Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακή Επιθεώρηση: 509.000 πιστοποιητικά από 10.221 επιθεωρητές – Αναλυτικά στοιχεία


Engineer

Recommended Posts

Κατω απο 70€ προσωπικα, καθαρης αμοιβης, δεν εχω συναντησει κανεναν

Δυστυχώς υπάρχουν.

Το περίεργο όμως είναι ότι τα συναντώ κατά κόρον σε ελαφρώς "γερασμένους" συναδέρφους που μάλλον το βλέπουν <ότι φάμε ότι πιούμε> αφού πλέον δεν υπάρχει  ο τζίρος που είχαν συνηθίσει.

 

Επίσης, αυτού του μεγέθους οι αμοιβές δεν λέγονται και πολύ φωναχτά για να ξέρεις ποιός παίρνει τι.

Εξάλλου πόσοι από εδώ  -που κατά τα λοιπά φωνάζουν για τις χαμηλές αμοιβές των ΠΕΑ-   δεν κάνουν τη δουλειά με ένα 60ρι ??

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το κανω...

Με πηρε πελατης Αθηναιος Παρασκευη να κανω ΠΕΑ για το διαμερισμα του στη Σαλονικη με 70€

Χωρις σχεδια, με αποτυπωση...

 

Τον εστειλα απο κει που 'ρθε...

 

Οχι πως δε θα το εκανε αλλος με αυτην την τιμη αλλα εγω δεν το κανω...

Τωρα αν θα με φτασει η αναγκη σε λιγους μηνες στο σημειο να το κανω, δεν ξερω, ευελπιστω πως οχι...

Link to comment
Share on other sites

Οι χρήσεις μονοκατοικία, πολυκατοικία (κυρίως διαμερίσματα), γραφεία και καταστήματα, καλύπτουν το μεγαλύτερο ποσοστό (85%) των χρήσεων ακινήτων για τα οποία έχει εκδοθεί ΠΕΑ, ενώ κτίρια του τριτογενούς τομέα υπολείπονται των προηγούμενων.

 

 

τα γραφεία και τα καταστήματα δεν ανήκουν στον τριτογενή τομέα;;

Link to comment
Share on other sites

50ρικα παίζουν μια χαρά στην Αθήνα, και αυτά είναι που προσδοκώ να πάψουν μέσα από την ταυτοποίηση ΠΕΑ και ακινήτου στο ηλεκτρονικό σύστημα taxis διότι πεποίθησή μου είναι πως παίζουν μόνο σε πλαστογραφημένα ή ξεπατικωρούρες από μια δεξαμενή 10-15 έτοιμων ΠΕΑ.

Έχω πέφτω και κάτω από 100 ευρώ. Αλλά σε περιπτώσεις επαναλαμβανόμενων πελατών ή απλών διαμερισμάτων (τετράγωνα δυάρια και τέτοια).

 

Και βέβαια η ξεφτίλα είναι κυρίως Αθήνα. Στην Κόρινθο που επίσης δραστηριοποιούμαι λόγω συζύγου, αλλά και σε Πάρο/Σίφνο λόγω καταγωγής, οι τιμές είναι ικανοποιητικότατες, οι εκεί μηχανικοί έχουν κρατήσει ένα αξιοπρεπές επίπεδο.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογως περιοχης

Εκει που λεω πως σε μικροτερες επαρχιακες πολεις απο τα μεγαλα αστικα κεντρα οι τιμες θα κρατιουνται σε ικανοποιητικο επιπεδο λογω του μικτου αριθμου των μηχανικων που δραστηριοποιουνται στο συγκεκριμενο τομεα, ηρθε η πληροφορια οτι στην Κομοτηνη τα ΠΕΑ κοστιζουν πλεον 40€ μεγιστο...

Λιγο πιο περα, στις Σερρες, κατω απο τη νομιμη δεν πεφτει η τιμη κατα γενικη ομολογια...

Τι να πει κανεις...

 

Παντως και τις πλαστογραφησεις να γλιτωσουμε, τα fake ΠΕΑ που βγαινουν ολα με ενα ιδιο xml στο οποιο αλλαζει μονο το δηλωθεν εμβαδον και καταχωρουνται κανονικα στο buildingcert δεν προκειται να τα πιασει ποτε κανεις...

Μιση ωρα δουλεια... ΟΚ, για ενα μισαωρο κι εγω με ενα 50αρικο ικανοποιημενος θα ημουν...

 

Το θεμα ομως ειναι κατα ποσο σεβεσαι τη δουλεια σου και τον κοπο σου για να μαθεις να προσφερεις τις υπηρεσιες σου στους ιδιωτες εξω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.