Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου


vagiotis

Recommended Posts

Το νομοσχέδιο θα βγεί για διαβούλευση και πότε περίπου?

 

Θα αναφέρει επιγραμματικά π.χ. αρχιτεκτονικά πλέον μόνο οι αρχιτέκτονες μηχανικοί, στατικά οι πολιτικοί μηχανικοί, μηχανολογικά (θα τα ονομάζει θέρμανση, κλιματισμός κλπ) οι μηχανολόγοι μηχανικοί, ηλεκτρολογικά (ισχυρά, ασθενή κλπ) οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί ή θα έχει γενικολογίες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε μην γενικεύεις από την ειδικότητα σου. Για ρώτα και τους χημικούς μηχανικούς η τους μηχανικούς περιβάλλοντος ή άλλες μη "προνομιούχες" ειδικότητες . Προφανώς δεν είδες μηχανικούς σε δημοπρασίες να τσακώνονται για επαγγελματικα δικαιώματα γιατί κάποιους μας έχετε ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ από το επαγγελμα. Εγώ είμαι μηχανικός περιβάλλοντος και μέχρι τώρα δεν μπορώ να πάρω ΜΕΚ για "Επεξεργασάι αποβλήτων" 

 

Οτι δεν υπάρχουν πια δημοπρασίες δεν με ενδιαφέρει σαν δικαιολογία, θέλω σ αυτή την μια που θα βγει στα είκοσι χρόναι να κατέβω και εγώ όπως και εσύ. Τόσο απλά/

 

Το περιμενα οτι καποιος θα κανει τετοιο σχολιο. Εχω αδερφο που ειναι μηχανικος Εργων Υποδομης και βλεπω τι γινεται με τα επαγγελματικα δικαιωματα.

Το οτι υπαρχουν περιορισμοι ειναι ενα θεμα. Το οτι υπαρχουν ομως ξεκαθαρα επαγγελματικα δικαιωματα στα Δ.Ε. ειναι γεγονος.

Και τα δυο ειναι πολυ σημαντικα αλλα ειναι διαφορετικα θεματα.

Οταν με το καλο αρθουν καποιοι περιορισμοι, το δικαιωμα για ΜΕΚ θα ειναι και παλι ξεκαθαρο και οχι στο φλου.

Στα ιδιωτικα εργα δεν υπαρχουν ξεκαθαρα επαγγελματικα δικαιωματα.

Ξερω περιπτωσεις οπου δεχθηκαν σε Πολεοδομια σχεδια για οικοδομικη αδεια απο ειδικοτητα που δεν εχει τετοιο δικαιωμα.

Οποιος μπορει ας παρει μελετη δημοσιου χωρις να εχει την αναλογη ειδικοτητα.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

κοιτα

το να μου υπογραφει μεταλ ... ΠΕΑ το θεωρω ακυρο τελειως ( ασχετο στο ειδικο αλλα επι του γενικου )

 

απο την αλλη, ξεκαθαριζω πως δε ξερω πως ειναι να σαι, γερμανια, αυστρια, ιταλια, σουηδια κλπ,

μηχ περιβαλλοντος αλλα νομιζω πως σιγουρα δεν ειναι οπως θα θελαμε εδω να ειναι

απο την αλλη, ουτε το αντικειμενο ειναι εδω οπως θα επρεπε να ειναι για τους ΠΕΡ

 

υστερα το οτι υπαρχει πληθωρα δικαιωματων καπου καλως και υπαρχει

το θεμα ειναι να συρρικωθουν εκεινοι για να βολευτουν αλλοι?

ή να ανοιξουν τα διακαιωματα στους στριμωγμενους???

 

ειμαι κατα τις αφαιρεσης δικαιωματων απο καποιον, αλλα ειμαι υπερ σε καποια ανοιγματα

 

διαφορικες και ολοκληρωματα ειχαμε μυαλο να διαβασουμε ολοι

 

ειμαι υπερ σε αποδοση δικαιωματων βασει γνωστικου αντικειμενου

κ οχι ξερου τιτλου σπουδων

 

δλδ το οτι ο Α μηχανολογος δε κανει υποσταθμους δε σημαινει οτι δε μπορει να κανει ο Β

ΔΛΔ τι θα πω σε εναν ηλεκ ... δε ξερεις να κανεις κλιματισμο? σιγα τα λαχανα σε 72 ωρες σερρυ του χω δωσει το νοημα

 

εδιτ το οτι ο διακοσμητης, σορρυ ο αρχιτεκτων εσω, εξω, κηπου, φωτισμου, φενγκ σουι , χωρου

θελει στομιο slot επειδη του αρεσει.. τον γραφω πανηγυρικα στα παλια μου τα παπουτσια ( ασχετο και αυτο )

 

απο την αλλη βλεπω και λιωνω στο γελιο οποτε το σκεφτομαι

πως στο τελος οι υπομηχανικοι** θα χουν περισσοτερο ευρος εργασιας απο τους διπλωματουχους

 

αυτα...

 

** οπως θα δειτε κ παρακατω ...... = πτυχιουχοι λολ

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστός OTTO. 

 

Να συμπληρώσω πως έτσι κι αλλιώς με βάση την παρούσα οικονομική κατάσταση και αφού η συζήτηση ανοίγει χάριν της ανταγωνιστικότητας ίσως να τεθεί και θέμα κάποια στιγμή ενίσχυσης των μελετών "εγκεκριμένου τύπου"...

Για να δούμε...

 

"Κοινή γαρ η τύχη και το μέλλον αόρατον"....

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος υπομηχανικός , αυτός ντε από τον μοναδικό αρσενικό νομό , πήρε σύνταξη . :mrgreen:

 

Πέρα από την πλάκα ο τελευταίος πρέπει να πήρε πτυχίο πριν 39 χρόνια και να είναι γεννημένος το 1954 .

Οπότε πρέπει να γίνεις πιό σαφής στο τι εννοείς .

 

Υπάρχει πάντως μεγάλο μπάχαλο στο τι μπορεί να κάνει ο καθένας με βάση το πρόγραμμα σπουδών του και αυτό πρέπει να ξεκαθαριστεί και δεν αφορά μόνο τους μηχανικούς γιατί ανακατεύονται και άλλα επαγγέλματα σε κάποια κομμάτια .

Link to comment
Share on other sites

Τεχνολόγος μηχανικός ήμουν εγώ που είμαι λίγο μεταγενέστερος των υπομηχανικών . Τώρα λεγόμαστε όλοι πτυχιούχοι ΤΕ . Από λόγια και τίτλους πάμε καλά . :mrgreen: Από δουλειά πάσχουμε .

 

Και εδώ πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι οι ΤΕ θα έχουν κάτι παραπάνω ?

 

Οι εγκεκριμμένου τύπου μελέτες αν κατάλαβα καλά που λέει ο Πάνος , εννοεί κάτι μελέτες γιά τύπους κατασκευών που είχαν γίνει το 50-60 μετά από σεισμούς και προέβλεπαν συγκεκριμμένες κατασκευές και τύπους κατοικιών .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.