Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 2 Ψήφοι

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου

επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικός πολιτικός αρχιτέκτονας τοπογράφος

• Please log in to reply
232 απαντήσεις στο θέμα

#101 Didonis

Didonis

Συντονιστής

• Moderators
  • 3.360 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Δημοσίευση 05 Φεβρουάριος 2014 - 13:58

περι "μηχανολογειν" ουδεις λογος ε? χαχχαχαχχαχχαχα

σους...

φιρί φιρί το πάς κι έσυ τώρα να πληρώσεις το μάρμαρο τώρα που πάμε να βρούμε μια κοινή αρχή... 

λολ

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο Didonis: 05 Φεβρουάριος 2014 - 13:59

• 0

#102 imhotep

imhotep

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.125 Μηνύματα:
  • Τοποθεσίαον δη ρόουντ

Δημοσίευση 05 Φεβρουάριος 2014 - 14:04

περι "μηχανολογειν" ουδεις λογος ε? χαχχαχαχχαχχαχα

αφού ο Παραδιάς (και οι προκάτοχοι) είχαν κανονίσει ότι για κάποιες κατηγορίες κατοικιών ΔΕΝ απαιτούνται Η/Μ μελέτες

(για την άδεια- και άντε να πείσεις τον ιδιοκτήτη ότι ήταν αναγκαίες)

τάφτιαχνε η μαστοράντζα, τι ξέρετε εσείς  :mrgreen:

ήσασταν είδος πολυτελείας όπως και οι ΑΜ

(και είδος προς -όχι υπό- εξαφάνιση)

• 0

#103 OTTO_engine

OTTO_engine

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.619 Μηνύματα:
  • Website URLhttp://www.meccano.gr
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός

Δημοσίευση 05 Φεβρουάριος 2014 - 14:10

παντως θα σας πω δυο λογια

που βαζουν σε 5 λεξεις ολο το νοημα των ΗΜ

για να μαι ησυχος και χωρις τυψεις

ΟΧΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΤΗ ΜΠΡΙΖΑ

LoL

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο OTTO_engine: 05 Φεβρουάριος 2014 - 14:11

• 2

#104 Archi

Archi

Μέλος

• Members
  • PipPip
  • 59 Μηνύματα:

Δημοσίευση 05 Φεβρουάριος 2014 - 15:06

20 σελίδες για να κάνουν κoπτo-ραπτική στο νομο του 30 και να αποφανθούν στο τέλος ότι ο συγκεκριμένος νομος χρειάζεται αντικατάσταση.

• 1

#105 Didonis

Didonis

Συντονιστής

• Moderators
  • 3.360 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Δημοσίευση 05 Φεβρουάριος 2014 - 15:30

για να είμαστε και δίκαιοι από τις πρώτες παραγράφους διατυπώνει ότι ο νόμος του 30 είναι για τα μπάζα... 

• 0

#106 Faethon11

Faethon11

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 7.860 Μηνύματα:
  • Τοποθεσία1828km Νότια της γενέτειράς μου.
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 05 Φεβρουάριος 2014 - 15:46

Εγώ δεν νομίζω να κάνουν κάτι νέο. Για κοπτοραπτικη το βλέπω...και φοβάμαι πως το νέο φόρεμα θα είναι χειρότερο από το παλιό...
  • 2

#107 Allobar

Allobar

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 257 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.Ι.

Δημοσίευση 05 Φεβρουάριος 2014 - 18:08

Πάντως αν υποθέσουμε ότι το κείμενο αυτό ψηφίζονταν όπως είναι ως νόμος του κράτους, την άλλη μέρα θα έπρεπε να κλείσουν με νέο νόμο όλες τις σχολές μηχανικών με σχετικές ειδικότητες στα ΤΕΙ. 

Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανείς τον παραλογισμό του να έχεις Δημόσιες Ανώτατες σχολές Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ και να μην τους συμπεριλαμβάνεις στο επάγγελμα του Πολιτικού Μηχανικού και στη νομοθετική ρύθμιση του.

