Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα επιβολή κυρώσεων σε Ενεργειακό Επιθεωρητή από το ΥΠΕΚΑ


Engineer

Recommended Posts

Ποινή ενός έτους για 19 πιστοποιητικά. Εμένα δεν μου φαίνεται μεγάλη. Εγώ είμαι 2 χρόνια ενεργειακός και δεν έχω κάνει τόσα. Έχω χάσει δουλείες επειδή είπα τιμές που πίστευα πως ανταποκρίνονται στη δουλεία που χρειάζεται να γίνει. Αν κάποιος μαζεύει τις δουλείες με εξευτελιστικές τιμές και δεν ασχολείται σοβαρά, δεν μπορεί να με έχει συνήγορο, όταν εντοπίζεται να έχει προκλητικές ελλείψεις. Δεν ξέρω τα λάθη που έκανε, αλλά πολλοί έχουμε ακούσει για ενεργειακά πιστοποιητικά από το γραφείο χωρίς επίσκεψη στο κτίριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έπρεπε να πούνε πέρα από την κάθε ανακοίνωση επιβολής ποινών, θα ήταν ότι οι ιδιοκτήτες των πλαστών ΠΕΑ θα πρέπει να ξαναπληρώσουν ενεργειακό επιθεωρητή για να τους βγάλει καινούριο ΠΕΑ με το σωστό τρόπο, αφού αυτό που έχουν στα χέρια τους είναι άκυρο. Εκεί θα το ξανασκεφτούν αν θα δώσουν τη δουλειά σε κάποιον που θα το κάνει σε 5 λεπτά από το γραφείο του για 40 ευρώ ή σε κάποιον που θα εμπιστεύονται...

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις την εντίπωση ότι ο μέσος έλληνας γνωρίζει τη διαδικασία που απαιτείται για να εκδωθεί σωστα ένα ΠΕΑ; Ούτε μπορείς να τον κατηγορήσεις που ψάχνει την καλύτερη τιμή επειδή επικρατεί συγχηση και αναδουλεία στην αγορά. Την δική μας αδυναμία εκμεταλεύεται και καλά κάνει αφού δεν κοιτάζουμε εμείς να προστατεύσουμε τα δικά μας συμφέροντα.

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν παιζόμαστε, έχουμε ένα συνάδελφο ο οποίος υπέβαλλε ανακριβή στοιχεία σε 19 ΠΕΑ, okay θα δεχτώ ότι πολλές φορές θέματα δεν διευκρινίζονται επαρκώς και μπορεί όλοι μας να υποπέσουμε σε λάθη, (πχ Ν4178) σε αυτά τα λάθη δεν θέλουμε να σταυρώσουμε κανένα.

 

 

Όταν όμως γίνονται λάθη γιατί πχ ο μηχανικός δεν κάνει καν το κόπο να ξεκουνήσει από το γραφείο για να κάνει επί τόπου έλεγχο και παριστάνει την πυθία μπροστά στον υπολογιστή τι συζητάμε;;; πάμε καλά;; στα τρένα ρε, δεν σέβεται ούτε τους νόμους ούτε την κοινωνία ούτε εμάς του υπόλοιπους που καταβάλουμε προσπάθεια να βγάλουμε άκρη και να κάνουμε την δουλεία μας τουλάχιστον όσο καλύτερα μπορεί ο καθένας μας με τα εργαλεία και την κατάρτιση που έχουμε λάβει.

 

 

όσο για το σχόλιο για πολεοδομίες κτλ πάλι ρωτάω πάμε καλά;;; επειδή κάποιο δεν κάνουν, ούτε έκαναν σωστά τη δουλεία τους αποτελεί έμπρακτο δικαίωμα να μην την κάνουν και οι άλλοι;;;; μάλιστα, ωραία δικαιολογία, συνεχίστε να λεηλατήστε τις νομοθεσίες ατιμώρητοι γιατί αφού το κάνουν άλλοι και μένουν ατιμώρητοι γιατί όχι και εσείς......

