Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράλληλη ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ-ΙΚΑ σε ΔΥΟ εργασίες αντίστοιχα.


ManuelK

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι νέος διπλωματούχος μηχανικός.Μέχρι τώρα εργαζόμουν σε βραδινή δουλειά,με ασφάλιση ΙΚΑ (όχι πλήρη,2 ένσημα την εβδομάδα).Τώρα ξεκίνησα δουλειά πρωινή,και περιμένω τις εξετάσεις του ΤΕΕ,οπότε αυτομάτως εγγράφομαι και στο ΤΣΜΕΔΕ, όπως και μου το ζήτησαν από τη δουλειά.
Μπορώ να συνεχίσω να είμαι υπό τις προηγούμενες συνθήκες ασφαλισμένος και στο ΙΚΑ στην βραδινή εργασία παράλληλα με την πρωινή,όπου θα είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ?και αν όχι,τι άλλες επιλογές υπάρχουν?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω δεν γίνεται. Από την στιγμή που γραφτείς στο τσμεδε ο εργοδότης της βραδινής δουλειάς θα πρέπει να αποδίδει εισφορές στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ.

Αν πληρώνει το ΙΚΑ οι εισφορές στο ΙΚΑ θα χαθούν .Επίσης δεν επιτρέπεται  να εργάζεσαι περισσότερες από 40 ώρες σε δυο διαφορετικούς εργοδότες.

 

Μόνη επιλογή να μην γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ η να γίνεις "μπλοκάκιας" εάν η μερική απασχόληση είναι συναφής με το αντικείμενο του μηχανικού.

 

Επίσης οι περισσότεροι λογιστές δεν θέλουν να μπλέξουν με το ΤΣΜΕΔΕ γιατί αυξάνεται εκθετικά το κόστος εργασίας τους.

 

 

άρθρο 39 του ν.2084/1992

 

`Αρθρο 39 Ασφάλιση σε ένα φορέα



1. Υποχρεωτική ασφάλιση επιτρέπεται σε ένα φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο, ένα φορέα επικουρικής ασφάλισης, ένα φορέα ασφάλισης ασθένειας και ένα φορέα ασφάλισης πρόνοιας. 1

2. Τα πρόσωπα για τα οποία προβλέπεται από τις ισχύουσες διατάξεις υποχρεωτική ασφάλιση σε περισσοτέρους του ενός φορείς, λόγω ιδιότητας και απασχόλησης ή για περισσότερες της μιας απασχολήσεις, ασφαλίζονται υποχρεωτικά μόνο σε ένα φορέα, τον οποίο επιλέγουν με δήλωση τους, που υποβάλλεται κάθε φορά σε όλους τους αρμόδιους φορείς και στους οικείους εργοδότες, εντός τριών μηνών από την απόκτηση της ιδιότητας ή την ανάληψη της απασχόλησης, αν δε δεν υποβληθεί δήλωση, η υποχρεωτική ασφάλιση γίνεται στο φορέα απασχόλησης, εκτός της ασφάλισης στο Ταμείο Συντάξεως και Αυτασφαλίσεως Υγειονομικών (Τ.Σ.Α.Υ.) και στο Ταμείο Συντάξεως Μηχανικών και Εργοληπτών Δημόσιων Έργων, η οποία είναι υποχρεωτική.


Εφόσον επιθυμούν, τα πρόσωπα αυτά δύνανται να ασφαλιστούν προαιρετικά και σε περισσότερους του ενός φορείς, αν αυτό προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία, ύστερα από σχετική αίτηση, που υποβάλλεται στον αρμόδιο .φορέα εντός της παραπάνω προθεσμίας.

Edited by engmech
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γίνεται επιλέγοντας όμως έναν, από τους δύο φορείς, για τον Κλάδο Ασθενείας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μα η ασθένεια δεν είναι το ζήτημα που τον καίει, αλλά τα ένσημα ή οι εισφορές για συντάξιμα και επικουρικό.

Αυτό σημαίνει ManuelK οτι ΠΡΟΣΕΞΕ γιατί εγγραφόμενος στο ΤΣΜΕΔΕ μπαίνεις σε ιστορία μεγάλη σε ό,τι αφορά τα χρήματα που θα φεύγουν από την τσέπη σου και να το αποφασίσεις μόνο αν είσαι σίγουρος οτι θα κυνηγήσεις το αντικείμενο του διπλώματός σου με μπλοκάκι...