Θέλω να πιστεύω ότι αυτή η ηλιθιότητα δε θα γίνει νόμος, εκτός κι αν είναι προσχεδιασμένο να προηγηθεί το κλείσιμο των αντίστοιχων ΤΕΙ, οπότε θα υπάρχει λογική στο εν λόγω κείμενο..

• 0

#108 Paul_Mix

Paul_Mix

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.536 Μηνύματα:

Δημοσίευση 05 Φεβρουάριος 2014 - 21:47

Στα δημοσια εργα και στις μελετες του δημοσιου, υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια και νομοι για να καθοριζονται τα επαγγελματικα δικαιωματα αναλογα με τις ειδικοτητες.

Επειδη αφορα δουλειες του Δημοσιου, φροντισαν να τα ξεκαθαρισουν εξ αρχης. Δεν εχω δει ποτε μηχανικους να πηγαινουν σε δημοπρασιες και να τσακωνονται για τα επαγγελματικα δικαιωματα ή να αναλαμβανουν δουλειες που δεν προβλεπονται για την ειδικοτητα τους.

Για τις ιδιωτικες δουλειες ομως, το καλο Κρατος το αφησε στο φλου (μαλλον επιτηδες) για να τρωγονται οι μηχανικοι μεταξυ τους (ξερουν οι κυβερνωντες τι κανουν)

Οποιος εχει βγαλει ΜΕΕΠ ας κατσει να διαβασει τι γραφει επανω. Καθοριζει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ (κατηγορια και ταξη) τι δουλειες εχει τη δυνατοτητα να αναλαβει.

Διαβαστε τωρα και το διπλωμα απο την Σχολη σας. Τι δουλειες μπορειτε να αναλαβετε? Φοροεισπρακτικες

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο Paul_Mix: 05 Φεβρουάριος 2014 - 21:58

• 0

#109 ZaXoYs

ZaXoYs

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.044 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΠάτρα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Μηχανικός Περιβάλλοντος

Δημοσίευση 06 Φεβρουάριος 2014 - 11:04

Στα δημοσια εργα και στις μελετες του δημοσιου, υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια και νομοι για να καθοριζονται τα επαγγελματικα δικαιωματα αναλογα με τις ειδικοτητες.

Επειδη αφορα δουλειες του Δημοσιου, φροντισαν να τα ξεκαθαρισουν εξ αρχης. Δεν εχω δει ποτε μηχανικους να πηγαινουν σε δημοπρασιες και να τσακωνονται για τα επαγγελματικα δικαιωματα ή να αναλαμβανουν δουλειες που δεν προβλεπονται για την ειδικοτητα τους.

Συνάδελφε μην γενικεύεις από την ειδικότητα σου. Για ρώτα και τους χημικούς μηχανικούς η τους μηχανικούς περιβάλλοντος ή άλλες μη "προνομιούχες" ειδικότητες . Προφανώς δεν είδες μηχανικούς σε δημοπρασίες να τσακώνονται για επαγγελματικα δικαιώματα γιατί κάποιους μας έχετε ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ από το επαγγελμα. Εγώ είμαι μηχανικός περιβάλλοντος και μέχρι τώρα δεν μπορώ να πάρω ΜΕΚ για "Επεξεργασάι αποβλήτων" 

Οτι δεν υπάρχουν πια δημοπρασίες δεν με ενδιαφέρει σαν δικαιολογία, θέλω σ αυτή την μια που θα βγει στα είκοσι χρόναι να κατέβω και εγώ όπως και εσύ. Τόσο απλά/

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο ZaXoYs: 06 Φεβρουάριος 2014 - 11:14

• 1

#110 Panos_

Panos_

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 407 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΕπαρχία

Δημοσίευση 06 Φεβρουάριος 2014 - 11:37

Έχεις απόλυτο δίκιο Ζάχο. Υπάρχουν αποκλεισμοί που πρέπει να αρθούν.

• 0

Θέματα με μια ή περισσότερες όμοιες ετικέτες: επαγγελματικά, δικαιώματα, μηχανικός, πολιτικός, αρχιτέκτονας, τοπογράφος