Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις με αυτή του stesta

τι κάνετε σχετικά με την έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης??

 

π.χ αν διαβάζοντας τα αρχικά συμβόλαια  του 1956  60  80  20.. 2011

διαπιστώνετε ότι υπήρχαν κτίσματα (είτε αυθαίρετα είτε νόμιμα)

τα οποία στο τελευταίο συμβόλαιο δεν φαίνονται επειδή  κατεδαφίστηκαν αυθαίρετα

 

τα δηλώνετε σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ 5??

 

Επίσης αντίστοιχα η ΥΔΟΜ  μπορεί να εγείρει θέμα προηγούμενης ένταξης

(αυτών των κτισμάτων μεταξύ 1956-2011) και μετά να εκδώσει την οποιαδήποτε α.δ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δεν είμαι σίγουρος αν το ερώτημα έχει απαντηθεί παλιότερα, αλλά ξέρει κανείς αν βγάζω βεβαίωση για την αποπληρωμή του 30% του προστίμου σε διαφορετικό έντυπο από το 5-φυλλο της δήλωσης;

Μου ζητάει η συμβολαιογράφος βεβαίωση σχετική και μου έστειλε υπόδειγμα από βεβαίωση που έχει δώσει συνάδελφος ο οποίος έκανε νέα δήλωση και στην περιγραφή του ακινήτου έγραφε: " κατ' εφαρμογή των οριζωμένων.... και μετά την εξόφληση του 30% της α/α ΧΧΧΧΧΧΧ δήλωσης, που αφορά ...... κτίσμα"

 

Έτσι υποτίθεται ότι το κάνουμε;

Επίσης μου είπε ότι χρειάζεται τον μοναδικό αριθμό ακινήτου, για να προχωρήσει, ο οποίος παρατηρώ ότι στο 5-φυλλο της δήλωσης είναι ο ηλεκτρονικός κωδικός (δηλαδή ταυτίζεται με τον μοναδικό αριθμό ακινήτου, αλλά έχει άλλο όνομα).

Σε άλλο συμβολαιογράφο είχα κάνει δουλειά με την βεβαίωση του ΤΕΕ (5-φυλλο) για το 30%.

Στις οδηγίες χρήσης του ΤΕΕ λέει ότι βεβαιώσεις εκτυπώνονται από το σύστημα στην ολοκλήρωση και στα νόμιμα/αδόμητα. Τελικά τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, εν μέσω καλοκαιριού μου ζητήθηκε από συγγενή επειγόντως βεβαίωση για μεταβίβαση οροφοδιαμερίσματος, το οποίο εκ κατασκευής έχει τα εξής προβλήματα:


1.- Επειδή έχει αλλάξει η εσωτερική διαρρύθμιση σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια, η πόρτα εισόδου του είναι σε τοίχο κάθετο σε αυτόν που προβλεπόταν να μπει.


2.- δύο μπαλκονόπορτες στην όψη έχουν συμπτυχθεί σε μία μεγαλύτερη σε άλλη θέση φυσικά.


3.- Στο διαμέρισμα έχει κατασκευασθεί και 2ο λουτρό


4.- μία από τις εξωτερικές διαστάσεις στην όψη επί του ακαλύπτου είναι μικρότερη κατά 40εκατ, παρόλα αυτά το εμβαδόν έχει ελάχιστη απόκλιση και είναι εντός του 2%. Είναι προφανές ότι η ιδιοκτήτρια δεν ευθύνεται για τη διαφορά των 40εκ, πρόκειται για λάθος του μηχανικού.


Πάντως το σχέδιο με τις μετρήσεις που έκανα μου κλείνει χωρίς μπαλαμούτι.


ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ Ή ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ;


Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: άσχετο και σχετικό: οταν τελειωσετε με την υπαγωγή και έχετε βάλει όλα τα δικαιολοητικά μέσα στο σ΄στημα τι χαρτιά δίνετε στον πελάτη?

Link to comment
Share on other sites

Με το γράμμα νόμου πρέπει να ελέγξεις αν όλα τα παραπάνω που περιγράφεις επηρεάζουν το ύψος την κάλυψη και τη δόμηση.

 

Άρθρο 3
Δικαιοπραξίες
1. α. Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή που συντάσσεται
μετά τη δημοσίευση του παρόντος και έχει ως αντι−
κείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου
δικαιώματος σε ακίνητο, συμπεριλαμβανομένων των
ακινήτων χωρίς κτίσμα, επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλω−
ση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού.
Με την ως άνω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και
τη βεβαίωση μηχανικού δηλώνεται και βεβαιώνεται αντί−
στοιχα ότι:
i) στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή
ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζό−
ντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των
κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν
έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρ−
βαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της
ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς
άδεια
,

 

Για το 4. δεν αρκεί μόνο το 2%, πρέπει κι η διάσταση να μην υπερβαίνει τα 20 εκ. Από την άλλη βέβαια απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις υπερβαση λόγω των 40εκ. αλλά μείωση της επιφάνειας, σωστά?

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

#1922 (το δικό μου) τελικά έβγαλα άκρη με το ΤΕΕ. Έκανα οριστικοποίηση με το 30%.

 

#1923 Εγώ του δίνω τα πάντα σε αντίγραφα, όλο το φάκελο και τα σχέδια του τα δίνω 2 φορές γιατί οι συμβολαιογράφοι τους τα κρατάνε και δεν έχουν τίποτα σε μελλοντικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος τρίτος να τα κατεβάσει από τη πλατφόορμα? Εγω μόνο βεβαιώσεις και αιτησεις βλέπω ότι κατεβάζει. Υπάρχει άλλη διεύθυνση ιστοσελίδας εκτός από

https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx      ?

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω υπέρβαση, η δε μείωση είναι μικρότερη του 1τμ, δλδ κατά το συμβόλαιο το εμβαδόν είναι 125τμ και εγώ το μετράω 124τμ.

Ναι σύμφωνα με τον 4178/13 στην βεβαίωση λαμβάνουμε υπόψη την δόμηση, κάλυψη και ύψος. Σχετικά με την διαφορά σε μία πλευρά, γνωστός μου μηχανικός σε Πολεοδομία μου είπε να μην σκαλίζω γιατί αφενός δεν μείωσε η ιδιοκτήτρια την πλευρά, αφετέρου δημιουργείται πρόβλημα σε όλη την πολυκατοικία. Χαρακτηριστικά μου είπε: "πνίξτο ρε παιδάκι μου το κουνέλι". Θυμάστε που όταν είχαμε διαφορές σε διαστάσεις μας έβαζαν οι ελέγχοντες να βάζουμε τις διαστάσεις του συμβολαίου κι ας ήταν λανθασμένες; Τώρα όμως η ιστορία έχει και χοντρό πρόστιμο! Και ο ελέγχων δεν θα μπορεί να μας "σώσει"

Επίσης, με απασχολεί το 2ο λουτρό. Αλλάζουν τα ΗΜ και θα μπορούσε να θεωρηθεί διαμερισμάτωση.

Αλλά και η είσοδος που είναι σε άλλο τοίχο; Αν κάνω δήλωση αυθαιρέτου, δηλώνω ότι αφού έχει γίνει αποδεκτό από τους υπόλοιπους τόσα χρόνια δεν χρειάζεται συναίνεση και ργώ γλυτώνω από όλα τα άγχη, αλλά φορτώνω στην πλάτη του πελάτη πρόστιμο και αμοιβή σαφώς μεγαλύτερη από αυτήν της βεβαίωσης...πόσο έντιμο είναι αυτό;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.