Διαφορετικά, αν η πρωινή σου δουλειά, είναι άσχετη με το δίπλωμα, να περιμένεις και να μην μπεις στο ΤΣΜΕΔΕ ακόμα, γιατί θα σε πνίξουν οι εισφορές, ενώ οι παροχές είναι ίδιες με αυτές που θα πλήρωνε ο κάθε εργοδότης σου στο ΙΚΑ. Κοινώς, εφόσον πάρεις άδεια ασκήσεως, ΜΟΝΟ τσμεδε (ΕΤΑΑ) μπορείς να πληρώνεις για "ένσημα", ως μισθωτός σε σχετικό αντικείμενο ή άσχετο. Και σερβιτόρος να δουλεύεις, Τσμέδε θα πληρώνεις και οι εισφορές θα ανεβαίνουν κατηγορία (χρήμα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα να ρωτησω κατι ειμαι ασφαλισμενη στο τσμεδε αλλα λογω δουλειας επειδη δεν κινείται. Τιποτα ψαχνω αλλη δουλεια αν βρω με την ασφαλεια μου τι γινεται??? Μπορω να εχω κ τσμεδε κ ικα??

Link to comment
Share on other sites

...Επίσης δεν επιτρέπεται  να εργάζεσαι περισσότερες από 40 ώρες σε δυο διαφορετικούς εργοδότες...

 

 

Αυτό από που προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 39 του ν.2084/1992

 

`Αρθρο 39 Ασφάλιση σε ένα φορέα

 

 

 

1. Υποχρεωτική ασφάλιση επιτρέπεται σε ένα φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο, ένα φορέα επικουρικής ασφάλισης, ένα φορέα ασφάλισης ασθένειας και ένα φορέα ασφάλισης πρόνοιας. 1

 

2. Τα πρόσωπα για τα οποία προβλέπεται από τις ισχύουσες διατάξεις υποχρεωτική ασφάλιση σε περισσοτέρους του ενός φορείς, λόγω ιδιότητας και απασχόλησης ή για περισσότερες της μιας απασχολήσεις, ασφαλίζονται υποχρεωτικά μόνο σε ένα φορέα, τον οποίο επιλέγουν με δήλωση τους, που υποβάλλεται κάθε φορά σε όλους τους αρμόδιους φορείς και στους οικείους εργοδότες, εντός τριών μηνών από την απόκτηση της ιδιότητας ή την ανάληψη της απασχόλησης, αν δε δεν υποβληθεί δήλωση, η υποχρεωτική ασφάλιση γίνεται στο φορέα απασχόλησης, εκτός της ασφάλισης στο Ταμείο Συντάξεως και Αυτασφαλίσεως Υγειονομικών (Τ.Σ.Α.Υ.) και στο Ταμείο Συντάξεως Μηχανικών και Εργοληπτών Δημόσιων Έργων, η οποία είναι υποχρεωτική.

 

 

Εφόσον επιθυμούν, τα πρόσωπα αυτά δύνανται να ασφαλιστούν προαιρετικά και σε περισσότερους του ενός φορείς, αν αυτό προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία, ύστερα από σχετική αίτηση, που υποβάλλεται στον αρμόδιο .φορέα εντός της παραπάνω προθεσμίας.

 

Το άρθρο 39 του ν. 2084/1992 καταργήθηκε με το άρθρο 17 παρ. 6 και με το άρθρο 36 παρ. 7 του ν. 4387/2016.

Edited by geoste
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να ρωτησω κατι ειμαι ασφαλισμενη στο τσμεδε αλλα λογω δουλειας επειδη δεν κινείται. Τιποτα ψαχνω αλλη δουλεια αν βρω με την ασφαλεια μου τι γινεται??? Μπορω να εχω κ τσμεδε κ ικα??

 

Μπορείς να έχεις από όλα και ΙΚΑ , και ΟΑΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και ΟΓΑ και ασφάλιση ως αμειβόμενο μέλος ΔΣ εταιρείας . Με τον ΕΦΚΑ όλα είναι δυνατά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.