Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών ΕΟΠΠΕΠ


johnblac27

Recommended Posts

Σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών κάτω των 75 ατόμων για να πάρουμε άδεια

λειτουργίας μας ζητάνε από τον ΕΟΠΠΕΠ πιστοποιητικό πυρασφαλείας.

 

Το συγκεκριμένο ακίνητο έχει χρήση γραφεία και σύμφωνα με τον ΕΟΠΠΕΠ

δεν θέλει αλλαγή χρήσης, η ερώτηση μου είναι το πιστοποιητικό

πυρασφαλείας με τι χρήση πρέπει να βγει; 

 

Αν βγει ως φροντιστήριο πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης, αν όχι

θα βγεί σαν Γραφεία;

 

Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με χρήση φροντιστηρίου θα το βγάλεις. Ειχα μια παρόμοια περίπτωση χώρος βιοτεχνικός με αυθαίρετο ημιυπαίθριο, τα τακτοποίησα με Ν4178/13 βάζοντας αλλαγή χρήσης από βιοτεχνία σε υπηρεσίες και εβγαλα πιστοποιητικό πυρασφάλειας αφού κατέθεσα μελέτη ενεργητικής-παθητικής (ήταν κτίριο με άδεια του 1991).

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό,

 

Σε κτίρια όμως με οικοδομική άδεια μετά το 1988 όπου και αρχίσανε οι παθητικές, η πυροσβεστική 

για να δώσει πιστοποιητικό θέλει αλλαγή χρήσης, ενώ ο ΕΟΠΠΕΠ δεν ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημέρα,
θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τις προϋποθέσεις για άδεια λειτουργίας φροντιστηρίου ξένων γλωσσών (δυναμικότητας έως 75 καταρτιζόμενους), σε κτίριο αποθηκών. Ο ΕΟΠΠΕΠ με βάση τον Ν.4093 (ΦΕΚ222/12-11-12) ζητάει (άρθρο 141, Θ.3, παρ.10) ζητάει:
α) ισχύουσα οικοδομική άδεια,
β) πιστοποιητικό πυροπροστασίας σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.
γ) ο συνολικός αριθμός εκπαιδευομένων ανά ώρα να μην υπερβαίνει την αναλογία ενός ατόμου ανά τρία (3) τετραγωνικά μέτρα στο συνολικό εμβαδόν του φορέα και τον αριθμό των 75 εκπαιδευόμενων
δ) 1,5 τ.μ. ανά εκπειδευόμενο στις αίθουσες διδασκαλίας,
ε) επαρκής και άμεσος φυσικός φωτισμός και αερισμός
στ) ένα (1) WC ανά τριάντα (30) εκπαιδευόμενους,
ζ) ελάχιστο εμβαδό αίθουσας διδασκαλίας 12 τ.μ.
η) βεβαίωση δύο μηχανικών περί της στατικής επάρκειας του κτηρίου ως προς το μέγιστο προβλεπόμενο πληθυσμό.


΄Εχω επικοινωνήσει τηλεφωνικά με τον ΕΟΠΠΕΠ και μου είπαν πως δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης απο αποθήκες σε γραφεία, και ρωτώ εδώ γιατί έχω εκτεθεί στον πελάτη μου, που πήρε άδεια λειτουργίας με άλλον συνάδελφο (είχα υποστηρίξει πως απαιτείται αλλαγή χρήσης, ακριβώς 2 μήνες που ίσχυε ο παραπάνω νόμος). Δε μου είναι κατανοητό το πως μπορεί να πάρει άδεια λειτουργίας φροντιστηρίου υφιστάμενο κτίριο αποθηκών (ΓΟΚ 73), χωρίς δηλαδή βεβαίωση Χώρων κύριας χρήσης.


Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα δυο φορές, τη μία μάλιστα πολύ πρόσφατα. Και ήταν κτίριο με άδεια του 1998.

