Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Μάλλον αυτό είναι το σωστό θέμα:

Σε ενημέρωση τεραγωνικων δήλωσης Ν. 4014/11 μου βγάζει ένα υπόλοιπο που πρέπει να πληρωθεί. Οκ λογικό αφού αύξησα τετραγωνικά. ¨ομως λέει ημερομηνία λήξης πληρωμής 2/2014!!!! τι κάνω, το πληρώνω οκ, θα βγάλει και κάποιο πρόσθετο υπόλοιπο?Δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα για νεες ημερομηνίες??

Ξερει κανείς κάτι γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θελω τη γνωμη σας για μια περιπτωση:

 

- Δηλωση 4014 σε ολοκληρωμενη υπαγωγη (πληρωθηκε εφ'απαξ το προστιμο)

- Δεν προλαβα ν'ανεβασω τα σχεδια-δικαιολογητικα της Β' φασης.

- Στο μεσοδιαστημα μεταβιβαστηκε το ακινητο και ο παλιος ιδιοκτητης αρνειται(?!) να με φερει σε επαφη με τον νεο ιδιοκτητη.

 

Τι θα κανατε σ'αυτη την περιπτωση?

Εχω δοκιμασει μεχρι να παω στο ακινητο και να χτυπησω το κουδουνι αλλα δεν εχω καταφερει να βρω τον νεο ιδιοκτητη.

Τηλεφωνο συμβολαιογραφου-δικηγορου που εγινε η πραξη μεταβιβασης δεν εχω.

 

Εχω σκεφτει 2 λυσεις:

1) Να καταθεσω μια αιτηση στο ΤΕΕ οπου να περιγραφω τι συμβαινει (ετσι ωστε να ειναι διασφαλισμενος νομικα οτι ενημερωσα ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ τον πελατη μου για τις προθεσμιες μεταφορας της δηλωσης)

2) Να ψαξω στο υποθηκοφυλακειο (μπορει εκει ενας μη ιδιοκτητης του ακινητου να λαβει πληροφοριες για το "ιστορικο μεταβιβασεων" ενος ακινητου?)

 

υ.γ. Δεν εχω "μαλωσει" με τον πελατη. Απλα ειναι ηλικιωμενος και δεν μπορω να συνεννοηθω πλεον. 

Ειναι απροθυμος να βοηθησει να λυθει το θεμα. (λεει "εγω πληρωσα και τελειωσα. ειμαι οκ. δεν τα καταλαβαινω αυτα που μου λες")

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν τα καταλαβαίνουμε αυτά που μας λες :)

 

Χαχαχα - Είναι να μην μπλέξεις με ηλικιωμένους :)

 

Στο υποθηκοφυλακείο μπορεί οποισδήποτε να λάβει πληροφορίες πάντως, αλλά θέλει ψάξιμο στους τόμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όχι, δεν έχει ακουστεί τίποτα!

Κάποια στιγμή ο υπουργός είχε δηλώσει ότι, θα κάνει κάποιες αλλαγές - βελτιώσεις......

 

Το πιθανότερο σενάριο, κατά την προσωπική μου άποψη, είναι με κάποια "διαδικασία" (πριν ή μετά τη λήξη, ο ίδιος ή με αλλαγές κ.ο.κ.) να ισχύσει επ' αόριστον, εφόσον βεβαίως γίνει ταυτοχρόνως και η έναρξη της λειτουργίας απόκτησης ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίων, με την ταυτόχρονη κατάργηση των βεβαιώσεων 4178, μέσω του οποίου πρώτα θα ρυθμίζονται αυθαιρεσίες ακινήτων και στη συνέχεια θ' αποκτάται η ταυτότητα κ.λπ.

 

Όλο αυτό το σενάριο προς το παρόν όμως είναι ....εικασίες!

Link to comment
Share on other sites

η πρόθεσή τους είναι είναι να αλλάξουν τα πρόστιμα προς τα πάνω για εκτός και για Υ.Δ άνω του 50%

να μπουν και εισοδηματικά κριτήρια να μειωθούν τα πρόστιμα σε κάποιες κατηγορίες ιδιοκτητών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή λιγάκι έχασα την επαφή, για δήλωση στις 7 Φεβρουαρίου 2016, μέχρι πότε είναι η προθεσμία για τα σχέδια;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.