔΕ είναι τουλάχιστον γελοίο....

Επίσης από το top 13 παρέλειψες ένα πολύ βασικό αλλά απλοικό πράγμα....Στον ΟΑΕΕ μπορείς να κάνεις παύση...Το ΙΚΑ το πληρώνει ο εργοδότης, το ΤΣΜΕΔΕ τρέχει ντούρασελ......non stop, πως το λένε...

Γι'αυτό λύστε πρώτα αυτό το απλό πραγματάκι και στα επόμενα μαθήματα πάμε στα πιο δύσκολα.... 

 

Αυτά προς το παρόν....Βασικά δεν έχω καταλάβει η κόντρα που είναι, αλλά anyway να γίνεται διάλογος.... 8-)

 

ΥΓ. Για τη διαγραφή που λέμε, απλά βάζεις χειρόφρενο στις εισφορές...Προσωπικά είμαι στα 6Κ νταν. Ξέρω γω να πάω στα 18Κ? (Και στα 1000 έλεγα δεν θα πάω παραπάνω...τώρα έρχεται το καλό...έτσι έλεγα.. :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Το ασφαλιστικό του ΤΣΜΕΔΕ είναι εκ θεμελίων λάθος δομημένο και όποιος ενδιαφέρεται εκεί πρέπει να εστιάσει. Στην καθολική αλλαγή του. 

Ούτε η πενταετία έχει νόημα, ούτε να το πληρώνεις ως άνεργος είναι δίκαιο, ούτε ως ελεύθερος επαγγελματίας να πληρώνεις σταθερές εισφορές είναι δίκαιο σε σύγκριση με τον μισθωτό που με τα μισά λεφτά πληρώνει διπλές εισφορές και ΙΚΑ και πολλά άλλα τέτοια.

Επίσης να πω, ότι μπορείς να διαγραφείς και να συνεχίσεις να δουλεύεις ως μηχανικός σε εταιρεία. Απλά δεν θα υπογράφεις. Και για να προλάβω, ναι, υπάρχουν τέτοιες δουλειές. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, την είχαμε κάνει αυτή τη συζήτηση παλαιότερα αν θυμάσαι. Δεν χρειάζονται όλες οι δουλειές υπογραφή μηχανικού... Πχ ένας ηλεκτρονικός μηχανικός που εργάζεται σε εταιρεία πληροφορικής, μια χαρά εργάζεται και χωρίς ΤΕΕ. Το ίδιο κάποιος ΗΜΜΥ σε αντίστοιχη.... Μηχανολόγοι σε ναυτιλιακές, σε εμπορικές εταιρίες κτλ...

Πολύ παλιά, πριν την εγγραφή στο ΤΕΕ, είχα δουλέψει σαν μηχανικός πωλήσεων και μία άλλη φορά σε ναυτιλιακή... Για υπογραφή ούτε που χρειάστηκε σε τίποτα. 

Τώρα αν είσαι Αρχιτέκτονας ή πολιτικός, και η οικοδομή με την ευρύτερη έννοια είναι μονόδρομος...Τι να κάνεις? 

Αλλο διαγράφομαι από μέλος, άλλο σκίζω το πτυχίο. Αυτό το παραμύθι δεν υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Ίκαρε, μου αρέσει η κυνική σου απαισιοδοξία!

Κι εγώ είχα πάει σε συγκεντρώσεις για το ΤΣΜΕΔΕ, ήταν όχι πάνω από 70-80 άτομα τα μισά εκ των οποίων ΔΥ μηχανικοί!!!

Πράγματι όταν είσαι στο τέλος των πρώτων -άντα (πώς το είπες; )  αναρωτιέσαι μήπως το καράβι μπάζει τόσο πολύ που είναι πλέον μη επισκευάσιμο και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια σωσίβια λέμβο και να πηδήξεις στον ωκεανό, με την ελπίδα ότι κάποιο άλλο πλοίο θα σε πάρει.

Γιατί το μη επισκευάσιμο πλοίο θα σε πάρει στο βυθό στα σίγουρα.

Μήπως η επιστροφή στη δραχμή δώσει ξανά στο ακίνητο τη λάμψη του; (Λόγω υπερπληθωρισμού).

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Κυνικός ρεαλισμός φίλε. Τώρα αν ο γραπτός μου λόγος καμιά φορά είναι πως να πω, επιθετικός, επικριτικός νταξ, μη δίνετε σημασία...Ετσι γράφω πάντα.

