Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εκτος και εάν

περιμενεις την ψηφιση του "νεου" ο οποιος προβλεπει

"ο νομεας και κατοχος του αυθαιρετου.. ..χωρις τιτλους ιδιοκτησιας..."

 

Ετσι θα λυθει και το γνωστο και υπαρκτο προβλημα των δεκαδων ατυπων "διανομων" μεταξυ συγκληρονομων .

 

χωρις να τρεχουν να καταθετουν ο ενας στον αλλον αγωγες "χρησικτησιας",

που "κλεινουν" ειτε με πρακτικο συμβιβασμου συνομολογησης !!!!  ή με ερημην  ¨"αντιδικια"...!!!

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω θέμα.

 

1.Πρόκειται για μια υπόγεια αποθήκη που δεν υπάρχουν συμβόλαια ιδιοκτησίας, υπάρχει μόνο το Ε9 και μου ανέφερε ο ιδιοκτήτης ότι έχει μπει στο κτηματολόγιο ως χρησικτησία.

Ο ιδιοκτήτης είχε αγοράσει διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία  το 1980 και στο συμβόλαιο αυτό αναφέρει ότι όλες  οι αποθήκες ανήκουν στον κατασκευαστή.Μετά του παραχώρησε την αποθήκη και την χρησιμοποιεί από τότε.

 

2. Η αποθήκη είναι στη σύσταση 5.00 μ2 και βρέθηκαν μικρότερες εσωτερικές διαστάσεις δηλ. 3.04 αντί 3.30 μ και ύψος καθαρό 2.05 αντί 2.20.

 

Μπορώ να δώσω βεβαίωση για την γονική παροχή  αν ο ιδιοκτήτης στην ανάθεση και στη δήλωσή του δηλώσει την πλήρη κυριότητα στην αυτοτελή ιδιοκτησία;

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, φέρει ευθύνη ο μηχανικός;

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι,

 

Ο συμβολαιογραφος μου ζητησε, στη βεβαιωση για πωληση που εξεδωσα για τον ψιλο κυριο, να φαινεται και ο επικαρπωτης

Αλλοι μηχανικοι τον καταχωρουν στο συστημα μου ειπε...

Ειναι αυτο δυνατον?

Δεν εννοω να το γραψω στα σχολια βεβαια

Edited by altinis
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω θέμα.

 

1.Πρόκειται για μια υπόγεια αποθήκη που δεν υπάρχουν συμβόλαια ιδιοκτησίας, υπάρχει μόνο το Ε9 και μου ανέφερε ο ιδιοκτήτης ότι έχει μπει στο κτηματολόγιο ως χρησικτησία.

Ο ιδιοκτήτης είχε αγοράσει διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία  το 1980 και στο συμβόλαιο αυτό αναφέρει ότι όλες  οι αποθήκες ανήκουν στον κατασκευαστή.Μετά του παραχώρησε την αποθήκη και την χρησιμοποιεί από τότε.

 

2. Η αποθήκη είναι στη σύσταση 5.00 μ2 και βρέθηκαν μικρότερες εσωτερικές διαστάσεις δηλ. 3.04 αντί 3.30 μ και ύψος καθαρό 2.05 αντί 2.20.

 

Μπορώ να δώσω βεβαίωση για την γονική παροχή  αν ο ιδιοκτήτης στην ανάθεση και στη δήλωσή του δηλώσει την πλήρη κυριότητα στην αυτοτελή ιδιοκτησία;

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, φέρει ευθύνη ο μηχανικός;

 

Ευχαριστώ.

 

Σε επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη που ανέφερε  ότι είναι μια τακτική που συμβαίνει στην επαρχία συνήθως και του την συνέστησε ο δικηγόρος και η συμβολαιογράφος  ώστε η ιδιοκτησία να αποκτήσει τίτλους.

Μπορεί με τον 4178 να δίνουμε βεβαίωση χωρίς τίτλους ;.(υπάρχει εγγραφή στο κτηματολόγιο) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σε αγροτεμάχιο αδόμητο θέλω να βγάλω βεβαίωση. Υπάρχει όμως περιμετρικά κατασκευασμένη περίφραξη συρμάτινη.

 

Θεωρώ ότι δεν θα έχω πρόβλημα καθώς στο έντυπο της βεβαίωσης δηλώνω ότι " Στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ". Ίσως να γράψω κάτι και στην Τεχνική έκθεση για να είμαι καλυμμένος.

 

Πιστεύετε ότι θα πρέπει να προβώ σε τακτοποίηση??

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω αν σε καλύτπει κάποια από τις βεβαιώσεις με το λεκτικό τους. Περίμενε με τον νέο νόμο να έχεις μισό παράβολο όμως. Ή χαλάρωσε κάπως τα δεσίματα (να είναι "ακουμπισμένη") και βγάλε μία ΕΕΜΚ για την περίφραξη. Αν στο περάσουν στο ντούκου στην ΥΔΟΜ, μην την χαλάς κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.