 

Η Πυροσβεστική δεν ζητάει αλλαγή χρήσης. Αυτό που θα σου ζητήσει είναι νέες μελέτες πυροπροστασίας. Και θα σου εκδόσει το πιστοποιητικό άνευ αυτοψίας πρώτα, αλλά στη συνέχεια θα έρθει για έλεγχο για να δει αν οι μελέτες τηρούνται.

 

Μέχρι και πέρισυ, ήταν υποχρέωση της Πυροσβεστικής να ενημερώσει την Πολεοδομία για την αλλαγή χρήσης. Και από εκεί και μέτα, η Πολεοδομία ασχολούνταν με το φάκελο.

 

Φέτος, μετά από σχετική εγκύκλιο που δόθηκε στις Πυροσβεστικές Υπηρεσίες, δεν συνεχίζει πια η Πυροσβεστική να το κάνει αυτό. Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να ενημερώσει μόνος του τον φάκελο στην Πολεοδομία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, και ευχαριστώ πολύ.

Δεν καταλαβαίνω την ενημέρωση, το κτίριο έχει άδεια "επαγγελματικές αποθήκες", για χρήση φροντιστηρίου θέλει ενημέρωση, ή μήπως για τις πιθανές διαρρυθμίσεις λόγω αίθουσών διδασκαλίας;

Ως σήμερα θεωρούσα πως το πρώτο θέλει αλλαγή χρήσης και το δεύτερο τουλάχιστον άδεια μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Αναφορικά με τις ανανεώσεις/ενημερώσεις των αδειών των φροντιστηρίων έχω να ρωτήσω το εξής:

 

Τα περισσότερα φροντιστήρια (και γενικά τα εκπαιδευτήρια) με ισχύουσες άδειες, θα πρέπει να εναρμονιστούν με τις κτιριολογικές προδιαγραφές που θέτει ο ΕΟΠΠΕΠ μέχρι το καλοκαίρι. Θα πρέπει να υποβληθεί εκ νέου φάκελος με διάφορα δικαιολογητικά (οικ. άδεια, πυρασφάλεια κλπ). Το ερωτηματολόγιο που πρέπει να συμπληρωθεί για τα κτιριολογικά περιλαμβάνει ερωτήσεις σχετικά με ΑΜΕΑ (WC, προσβάσεις κλπ) με πιθανές απαντήσεις - ΝΑΙ, ΟΧΙ, ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ.

 

Γνωρίζετε σε ποιες περιπτώσεις απαιτείται να εφαρμοστούν οι προδιαγραφές για ΑΜΕΑ; Στη δική μου περίπτωση πρόκειται για φροντιστήριο με άδεια οικοδομής για φροντιστήριο, εκδοθείσα το 2003 και τηρηθείσα κατά την κατασκευή, η οποία δεν είχε πρόβλεψη για ειδικές εγκαταστάσεις (από προσβάσεις δεν υπάρχει θέμα, αλλά δεν υπάρχει ειδικό WC για παράδειγμα). Θεωρείτε ότι πρέπει υποχρεωτικά να επιβληθεί τώρα η εκτέλεση εργασιών για την εγκατάσταση των προδιαγραφών για ΑΜΕΑ ή δεν είναι υποχρεωτικό κάτι τέτοιο;

 

Έχει ασχοληθεί κάποιος με τη διαδικασία;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν έχω καταλάβει καλά

Σε κτήριο με άδεια καταστήματος  προ του 1985 

Δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης

Απατείται πιστοποιητικό πυρασφάλειας εκδίδεται μόνο με ενεργητική και υπόδειξη μέτρων προστασίας

 

Μετά του 1985 προ του 1988

Απαιτείται αλλαγή χρήσης λόγο ΓΟΚ

Απατείται πιστοποιητικό πυρασφάλειας εκδίδεται μόνο με ενεργητική και υπόδειξη μέτρων προστασίας

 

 

Μετά του 1988 

Απαιτείται αλλαγή χρήσης λόγο ΓΟΚ

Απατείται πιστοποιητικό πυρασφάλειας εκδίδεται  με ενεργητική και παθητική.

 

 

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει για τα ΑΜΕΑ που αναφέρει και ο Konstantinos_0711....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.