Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου


vagiotis

Recommended Posts

 

περι "μηχανολογειν" ουδεις λογος ε? χαχχαχαχχαχχαχα

 

σους...

φιρί φιρί το πάς κι έσυ τώρα να πληρώσεις το μάρμαρο τώρα που πάμε να βρούμε μια κοινή αρχή... 

λολ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

περι "μηχανολογειν" ουδεις λογος ε? χαχχαχαχχαχχαχα

αφού ο Παραδιάς (και οι προκάτοχοι) είχαν κανονίσει ότι για κάποιες κατηγορίες κατοικιών ΔΕΝ απαιτούνται Η/Μ μελέτες

(για την άδεια- και άντε να πείσεις τον ιδιοκτήτη ότι ήταν αναγκαίες)

τάφτιαχνε η μαστοράντζα, τι ξέρετε εσείς  :mrgreen:

ήσασταν είδος πολυτελείας όπως και οι ΑΜ

(και είδος προς -όχι υπό- εξαφάνιση)

Link to comment
Share on other sites

παντως θα σας πω δυο λογια

που βαζουν σε 5 λεξεις ολο το νοημα των ΗΜ

για να μαι ησυχος και χωρις τυψεις

 

ΟΧΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΤΗ ΜΠΡΙΖΑ

 

 

LoL

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

20 σελίδες για να κάνουν κoπτo-ραπτική στο νομο του 30 και να αποφανθούν στο τέλος ότι ο συγκεκριμένος νομος χρειάζεται αντικατάσταση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για να είμαστε και δίκαιοι από τις πρώτες παραγράφους διατυπώνει ότι ο νόμος του 30 είναι για τα μπάζα... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νομίζω να κάνουν κάτι νέο. Για κοπτοραπτικη το βλέπω...και φοβάμαι πως το νέο φόρεμα θα είναι χειρότερο από το παλιό...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν υποθέσουμε ότι το κείμενο αυτό ψηφίζονταν όπως είναι ως νόμος του κράτους, την άλλη μέρα θα έπρεπε να κλείσουν με νέο νόμο όλες τις σχολές μηχανικών με σχετικές ειδικότητες στα ΤΕΙ. 

 

Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανείς τον παραλογισμό του να έχεις Δημόσιες Ανώτατες σχολές Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ και να μην τους συμπεριλαμβάνεις στο επάγγελμα του Πολιτικού Μηχανικού και στη νομοθετική ρύθμιση του.

 

Θέλω να πιστεύω ότι αυτή η ηλιθιότητα δε θα γίνει νόμος, εκτός κι αν είναι προσχεδιασμένο να προηγηθεί το κλείσιμο των αντίστοιχων ΤΕΙ, οπότε θα υπάρχει λογική στο εν λόγω κείμενο..

Link to comment
Share on other sites

Στα δημοσια εργα και στις μελετες του δημοσιου, υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια και νομοι για να καθοριζονται τα επαγγελματικα δικαιωματα αναλογα με τις ειδικοτητες.

Επειδη αφορα δουλειες του Δημοσιου, φροντισαν να τα ξεκαθαρισουν εξ αρχης. Δεν εχω δει ποτε μηχανικους να πηγαινουν σε δημοπρασιες και να τσακωνονται για τα επαγγελματικα δικαιωματα ή να αναλαμβανουν δουλειες που δεν προβλεπονται για την ειδικοτητα τους.

 

Για τις ιδιωτικες δουλειες ομως, το καλο Κρατος το αφησε στο φλου (μαλλον επιτηδες) για να τρωγονται οι μηχανικοι μεταξυ τους (ξερουν οι κυβερνωντες τι κανουν)

 

Οποιος εχει βγαλει ΜΕΕΠ ας κατσει να διαβασει τι γραφει επανω. Καθοριζει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ (κατηγορια και ταξη) τι δουλειες εχει τη δυνατοτητα να αναλαβει.

Διαβαστε τωρα και το διπλωμα απο την Σχολη σας. Τι δουλειες μπορειτε να αναλαβετε? Φοροεισπρακτικες

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Στα δημοσια εργα και στις μελετες του δημοσιου, υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια και νομοι για να καθοριζονται τα επαγγελματικα δικαιωματα αναλογα με τις ειδικοτητες.

Επειδη αφορα δουλειες του Δημοσιου, φροντισαν να τα ξεκαθαρισουν εξ αρχης. Δεν εχω δει ποτε μηχανικους να πηγαινουν σε δημοπρασιες και να τσακωνονται για τα επαγγελματικα δικαιωματα ή να αναλαμβανουν δουλειες που δεν προβλεπονται για την ειδικοτητα τους.

 

 

Συνάδελφε μην γενικεύεις από την ειδικότητα σου. Για ρώτα και τους χημικούς μηχανικούς η τους μηχανικούς περιβάλλοντος ή άλλες μη "προνομιούχες" ειδικότητες . Προφανώς δεν είδες μηχανικούς σε δημοπρασίες να τσακώνονται για επαγγελματικα δικαιώματα γιατί κάποιους μας έχετε ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ από το επαγγελμα. Εγώ είμαι μηχανικός περιβάλλοντος και μέχρι τώρα δεν μπορώ να πάρω ΜΕΚ για "Επεξεργασάι αποβλήτων" 

 

Οτι δεν υπάρχουν πια δημοπρασίες δεν με ενδιαφέρει σαν δικαιολογία, θέλω σ αυτή την μια που θα βγει στα είκοσι χρόναι να κατέβω και εγώ όπως και εσύ. Τόσο απλά/

Edited by ZaXoYs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.