Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

Εγώ πάντως είχα περίπτωση παραίτησης από επικαρπία κι έδωσα κανονικότατα Βεβαίωση 4178, την οποία χρησιμοποίησε ο συμβολαιογράφος.

Λες να μην χρειάζονταν τελικώς;;;;; Πάντως εγώ εισέπραξα κανονικότατα την αμοιβή μου. Δεν με χάλασε καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ εισέπραξα κανονικότατα την αμοιβή μου. Δεν με χάλασε καθόλου....

Εδώ μπορεί να κλείσει η κουβέντα. :mrgreen::smile:

 

Πέρα από τον χαβαλέ, είναι νομίζω πολύ λεπτό θέμα.

Αν η παραίτηση ισοδυναμεί με μεταβίβαση (οπότε απαιτείται) ή με αλλοίωση (οπότε δεν απαιτείται) βεβαίωση μηχανικού.

και εγώ έχω υπόψη μου μία περίπτωση που θέλει ψάξιμο. Γιατί υπάρχει και δόλος.. Αν υπάρχει λοιπόν βεβαίωση που να λέει ότι όλα καλά (που δεν είναι καλά)

τότε εύκολα μπορούν να τσουβαλιαστούν όλοι μαζί..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά η πανέξυπνη συμβολαιογράφος μου είπε πως θα κάνει μεταβίβαση επικαρπίας στους ψιλούς και όχι παραίτηση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως συμφωνώ ότι η βεβαίωση αφορά το ακίνητο και όχι τους ανθρώπους. το ίδιο γίνεται και με τα ΠΕΑ και ενώ φαίνεται ο ένας στο χαρτί (έτσι κάνει το σύστημα), σου ζητάνε να βγάζεις όλα αυτά τα χαρτιά στους ανθρώπους.

 

Επίσης θεωρώ ότι η έκδοση βεβαίωσης δεν επιρρεάζει κάπως το δικαίωμα κάποιου επί ακινήτου για να τον θίξεις αν την βγάλεις με εντολή των υπολοίπων. Τι ήθελε δηλαδή, να υπάρχει αμφιβολία ότι είναι αυθαίρετος;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, η βεβαίωση και το ΠΕΑ εκδίδονται με διαφορετικές διαδικασίες. 

Κατά τη γνώμη μου αυτός που έχει δικαίωμα να αίτησης ρύθμισης έχει και το δικαίωμα αίτησης για βεβαίωση νομιμότητας (άρθρο 11). 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντιγράφω από το λεκτικό της βεβαίωσης:

 

"Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων.
Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οιεξής αποκλίσεις:
  • Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)
  • Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).
  • Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές."
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, για ένα διαμέρισμα υπάρχει ολοκληρωμένη υπαγωγή στο Ν.4014/11 με εξοφλημένο πρόστιμο χωρίς να έχουν ανέβει τα σχέδια από άλλο μηχανικό. Μου ζητήθηκε η χορήγηση βεβαίωσης νομιμότητας. Μπορώ να τη χορηγήσω?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. πρέπει απαραίτητα να μεταβεί από τον 4014 στον 4178

2. Μετά από τα συμπεράσματα άλλης συζήτησης στο φόρουμ 

  (περί δυνατότητας υποβολής 2 αιτήσεων ένταξης στον 4178

του αυτού ιδιοκτήτη κλπ) θεωρώ ότι η β/μ από άλλο μηχανικό

πρέπει να δίνεται με πολλές επιφυλάξεις

(όχι για τον τρόπο υπολογισμού προστίμων-βλέπε άρθρ 25 παρ 9)

αλλά μόνο ως προς  το αν εντάχθηκαν όλες οι αυθαιρεσίες!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.