Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη ηχομόνωσης


orestistsa

Recommended Posts

Πολεοδομία Χάρη κατά τον έλεγχο Αρχιτεκτονικών, για "Ισόγεια κατοικία με υπόγειο".

Όπως και μελέτη φωτισμού, γι΄αυτό ρωτάω και στο ανάλογο topic (του φωτισμού).

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μελέτη φωτισμού εννοείς προφανώς έλεγχο φωτισμού/αερισμού και όχι μελέτη φωτισμού.

Μελέτη ηχομόνωσης βάσει ποιας νομοθεσίας σου ζητούν;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μελέτη φωτισμού εννοείς προφανώς έλεγχο φωτισμού/αερισμού και όχι μελέτη φωτισμού.

Ακριβώς Χάρη.

 

Μελέτη ηχομόνωσης βάσει ποιας νομοθεσίας σου ζητούν;

Επειδή πλακωθήκαμε :-x :-x :-x , δεν συγκράτησα τι μου είπε........μόλις μου το ξαναπεί θα ενημερώσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

iliekater μακάρι να΄ταν γιατί θα ήταν και "βαρβάτη" δουλειά όπως καταλαβαίνεις.

Τελικά έδωσα μία σελίδα υπολογισμών και ούτε που την κοίταξαν. Απλά για την πληρότητα του φακέλου μου είπαν αυτοί και.............................απλά για να μου κάνουν τη ζωή πιο δύσκολη τους είπα εγώ :wink:

Τέλος πάντων..........

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Για μουσικό εκπαιδευτήριο ή ωδείο απαιτείται μελέτη ηχομόνωσης??? Το βιβλίο της Λεμπέση λέει γενικά δεν απαιτείται περιβαλλοντική αδειοδότηση στην οποία λογικά θα συμπεριελαμβανόταν και η ηχομόνωση. Σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι και ο ήχος είναι μία όχληση , θα μπορούσε να πει κανείς ότι και η ηχομόνωση συμπεριλαμβάνεται στα περιβαλλοντικά . Δεν νομίζω όμως να το δεχτούνε καθώς ουδέποτε μέσα σε περιβαλλοντική μελέτη δεν είδα να γίνεται αναφορά σε μεθόδους ηχομόνωσης . Εξάλλου , το Ωδείο δεν περνάει από κάποιο Τμήμα ή Δ/ση Περιβάλλοντος . Ως εκτούτου , ακόμα και αν οι Περιβαλλοντοάρχοντες ήταν με το μέρος σου , δεν θα μπορούσαν να σε υποστηρίξουν . Η ηχομόνωση πάει κατευθείαν στην Πολεοδομία και μάλιστα , αν θυμάμαι καλά , αποτελεί ξεχωριστή εργασία (μελέτη) .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.