Θυμάσαι φίλε στις συγκεντρώσεις και εσύ τις κίτρινες σημαίες?... Ε, αυτό μου την είχε δώσει. Εβλεπα τους ίδιους και τους ίδιους πολλοί εξ'αυτών δεν έχουν πρόβλημα... Που ήταν οι ελεύθεροι επαγγελματίες? Που ήταν οι νεότερης ηλικίας? Θα βγει κάποιος και θα μου πει υπομονή πάμε πάλι κτλ... Ισως είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας βλέπω τα ίδια μια, δυό έ, σπάω μετά... 

Τότε που είχαμε οργανώσει μία αυθαίρετη κίνηση από εδώ να κατέβουμε....πήγαν 3 άτομα. Και εγώ λαλακίστικα μην το παίζω έξυπνος. 

Στα υπόλοιπα με λαμβάνεις...με ΠΕΑ μέχρι τη σύνταξη θα πάμε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφετε για τα ποσοστά των συναδέλφων στις κινητοποιήσεις...δεν ισχύουν.. Γιατί τόση πρεμούρα να βγάλετε τους άλλους λίγους ή σκάρτους... δεν καταλαβαίνω.

Σε οποιαδήποτε συγκέντρωση- κινητοποίηση έχει γίνει τα τελευταία δυο χρόνια, κατά τη δική μου εκτίμηση το ποσοστό των συμμετεχόντων είναι πλησιέστερα:

40% ελεύθεροι επαγγελματίες, 30-40 % συνάδελφοι με μπλοκάκια, 10-20% ΔΥ και ένα 10% περίπου συνταξιούχοι...

Νέοι είμαστε όλοι όσοι πηγαίνουμε στις κινητοποιήσεις, ηλικίας από 25 και πάνω. Οι γερασμένοι -στην ψυχή - και οι απελπισμένοι, μάλλον δεν βρίσκουν το δρόμο...

@ ikaros Το "Εβλεπα τους ίδιους και τους ίδιους"  δεν λέει κάτι για αυτούς που πηγαίνουν...κάτι λέει για όσους λείπουν.

Το "πολλοί εξ'αυτών δεν έχουν πρόβλημα", πώς το κατάλαβες, μύρισες τα νύχια σου-με το συμπάθιο? Ή έκανες έρευνα αγοράς στους παρευρισκόμενους? Αλλά μάλλον το είχαν γραμμένο στο κούτελο...

Το αντίθετο ισχύει από όσα λές...όσοι πηγαίνουν στις κινητοποιήσεις και έχουν πρόβλημα και αποφάσισαν να κάνουν κάτι για αυτό μαζί με άλλους συναδέλφους, από κοινού...

Με συναδέλφους που θέλουν και αυτοί να μην τρώνε διαρκώς καρπαζιές -πόσο μάλλον αδιαμαρτήρητα...Που είπαν όχι στην συστηματική και καθημερινή απαξίωση...

Αντί να είναι παθητικοί δέκτες αρνητικών εξελίξεων... κάνουν ότι μπορούν. Αν ερχόσασταν και άλλοι θα μπορούσαμε περισσότερα...
Αλλά τι να πω. αν κανείς βάζει μισή καρδιά,  μάλλον δεν πάει και μακριά..σε ότι και αν κάνει...πόσο μάλλον σε μια μάχη..

 

Οι αναστολές στις αυξήσεις για τις οποίες θα αποφανθεί το ΣτΕ έγιναν κυρίως εξ' αιτίας των κινητοποιήσεων κατά την προηγούμενη περίοδο- περίπου προς το πάσχα, που πίεσαν και το ΤΕΕ να οργανωθεί και αυτό κάπως και να συγκεντρώσει και άλλους μηχανικούς. Μην ξεχνάμε βέβαια και το αυξημένο ένταλμα πληρωμής που παρέλαβαν πολλοί τότε... Σε αυτές τις κινητοποιήσεις μαζεύτηκαν περίπου 500 άτομα, πράγμα πρωτοφανές για το χώρο.
Αλήθεια εσείς πού είσαστε τότε? Μάλλον είναι καλύτερα άλλοι να βγάζουν τα κάστανα από τη φωτιά...κι εμείς να τους λέμε αν το κάνουν ή δεν το κάνουν καλά, από την άνεση μιας καρέκλας και της οθόνης του κομπιούτερ...

