Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου


vagiotis

Recommended Posts

Όταν δεν μπούμε στη λογική που λέει οτι ο δημόσιος υπάλληλος παίρνει Κ ευρώ την ώρα και ότι εμείς θα έπρεπε να παίρνουμε
Κ*α1*α2*α3*α4 (ΑΝΑ ΩΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕΤΑ ΦΠΑ ΜΕΤΑ ΦΟΡΩΝ ΜΕΤΑ ΤΣΜΕΔΕ) επειδή προσφέρουμε εξειδικευμένη εργασία και όχι λόγο σφραγγίδας θα τσακωνόμαστε για τη σφραγγίδα...

α1 επειδή υπάρχει το ρίσκο του επαγγελματία
α2 επειδή χρειάζεται προσωπικό κεφάλαιο
α3 επειδή δεν υπάρχει ωράριο ανθρώπινο

Αλλά προφανώς αν ζητήσεις 1200 ευρώ με φορο/φπα κτλ για ένα τοπογραφικό θα σου πει "ο πιτσιρικάς μου είπε 150 συν ΦΠΑ"....
Δεν υπάρχει σωτηρία πάμε να βάλουμε κάνα βύσμα να διοριστούμε...

Edited by skyliner34
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλά προφανώς αν ζητήσεις 1200 ευρώ με φορο/φπα κτλ για ένα τοπογραφικό θα σου πει "ο πιτσιρικάς μου είπε 150 συν ΦΠΑ"....

 

και θα σου πουν κάποιοι (όχι κατ'ανάγκην πιτσιρικά) καλό αυτό με το ΦΠΑ, το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα να παραιτηθει ο προεδρος του ΣΠΜΕ.μα ειναι δυνατον?το παιχνιδακι παιζει κι αυτος,το γιατι θα φανει σε συντομο χρονικο διαστημα.τα ανταλλαγματα ειναι πολυ μεγαλα και ειδικα τωρα που στο ΤΕΕ πεταξαν μερικα ξεροκοματα παραπανω 

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους ο αρχαίος νόμος του 1930 πρέπει να αντικατασταθεί.

 

η γνώμη μου είναι - και νομίζω πολλών νέων συναδέλφων - πως στις μέρες μας είναι επιβεβλημένο να αποσαφηνιστούν και να καθοριστούν οι αρμοδιότητες αντίστοιχα με τα γνωστικά αντικείμενα των σχολών. επομένως μηχανολογικά οι μηχανολόγοι, τοπογραφικά οι τοπογράφοι, στατικά οι πολιτικοί, αρχιτεκτονικά οι αρχιτέκτονες.

 

Η αλληλοεπικάλυψη των δικαιωμάτων και αρμοδιοτήτων το μόνο που πετυχαίνει είναι να ακυρώνει την εξέλιξη που έχει γίνει από το 1930 μέχρι σήμερα και επίσης είναι σαν να μην λαμβάνει υπόψιν τις ριζικές αλλαγές που έχουν γίνει στις προδιαγραφές και απαιτήσεις των μελετών. 

 

Τέλος ένας τέτοιος σαφής διαχωρισμός πιστεύω θα δούλευε και προς όφελος όλων μας εφόσον οι συνεργασίες θα ήταν απαραίτητες για κάθε έργο. Η παλιά κατάσταση "ο μηχανικός-θεός τα κάνω όλα μόνος μου" είναι απαρχαιωμένη και πλέον ανυπόστατη μιας και βασιζόταν στις συνθήκες της εποχής (δεν υπήρχε τόση εξειδίκευση παλιότερα, δεν υπήρχαν τόσες σχολές).

Η συνεργασία πολλών ειδικοτήτων σε ένα έργο - γνώμη μου είναι - εμπλουτίζει τις δυνατότητες του καθενός μας καθώς και την ποιότητα του έργου.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ΣΙγα μην αλλαξει τιποτα..Συμφεροντα - συμφεροντων - ω συμφεροντα!Αυτα θα κυριαρχησουν και παλι!

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα υπογραφής του Ν. 4178 και λοιπών συναφών να μην πειράξουν, και όλα τα υπόλοιπα στάχτη και μπούρμπερη :))))

 

Η δική μου άποψη για το θέμα συνοψίζεται στο εξής : Την μελέτη για το δικό μου σπίτι, την έδωσα σε συνάδελφο αρχιτέκτονα να την κάνει. Αν και είχα την βασική ιδέα και άποψη για το στήσιμο το κτιρίου, με δύο τρεις κινήσεις και ιδέες την πήγε σε άλλο επίπεδο. 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η διαφορά μας με τους αρχιτέκτονες....

Εμείς μπορεί να έχουμε μία ιδέα των χώρων κλπ αλλά αυτό το άλλο επίπεδο είναι η διαφορά...

Προσωπική άποψη από τον εαυτό μου και άλλους ΠΜ που βλέπω δουλειές...

Edited by Faethon11
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

αυτή η διαφορά είναι που κάνει την διαφορά... για αυτό κι εγώ το δικό μου σπίτι τα στατικά ο ΠΜ, μπορεί να τον πρήξω μεν αλλά να κοιμάμαι ήσυχος 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στην δική μου γενιά 30+ δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που να μην ασπάζονται αυτή την άποψη συνάδελφοι.

Ευτυχώς έχουμε περάσει στην εποχή της εξειδίκευσης και έκαστος στο είδος του!!

Δεν διανοούμαι να μην σχεδιάσει το σπίτι μου αρχιτέκτονας όπως δεν θέλω να αναλάβω στατικά σε κτίρια που δεν έχω την εμπειρία,γνώση κτλ.. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές πλέον ότι μία παραλλαγή της αρχής που αναφέρεις ακολουθεί ο ΣΑΔΑΣ: "Τα δικά σας δικά μας και τα δικά μας μάσα μας".

 

Αναφορικά τώρα με το αρχιτεκτονίζειν και το στατικίζειν, έχω δει μελέτες και "μελέτες", ένθεν και ένθεν ...

 

περι "μηχανολογειν" ουδεις λογος ε? χαχχαχαχχαχχαχα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.