 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Tραγικό στιγμιότυπο από αυτό το thread :

Ο συνάδερφος είναι ακριβός. Πλέον έχουν πάει 50€ + 1 πίτσα δώρο, την οποία την παραλαμβάνει ο ιδιοκτήτης ΑΜΕΣΑ, όπως και το ΠΕΑ.

 

Σοβαρά τώρα... έχουμε συζητήσει σε χιλιάδες post περί ΕΔ και ποινών.

Εάν δεν σοβαρευτεί η ίδια η αρχή που επιβάλει τις ποινές και να είναι σαφές το τι περιμένει τον κάθε Ταρζάν που κάνει Τήλε-επιθεώρηση, κάθε μήνα θα βλέπουμε και από μία ποινή με το... γάντι.

 

Εδώ έχουμε 19 περιπτώσεις. Στον άλλον πριν λίγους μήνες είχαμε πολλαπλάσιο αριθμό, όπου αρνήθηκε μάλιστα να τα διορθώσει. Οι ποινές θα έπρεπε, εκτός της αφαίρεσης της άδειας εν.επ. για κάποιο χρονικό διάστημα ή μόνιμα, θα έπρεπε να είναι ένα Χ ποσό πολλαπλάσιο της όποιας νόμιμης, ή έστω της νόμιμης.

 

Μόνο έτσι και θα προσέχαμε περισσότερο, αλλά και θα ζητούσαμε ΑΜΟΙΒΗ και όχι ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ !!!

 

ΥΓ: Όσο για τα Ε.Δ. ... εγώ ΑΜ είμαι. Ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να κάνω ΠΕΑ. Έκανα τα σεμινάρια, γράφτηκα στο μητρώο (δεν ήμουν προσωρινός) και από τότε τα ΠΕΑ τα έχω απλά ως παροχή υπηρεσιών, ώστε να μην τα δίνω σε συνάδερφο. Έχω κάνει κάτω από 10, τα τελείως απαραίτητα.

Το επόμενο βήμα είναι να πάρουμε τουλάχιστον πίσω τα λεφτά των σεμιναρίων...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

*******************

!!!!!

 

 

Λυπάμαι συνάδελφοι, αλλά τέτοιου είδους παραπομπές απαγορεύονται.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έπρεπε να πούνε πέρα από την κάθε ανακοίνωση επιβολής ποινών, θα ήταν ότι οι ιδιοκτήτες των πλαστών ΠΕΑ θα πρέπει να ξαναπληρώσουν ενεργειακό επιθεωρητή για να τους βγάλει καινούριο ΠΕΑ με το σωστό τρόπο, αφού αυτό που έχουν στα χέρια τους είναι άκυρο. Εκεί θα το ξανασκεφτούν αν θα δώσουν τη δουλειά σε κάποιον που θα το κάνει σε 5 λεπτά από το γραφείο του για 40 ευρώ ή σε κάποιον που θα εμπιστεύονται...

Έχει βάση αυτό. Θα έπρεπε στην ανακοίνωση να αναφέρουν πως θα πρέπει να γίνει επανέκδοση του πιστοποιητικού με ότι αυτό συνεπάγεται για τον ιδιοκτήτη.

 

Γιατί έχεις την εντίπωση ότι ο μέσος έλληνας γνωρίζει τη διαδικασία που απαιτείται για να εκδωθεί σωστα ένα ΠΕΑ; Ούτε μπορείς να τον κατηγορήσεις που ψάχνει την καλύτερη τιμή επειδή επικρατεί συγχηση και αναδουλεία στην αγορά. Την δική μας αδυναμία εκμεταλεύεται και καλά κάνει αφού δεν κοιτάζουμε εμείς να προστατεύσουμε τα δικά μας συμφέροντα.

Σίγουρα δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι πως ακριβώς βγαίνει ένα πιστοποιητικό, αλλά από την άλλη όταν έχουν απόκλιση οι τιμές της τάξης του 100% ή και παραπάνω ας προβληματιστούν. Σε κάθε περίπτωση είναι μεγάλη κουβέντα βάσει και της οικονομικής κρίσης αλλά και εμείς σκιαμαχούμε μεταξύ ανεργίας και επιβίωσης. Κάπως πρέπει να προστατεύσουμε τις ελάχιστες δουλείες που προκύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.