Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Σχετικα με τα πρωτα 5μηνα του 2014, μετα απο 3 χρονια το ΙΚΑ επεστρεψε τισ εισφορεσ (κρατησε μονο την 131) στον εργοδοτη (για μενα ηταν περιφερεια). Μου εστειλαν με συστημενο την αλλαγη. Πηγα σημερα στην περιφερεια, γνωριζαν το θεμα, αλλα δεν ξερουν πως να τα επιστρεψουν ουτε σε μενα ουτε στο ΤΣΜΕΔΕ. Τους τα εβαλαν σε ενα λογαριασμο οπου δεν μπορουν να τα πειραξουν μου ειπε επι λεξη η διευθυντρια. Απελπισια το ελληνικο δημοσιο! Η διαφορα απο το εγγραφο του ΙΚΑ ειναι κοντα 1 χιλιαρικο. Στην ουσια επιστρεφει εισφορεσ 250 ανα μηνα και κραταει 62

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει κώλυμα 8μήνου στα προγράμματα του ΟΑΕΔ;

Επίσης για τι καθαρές μηνιαίες μισθολογικές απολαβές μιλάμε;

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχετικα με τα πρωτα 5μηνα του 2014, μετα απο 3 χρονια το ΙΚΑ επεστρεψε τισ εισφορεσ (κρατησε μονο την 131) στον εργοδοτη (για μενα ηταν περιφερεια). Μου εστειλαν με συστημενο την αλλαγη. Πηγα σημερα στην περιφερεια, γνωριζαν το θεμα, αλλα δεν ξερουν πως να τα επιστρεψουν ουτε σε μενα ουτε στο ΤΣΜΕΔΕ. Τους τα εβαλαν σε ενα λογαριασμο οπου δεν μπορουν να τα πειραξουν μου ειπε επι λεξη η διευθυντρια. Απελπισια το ελληνικο δημοσιο! Η διαφορα απο το εγγραφο του ΙΚΑ ειναι κοντα 1 χιλιαρικο. Στην ουσια επιστρεφει εισφορεσ 250 ανα μηνα και κραταει 62

καλησπέρα συνάδελφε, μπορείς να μου στείλεις την επιστολή , εγώ δεν έχω λάβει τίποτα.Να την δείξω στο τοπικό κατάστημα ΙΚΑ και στην περιφέρεια οπου εργαζόμουν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφε, μπορείς να μου στείλεις την επιστολή , εγώ δεν έχω λάβει τίποτα.Να την δείξω στο τοπικό κατάστημα ΙΚΑ και στην περιφέρεια οπου εργαζόμουν

Καλημέρα,υπήρξε μήπως κάποια εξέλιξη στο θέμα σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Μήπως θα μπορούσατε να μου στείλετε την επιστολή του ΙΚΑ για επιστροφή εισφορών απο τα 5μηνα του 2014? Εγω την προηγουμενη εβδομαδα έστειλα ερωτημα στο ΙΚΑ Λάρισας για το θέμα να μου απαντήσουν γραπτά οπως και καταγγελια στο συνήγορο του πολίτη και τον γενικό επιθεωρητη δημοσια διοικησης για αδικαιολογητη κωλυσιεργια με πιθανό δόλο εκ μερους του ΙΚΑ για επιστροφη των εισφορων. Εαν κάποιος θέλει να το κυνηγήσει δικαστικά ας εποικοινωνήσει μαζί μου.

 

Σχετικά με τα 8μηνα του ΟΑΕΔ εργάζομαι ξανά δυστυχώς μεσω αυτών σε δήμα αυτη την περίοδο και είδα ότι τα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ για τις εισφορές εχουν αναρτηθέι κανονικά για το μήνα Μάιο όπου εργαζόμουν εκεί χωρίς να φαίνεται πουθενά ότι είμαι πλεον μισθωτός. Γνωρίζει κάποιος κάτι για το θέμα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μήπως θα μπορούσατε να μου στείλετε την επιστολή του ΙΚΑ για επιστροφή εισφορών απο τα 5μηνα του 2014? Εγω την προηγουμενη εβδομαδα έστειλα ερωτημα στο ΙΚΑ Λάρισας για το θέμα να μου απαντήσουν γραπτά οπως και καταγγελια στο συνήγορο του πολίτη και τον γενικό επιθεωρητη δημοσια διοικησης για αδικαιολογητη κωλυσιεργια με πιθανό δόλο εκ μερους του ΙΚΑ για επιστροφη των εισφορων. Εαν κάποιος θέλει να το κυνηγήσει δικαστικά ας εποικοινωνήσει μαζί μου.

 

Σχετικά με τα 8μηνα του ΟΑΕΔ εργάζομαι ξανά δυστυχώς μεσω αυτών σε δήμα αυτη την περίοδο και είδα ότι τα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ για τις εισφορές εχουν αναρτηθέι κανονικά για το μήνα Μάιο όπου εργαζόμουν εκεί χωρίς να φαίνεται πουθενά ότι είμαι πλεον μισθωτός. Γνωρίζει κάποιος κάτι για το θέμα αυτό;

εργάζομαι τους τελευταίους μήνες και εγώ ως μισθωτός (8μηνο) σε δημόσιο φορέα μέσω ΑΣΕΠ και μετά από ανάλογη εύλογη ερώτηση στον ΕΦΚΑ για τα ειδοποιητήρια που έχουν αναρτηθεί κανονικά μου απάντησαν με ηλεκτρονικό μήνυμα τα παρακάτω:

 Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

 

Σας γνωρίζουμε ότι, το μητρώο του ΕΦΚΑ, ενημερώνεται συνέχεια με τις υποβληθείσες  ΑΠΔ από τους διαχειριστές του πληροφοριακού συστήματος,  καθώς και  με τα αρχεία των τέως ασφαλιστικών ταμείων και γίνονται συνεχώς διορθώσεις. Τα ποσά των ειδοποιητηρίων θα αντιμετωπιστούν συμψηφιστικά, με έλεγχο και εκκαθάριση απαιτητών και καταβληθεισών εισφορών, αφού ληφθούν τα εισοδήματα του έτους 2016 από την ΑΑΔΕ.

 

 

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω ότι έχω υποβάλει από τις αρχές Μαϊου φορολογική δήλωση για το έτος 2016, έχει γίνει εκκαθάριση και έχω παρει μάλιστα και την επιστροφή και παρολαυτά γίνεται υπολογισμός του ΈΦΚΑ  με βάση τα έσοδα του 2015. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το 1555 του ΕΦΚΑ μου είπαν ότι θα γίνει συμψηφισμός με τα ειδοποιητήρια απο το ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ και μετά...ΌΤΙ ΝΑΝΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι και ένα καλό νέο!

 

Ο ΟΑΕΔ με εσωτερικό mail στους Δήμους ξεκαθαρίζει ότι η προβλεπόμενη εισφορά υπολογίζεται επί των καταβαλλομένων μεικτών αποδοχών που δεν πρέπει να υπολείπονται του ποσού των 693,35 Ε! Ζητάει από τους Δήμους να γίνουν συμπληρωματικές λίστες μέχρι του ανωτέρου ποσού, έτσι ώστε να μην ζητηθούν από τους ωφελούμενους επιπλέον ποσά εισφορών από το ΤΣΜΕΔΕ!

Ανεβάζω το σχετικό mail, το οποίο μου δόθηκε από τον Δήμο.

attachicon.gifoaed-tsmede.pdf

To συνημέννο αρχείο oaed-tsmede.pdf δεν ανοίγει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.