Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * - 4 Ψήφοι

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


  • Please log in to reply
921 απαντήσεις στο θέμα

#381 kakallia

kakallia

    Μέλος

  • Members
  • PipPip
  • 94 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 16 Ιούνιος 2011 - 17:53

Σε άδεια για πολυκατοικία του 2004 2 διαμερίσματα Β' και Γ' ορόφου φαίνονται σαν 1 και επικοινωνούν με εσωτερική μεταλλική σκάλα, ενώ κατασκευάστηκαν εξ' αρχής ανεξάρτητα. Με συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξεως οριζόντιας ιδιοκτησίας του 2007 τα 2 διαμερίσματα έχουν διαχωριστεί, χώρις όμως να έχει βγει σχετική άδεια διαχωρισμού από την πολεοδομία και το διαμέρισμα του Γ' ορόφου έχει πουληθεί. Το διαμέρισμα του Β' ορόφου που παρέμεινε στον αρχικό ιδιοκτήτη, μέχρι τώρα έπαιρνε νερό από τα κοινόχρηστα, ενώ τώρα μου έχει ανατεθεί να κάνω τις διαδικασίες ώστε να πάρει δικό του ρολόϊ. Από τη στιγμή όμως που το 1 εκ των 2 έχει ήδη πουληθεί, με τι συμβόλαια θα βγάλω εγώ άδεια διαχωρισμού? Μήπως πρέπει να πάω με νομιμοποίηση και αν ναι τι χρειάζεται γι΄αυτή τη διαδικασία? Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί έχω μπερδευτεί!
  • 0

#382 iren

iren

    Νέο Μέλος

  • Μη μηχανικός
  • Pip
  • 1 Μηνύματα:
Offline

Δημοσίευση 24 Ιούνιος 2011 - 13:03

κόστος αδειας νομιμοποίησης αυθαιρέτου
  • 0

#383 cu_dim

cu_dim

    Νέο Μέλος

  • Members
  • Pip
  • 4 Μηνύματα:
Offline

Δημοσίευση 11 Ιούλιος 2011 - 00:12

Ερώτηση: Το ελάχιστο πρόστιμο διατηρησης είναι 145 ευρω για κάθε χρόνο ή για όλα τα έτη? Με αξία αυθαιρέτου 380,48 το προγραμμα αυθαιρετων μου βγάζει 380,48Χ9 έτη Χ 10%=342,43. Στην πολεοδομία μου λένε 145Χ9έτη=1305. Τι ισχύει?

Σύμφωνα με το Π.Δ. 267 άρθρο 3 έχουμε
3. Το ύψος του προστίμου διατήρησης των αυθαιρέτων της παρ. 1 του άρθρου 17 του Ν. 1337/83, ορίζεται για κάθε χρόνο διατήρησης ίσο προς το 10% της αξίας του αυθαιρέτου, όπως αυτή προσδιορίζεται στο άρθρο 2 του παρόντος δ/τος και δεν μπορεί να είναι μικρότερο των 50.000 δρχ.
  • 0

#384 Manolis gon

Manolis gon

    Συντονιστής

  • Moderators
  • 6.426 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑγ. Νικόλαος - ΚΡΗΤΗ
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 11 Ιούλιος 2011 - 02:06

Η πολεοδομία έχει δίκιο.Σύμφωνα με το παρακάτω έγγραφο το ποσόν των 50.000 δρχ που έλεγε το άρθρο 3 παρ3 του 267/98 πριν διορθωθεί σε 145€ αναφέρεται σε κάθε χρόνο, δες:

Εγκ-83900/40/99

ΑΡΘΡΟΝ-3
............

Δεδομένα παραδείγματος αυθαιρέτου κτίσματος (3)
1. Υπόγειο : 100,00 m2
(χώρος στάθμευσης, που εξυπηρετεί χωρίς σαφή διαχωρισμό την
χρήση του ισογείου χώρου αναψυκτηρίου επιφανείας 100,00 m2 και
του Α' ορόφου χώρου κατοικίας επιφανείας 60,00 m2, που υφίστανται
νομίμως).
Α) Υπολογισμός αξίας αυθαιρέτου
1. 100,00 m2 X 30000 δρχ/m2 Χ 0,50 = 1500000 δρχ.
Β) Υπολογισμός προστίμου ανέγερσης
1. (100,00 m2 X 30000 δρχ/m2 Χ 0,50) Χ 0,45 = 675000 δρχ.
Γ) Υπολογισμός ετησίου προστίμου διατήρησης
1. 1500000 Χ 10% δρχ = 150000 δρχ.
Παρατηρήσεις - διευκρινήσεις επί του παραδείγματος (3)
1. Ως τιμή μονάδος επιφανείας του υπογείου, που εξυπηρετεί
και τις δύο κύριες χρήσεις του κτιρίου χωρίς σαφή διαχωρισμό
λαμβάνεται το ήμισυ της μεγαλύτερης μονάδος επιφανείας από τις
δύο επί μέρους αυτές χρήσεις (30000 δρχ/m2 Χ 0,50)
2. Ως συντελεστής επιφανείας (π) του υπογείου λαμβάνεται ο
μικρότερος από τους συντελεστές επιφανείας, που αντιστοιχεί στην
κλίμακα επιφανείας (κατοικία κλίμακας επιφανείας έως και 60,00 m2
π = 0,45 μικρότερος του π = 2,40 που αντιστοιχεί στην κλίμακα
επιφανείας έως και 100,00 m2 του αναψυκτηρίου).
Στ) Τέλος επισημαίνουμε, ότι το ελάχιστο ύψος του προστίμου
ανέγερσης ορίζεται στο ποσό των 100000 δρχ ενώ του ετησίου
προστίμου διατήρησης στο ποσό των 50000 δρχ
.