Ο χώρος των μηχανικών για να λέμε και του στραβού το δίκιο, δεν έχει ή μάλλον δεν είχε και μεγάλη παράδοση στο να διεκδικεί το οτιδήποτε...

Και για αυτό ούτε που κατάλαβε τι του ερχόταν και αποδέχτηκε όλους αυτούς τους απεχθείς και επαχθείς όρους και στο ασφαλιστικό του θέμα -στο ΤΣΜΕΔΕ, και στις αμοιβές, αλλά και τώρα με τα ψευτοεπιστημονικά αντικείμενα νέου τύπου- όπως οι προαναφερθείσες ΠΕΑ και τακτοποιήσεις... Και τώρα μοιάζει πάλι να μην καταλαβαίνει τι του έρχεται με τις κατασχέσεις, το ΚΕΑΟ κλπ...
Ας περιμένουμε άπραγοι και άλλο και έρχονται και οι ουρές που θα περιμένετε με τον οβολό στο χέρι για να σας πιστοποιούν άλλοι παντογνώστες οίκοι πιστοποιήσεων -εν συνεχεία και εσαεί- να πιστοποιούν αν κάνετε για να παίρνετε εσείς το ξεροκόμματο... αντί του άλλου μηχανικού... θα το πούνε "ελεύθερη αγορά" και αυτό...

Να πω το χώρο μας κοντόφθαλμο? Να τον πω ωφελιμιστικό και ακραία ατομικιστικό? Αλλά ας μην γενικεύω καλύτερα.
Ακόμα μπορεί να αποδειχτεί ότι το έξυπνο πουλί δεν πιάνεται από τη μύτη...(για τους μηχανικούς μιλάω...) Κάλλιο αργά παρά ποτέ λέει...

Τώρα, το θέμα με το αν κανείς θέλει να αποποιηθεί την υπογραφή του στις όποιες μελέτες και άν του τύχουν... εγώ  προσωπικά δεν θέλω. Με ενοχλεί ιδιαίτερα ακόμα και η σκέψη... Να το θέσω και με κάποιο παράδειγμα...

Αν, για να βγεις από την -ας πούμε έστω -προσωπική σου οικονομική κρίση χρειάζεσαι όλες τις δεξιότητες και εργαλεία που διαθέτεις, όπως το πλήρες πτυχίο σου με δυνατότητα μελέτης και επίβλεψης, πως εκχωρείς τα μισά σου εργαλεία (στη προκειμένη, την υπογραφή σου και την επίβλεψη...) πιστεύοντας ότι θα είναι καλύτερα?

Μας βάζουν δηλαδή τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι και εμείς λέμε, καλύτερα! τι χρειάζομαι δυο παπούτσια , για να 'χω να γυαλίζω και το άλλο?

Και εν πάσει περιπτώσει, το πτυχίο μου είναι, το κέρδισα, δεν το χαρίζω. Είναι δικαίωμα μου. Και για αυτό το δικαίωμα, του να αποφασίζω ελεύθερα αν θέλω να αναλάβω μια μελέτη ή μια επίβλεψη, δεν το εκχωρώ και θα παλέψω για αυτό. Δεν τους χρωστάω, ούτε τα χρόνια των σπουδών, ούτε τα χρόνια της τριβής με το επάγγελμα. Είναι δικά μου και θα τα προασπίσω. Μόνο για λόγους - ότι άλλαξα ενδιαφέροντα και δεν θέλω να κάνω πια αυτό που έκανα, θα σκεφτόμουν να μην το παλέψω...Δεν μας χαρίζεται ο κόσμος. Ούτε μας υποσχέθηκαν στρωμένα ροδοπέταλα στο βίο του μηχανικού ή τον οποιοδήποτε εργασιακό βίο, του οποίου μέρος είναι και το εργασιακό περιβάλλον και το ασφαλιστικό περιβάλλον...

 

Όσο για τη χώρα είναι Μπανανία πολλά χρόνια τώρα... και τώρα έγινε πρωταθλητής- στο βάθρο πάνω -πάνω....και εμείς όλοι: κάτοικοι μπανανίας...
Δεν πρέπει  να πάψει όμως κάποτε να είναι Μπανανία και εμείς οι κάτοικοί της? Αυτό πως θα γίνει, με σωσίβια και σανίδες σωτηρίας, με απευθείας ανάθεση σε άλλου, με εκχώρηση πώληση συνολική- ξεπούλημα... όλων των δικαιωμάτων μας?

