Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληρωμή πόρων υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ ηλεκτρονικά


Earl

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι κακό να υπάρχει κατάθεση μίας συμφωνηθείσας αμοιβής στην ΕΤΕ και αυτή να ελέγχεται από μία δημόσια αρχή π.χ. πολεοδομία ή ΥΠΕΚΑ (4014) ή buildingcert. Ας ξεκολλήσουμε λίγο και μην τα απορυθμίζουμε όλα τελείως. Η κατάθεση της αμοιβής διασφαλίζει και σε κάποιον βαθμό... 1) το ότι πληρωνόμαστε 2) στην ώρα μας. Έχουμε κάτι να πούμε στον πελάτη, ότι ξέρεις τι θέλω την αμοιβή μου ΤΩΡΑ γιατί πρέπει να την στείλω στην πολεοδομία, ΥΠΕΚΑ κ.τ.λ. .

 

Δεν είναι πρόσθετο βάρος για εμάς το να πληρώνουμε αμοιβή στην ΕΤΕ. Ούτε τέλος ΤΕΕ πληρώνουμε πλέον. Απλά αν γίνονταν ηλεκτρονικά θα γλυτώναμε τις ουρές.

 

Κατά τα άλλα εγώ είμαι υπέρ των αμοιβών στην ΕΤΕ για τον παραπάνω λόγο. Είναι ένας λόγος να πληρωθούμε στην ώρα μας. Φυσικά δεν λέω ότι μας διασφαλίζει 100%. Αλλά είναι κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Άρα είσαι υπέρ στο να πληρωνόμαστε μέσω τράπεζας, όπως άλλωστε και το Υπ. Οικονομικών.

Και εγώ μαζί σου, αλλά όχι μέσω ΕΤΕ, μέσω όποιας τράπεζας θέλουμε, όχι μέσω αστείων παροχημένων διπλοτύπων που δεν προσφέρουν τίποτα, όχι περιμένοντας σε ουρές που τρώνε πολύτιμες εργατόωρες που μεταφράζονται σε απώλεια ελεύθερου χρόνου ή εισοδήματος (αν είχε δουλειά).

Πολύ περισσότερο δε όχι επειδή το απόφάσισε αυθαίρετα το ΤΕΕ.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτή τη στιγμή που τίθεται το ερώτημα ούτως ή άλλως ισχύουν, από τη στιγμή που το πολυνομοσχέδιο(το οποίο εμπεριέχει διατάξεις που αφορούν αυτές τις κρατήσεις) δεν έχει πάρει ακόμα αριθμό ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.

Γιατί θα πρέπει το κράτος να διασφαλίσει "1) το ότι πληρωνόμαστε 2) στην ώρα μας".

Γιατί ειδικά για εμάς τους μηχανικούς; 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.