  • 0

#385 ntinakias

ntinakias

    Νέο Μέλος

  • Members
  • Pip
  • 3 Μηνύματα:
  • Τοποθεσίαmesolonghi
Offline

Δημοσίευση 21 Ιούλιος 2011 - 19:16

Μήπως γνωρίζεται ποιος υπαγράφει αντι του νομάρχη? Ακομα να οριστούν οι επιτροπές?
  • 0

#386 lna hantzi

lna hantzi

    Νέο Μέλος

  • Members
  • Pip
  • 1 Μηνύματα:
Offline

Δημοσίευση 26 Ιούλιος 2011 - 11:25

Για να χαρακτηριστεί ενα κτίσμα προ '55 θα πρέπει να είναι κατασκευασμένο με ωμόπλινθους. Δεν ξέρω γιατί η πολεοδομία δε δέχεται την ύπαρξη σκυροδέματος πριν το 1955... ισχύει;
Ξαφνικά το 1955 άρχισαν να χτίζουν με σκυροδεμα;
  • 0

#387 MAKAP

MAKAP

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.896 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός
Offline

Δημοσίευση 26 Ιούλιος 2011 - 13:29

Δεν ξέρω πως κατέληξες στο συμπέρασμα ότι "Για να χαρακτηριστεί ενα κτίσμα προ '55 θα πρέπει να είναι κατασκευασμένο με ωμόπλινθους" δεδομένου ότι το βασικό στοιχείο κατασκευής οικοδομών πριν το 1955 ήταν η πέτρα και σπανιότερα το οπλισμένο σκυρόδεμα.

Ο ωμόπλινθος αποτελούσε το στοιχείο κατασκευής βοηθητικών κτισμάτων (αποθήκες, καλύβες κλπ) σε περιοχές που αφενός δεν διέθεταν πέτρα αφετέρου δεν συνέφερε οικονομικά η μεταφορά της πέτρας.
  • 0

#388 Gousgounis

Gousgounis

    Συντονιστής

  • Moderators
  • 1.057 Μηνύματα:
  • Website URLhttp://www.meleth.gr
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 26 Ιούλιος 2011 - 13:33

Ούτε τσιμεντόλιθους δέχεται.
Αν θυμάμαι καλά αναφέρουν ότι σαν δομικό υλικό εμφανίστηκε το 1963.

Πάντως απο το 1945 κυκλοφορούσαν μεταφρασμένοι οι Γερμανικοί κανονισμοί DIN 1045 (Τεχνικά Χρονικά ΤΕΕ), οπότε προφανώς το σκυρόδεμα χρησιμοποιούταν.
Η πολεοδομία μάλλον βασίζει τους ισχυρισμούς της στο γεγονός ότι ο πρώτος αντισεισμικός Κανονισμός εφαρμόστηκε το 59 (όμως ο Κανονισμός Οπλισμένου Σκυροδέματος συντάχθηκε το 54).
  • 0

#389 jimarassss

jimarassss

    Νέο Μέλος

  • Μη μηχανικός
  • Pip
  • 19 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Ιδιώτης
Offline

Δημοσίευση 26 Ιούλιος 2011 - 21:09

Σύμφωνα με όσα ανακοινώνονται στις ειδήσεις, δηλαδή ότι η τακτοποίηση αυθαιρέτων εξαρτάται από το είδος της παράβασης, τι πιστεύεται ότι θα ισχύει αν η παράβαση είναι μόνο στο ύψος πχ για 0,5μ? (προφανώς λόγω ψηλού υπογείου)
Σημ: Δεν έχει γίνει υπέρβαση στο συντελεστή δόμησης, δηλαδή απομένουν τετραγωνικά.
  • 0

#390 sonja_k

sonja_k

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 423 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 29 Ιούλιος 2011 - 09:28

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω την πρώτη μου περίπτωση αυθαιρέτου. Σε εκτός σχεδίου περιοχή είχαν γίνει δήλωση Ν. 720/77 για ισόγειο κτίσμα και δήλωση Ν.1337/83 για τον Α' όροφο του κτίσματος, χωρίς ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει σε νομιμοποίηση. Μπορεί να γίνει η νομιμοποίηση τώρα? Και αν ναι ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθείται? Τί μελέτες χρειάζονται και τί δικαιολογητικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  • 0