Δεν είναι, το μόνο λογικό πλέον, να αναλάβουμε και να ξεκινάμε επιτέλους να κάνουμε κάτι όλοι όσοι γνωρίζουμε και πιστεύουμε ότι μας αξίζει κάτι καλύτερο από όλη αυτήν την μίζερη αθλιότητα?

 

Υπήρχε μεγάλη ανεργία και πριν την κρίση...δικαιολογίες ακούγονταν και τότε για να μην πάρει κανείς τη ζωή στα χέρια του, κάτι με τις ουρές των υποψηφίων έξω από την πόρτα για την ίδια δουλειά.. Και πήγαν περίπατο τότε οι υπερωρίες στον ιδιωτικό τομέα. ΑΜΑΧΗΤΙ...
Τώρα πια όμως καταστρατηγείται κάθε εργασιακό δικαίωμα. Σε αυτή τη ζούγκλα είναι τρομοκρατία ακόμα και να ψάχνεις για δουλειά...(υπάρχει και σχετικό τραγούδι: για ένα κομμάτι ψωμί...)

Και πες ότι βρήκες δουλειά ως απόφοιτος λυκείου πλέον , και το αφεντικό σε θέλει πειθήνιο δούλο και χωρίς δικαιώματα, εσύ τι, πάλι μόκο? Τι θα κάνεις μετά, θα πας στον Άρη να βρεις καλύτερα?[Αν αντέξεις μέχρι τότε...πήγαινε...στην άλλη έρημο... την συμπαντική...]

Πότε αποφασίζεις να βάλεις τέλος στην αθλιότητα και την αδικία που σε αφορά κιόλας?

 

Γι' αυτό το παράδειγμα που αναφέρθηκε πριν με το καράβι... Μέσα στον απέραντο ωκεανό στον οποίο αναφέρθηκες... και στον οποίο είσαι πλέον παρέα με το σωσίβιο, αν βρήκες σωσίβιο, γιατί συνήθως δεν έχει για όλους...ς έχει πολλούς -πολλούς καρχαρίες, και από το είδος του λευκού καρχαρία... μμμ καλά την έχεις...

Το καράβι όμως έχει στεγανά, αρκεί να μην τα διαρρήξουμε και να μην τα παρακάμψουμε από μόνοι μας..
Λέγονται: Αλληλεγγύη, συμπαράσταση, συμπόνια, και μαζί λίγη φαντασία, αξιοπρέπεια και θάρρος... (μπορώ να σκεφτώ πολλά στεγανά ακόμα...)

 

Θα κλείσω όμως εδώ την ανάρτηση με μια φράση του ποιητή

"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα!
(Ν. Καζαντζάκης- Ασκητική)

Edited by mdkarch
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

mdkarch,

εντάξει κι εσύ δίκιο έχεις. +1 λοιπόν και περιμένω συγκέντρωση στη Θεσ/νίκη.

Έχω όμως μια επιφύλαξη. Έχεις στο νου σου το δίπολο "αφεντικό vs εργαζόμενος".

Σκέψου ότι -χωρίς να το καταλάβεις- μπορεί κι εσύ μια μέρα να γίνεις κι εσύ εργοδότης ("αφεντικό").

Σου το εύχομαι δηλαδή, μιας κι αυτό σημαίνει ότι έχεις δουλειές.

Κι εσύ θα αναγκαστείς να απολύσεις εργαζόμενους όταν δεν πας καλά.

Κι εσύ θα δυσφορήσεις όταν δεις την κοιλιά κάποιας εργαζόμενης να...φουσκώνει.

Κι εσύ για εργασίες πεδίου θα προτιμήσεις έναν νέο παρά κάποιον έμπειρο.

Τέλος κι εσύ θα βλαστημήσεις την ώρα που αντί να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές για να γίνεις ΔΥ, έγινες επιχειρηματίας.

Προσωπική εμπειρία.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος κι εσύ θα βλαστημήσεις την ώρα που αντί να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές για να γίνεις ΔΥ, έγινες επιχειρηματίας.

Προσωπική εμπειρία.

 

Αν και όταν αποβληθεί ακριβώς αυτή η νοοτροπία, τότε κάτι μπορεί να γίνει...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.