Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανοικτά στέγαστρα σε βιοτεχνία μετράνε στη δόμηση;


Recommended Posts

ούτε κάλυψη αρ.12 παρ.4δ ούτε δόμηση αρ.11 παρ.6ιστ, σε συνδυασμό με αρ 17 παρ.7ια ΝΟΚ και αρ.2 πρ.79

ούτε στον όγκο αρ.13 παρ.2β

..

edit τόσο το ΤΕΕ Κοζάνης (αυτό βρήκα αυτό ρώτησα) όσο και η Λεμπέση (σε τουρνέ) συμφωνούν με τα παραπάνω

(θα μου πείτε δεν είναι ΥΔΟΜ, αλλά εγώ λέω νόμους)

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

ούτε κάλυψη αρ.12 παρ.4δ ούτε δόμηση αρ.11 παρ.6ιστ, σε συνδυασμό με αρ 17 παρ.7ια ΝΟΚ και αρ.2 πρ.79

ούτε στον όγκο αρ.13 παρ.2β

..

edit τόσο το ΤΕΕ Κοζάνης (αυτό βρήκα αυτό ρώτησα) όσο και η Λεμπέση (σε τουρνέ) συμφωνούν με τα παραπάνω

(θα μου πείτε δεν είναι ΥΔΟΜ, αλλά εγώ λέω νόμους)

 

  Ανεξαρτήτου πλάτους  , πρόβολοι > Δ ;  ( άρθρο 17 , παρ. 8 , Β , α) ;

 

Kαι χρήσης ;

Π.χ. αν προορίζονται για χώρους στάθμευσης αυτοκινήτων;

Link to comment
Share on other sites

...ούτε κάλυψη αρ.12 παρ.4δ ούτε δόμηση αρ.11 παρ.6ιστ, σε συνδυασμό με αρ 17 παρ.7ια ΝΟΚ και ...

 

Διαβάζω λοιπόν:

ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων
μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.
ιβ) Οι εγκαταστάσεις των πρατηρίων, οι δεξαμενές, οι αντλίες διάθεσης υγρών και αερίων καυσίμων και τα
στέγαστρά τους, στις θέσεις που εγκρίνονται από την αρμόδια υπηρεσία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Το σύνολο των κατασκευών των περιπτώσεων α΄ και ια΄ δεν μπορεί να υπερβαίνει το εμβαδόν της επιτρεπόμενης κάλυψης.

 

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ?

Δε μετράει στην κάλυψη, αλλά... κάνω έλεγχο; 

Και κάτι άλλο (για όποιον έχει καμία ιδέα): Φύτευση υφιστάμενης βιομηχανίας σε ΒΙΠΕ ελέγχω;

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιητής εννοεί ότι : πέργκολες και στέγαστρα των πρατηρίων καυσίμων δεν μπορεί να υπερβαίνουν κλπ. (διευκρινίζεται ότι αφορά στο ιβ' με τις Τ.Ο.).

Όμως ο ποιητής έπρεπε να πει : τα κτήρια και οι κατασκευές των περιπτώσεων α' και ια' δεν μπορεί κλπ.

Έτσι όπως είναι δεν έχει εφαρμογή ... εκτός από λογική ...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν

πρώτον σε οποιαδήποτε περίπτωση κάνεις έλεγχο για την "καλυπτόμενη" από στέγαστρα επιφάνεια ώστε να τα εξαιρέσεις από την κάλυψη κλπ.

δεύτερον βάσει της περιγραφής του ορισμού δεν τίθεται όριο πλάτους παρά μόνο αν βρίσκονται μέσα στον υποχρεωτικό ακάλυπτο

(και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα) ποιος είναι ο υποχρεωτικός ακάλυπτος? βάσει ορισμού (αρ.2. παρ.89) είναι "ο χώρος που δεν δομείται ... ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπόμενης κάλυψης της περιοχής" αν δηλ. δεν έχεις εξάντληση της κάλυψης (αναλόγως χρήσης) δεν έχεις περιορισμούς μεγέθους αλλιώς περιορίζεσαι σε 1/4Δ ή δ. Ωστόσο αυτό δεν είναι τόσο προφανές δηλ. αν έχεις κάλυψη 40% σε επιτρεπόμενη 50% έχεις και ένα 10% για στέγαστρα που δεν μετράνε όμως στην κάλυψη (?!) 

edit (18:22) έτσι που είναι όμως διατυπωμένο ("σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά βρίσκονται εντός του υποχρεωτικού ακαλύπτου") μπορεί να εννοεί ότι μόνο όταν είναι εντός του Δ έχεις περιορισμό πλάτους

για τους προβόλους των στεγάστρων (εκτός του περιγράμματος στήριξης) θεωρώ ότι ισχύει ότι και για τα υπόλοιπα προστεγάσματα ως προς τις διαστάσεις

τρίτον τα στέγαστρα των χώρων στάθμευσης πάνε στην παρ. ιγ του αρ.11 και έχουν άλλες προδιαγραφές

..

τέταρτον κουράστηκα... για την ώρα. ρίξτε καμμια ιδέα να το ξανασκεφτώ

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Τρίτον τα στέγαστρα των χώρων στάθμευσης πάνε στην παρ. ιγ του αρ.11 και έχουν άλλες προδιαγραφές

 

 

Σωστός , στη δόμηση σίγουρα δεν μετράνε.

 

Στην κάλυψη ; Σύμφωνα με την παρ. 8 , Β του άρθρου 17 δεν μετράνε .

 

Από ότι καταλαβαίνω δεν μετράνε αλλά κάνουμε και ένα έλεγχο με την επιτρεπόμενη κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Kan 62 έγραψες:


"Ο ποιητής εννοεί ότι : πέργκολες και στέγαστρα των πρατηρίων καυσίμων δεν μπορεί να υπερβαίνουν κλπ. (διευκρινίζεται ότι αφορά στο ιβ' με τις Τ.Ο.).


Όμως ο ποιητής έπρεπε να πει : τα κτήρια και οι κατασκευές των περιπτώσεων α' και ια' δεν μπορεί κλπ.


Έτσι όπως είναι δεν έχει εφαρμογή ... εκτός από λογική ..."


 


Θεωρείς δηλαδή ότι οι πέργολες και τα στέγαστρα αφορούν σε πρατήρια καυσίμων;


Δεν αναφέρεται στις κατασκευές α και ια σε κάθε περίπτωση;


Εάν ναι ειλικρινά δεν έχω βγάλει άκρη. Αν εξαντλήσω την κάλυψη μπορώ να κάνω πέργκολα ή στέγαστρο; Τι εννοεί ότι π.χ. αν έχω επιτρεπόμενη κάλυψη 200 τ.μ. και θέλω πέργκολα στον ακάλυπτο θα πρέπει να κάνω διώροφο π.χ. 100 τ.μ. για να μου περισσέψει κάλυψη και για την πέργκολα 100 τ.μ.; Αφού οι κατασκευές αυτές δεν μετράνε στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ερμηνεύω τη διευκρίνιση των ΤΟ ...

Αλλά και να μην είναι έτσι, εσύ γιατί βάζεις και το κτήριο μαζί με τις περιπτώσεις α' και ια' ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.