Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

Έτσι κι αλλιώς, θα πρέπει να υποχρεωτικά "περαστεί" στο 4178.

Οπότε, γίνεται αλλαγή μηχανικού, και με το "πέρασμα" κάνεις τις όποιες διορθώσεις.

Εννοείς ότι μπορούμε εμείς να κάνουμε νέα δήλωση χωρίς να εμπλακεί ο παλιός μηχανικός περνώντας σε εμάς  την δική του;

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα,

έχω ρυθμίση αυθαίρετο σε εξ'αδιαιρέτου ακίνητο. Ο ιδιοκτήτης με δικαστήριο έκανε ανώμαλη δικαιοπραξία. Τώρα μου ζητάει βεβαίωση για να το πουλήσει:

1) Μπορώ να δώσω βεβαίωση εφόσον έγινε ανώμαλη δικαιοπραξία και μου παρουσιάζει χαρτί από δικαστήριο; Έχουν ακουστεί πολλά για την εγκυρότητα και την ορθότητα των αυτών των πράξεων. Είμαι υποχρεωμένη να ελέγχω το ιδιοκτησιακό ή να μην δέχομαι μια δικαστική πράξη, η οποία και δεν ειναι αρμοδιότητα μου; 

Ευχαριστώ

 

 τι γραφει η δικαστικη αποφαση επικυρωσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα,

αναμένεται η δικαστική απόφαση, αλλά ξέρω ότι γίνεται συνέχεια στην περιοχή. Δίνουν βεβαιώσεις και πουλούν τα ακίνητα τους μετά από την ανώμαλη διακιοπραξία. Θέλω να είμαι προετοιμασμένη όταν θα έρθει η ώρα και θα σου πω τι γράφει.

Link to comment
Share on other sites

ειπες οτι ηδη  "εχεις ρυθμισει" σε εξ αδιαιρετου [αγνωστο πώς]

 

αλλα "στη συνεχεια" εκανε επικυρωση και πηρε "αυτοτελες" τμημα

 

αρα η αρχικη υπαγωγη ειναι ακυρη

 

υγ

ναι,

η επικυρωση ανωμαλης δικαιοπραξιας ή η αποφαση περι χρησικτησιας, δημιουργει "κατατμηση"

και δεν χρειαζεσαι τους υπολοιπους "εξ αδιαιρετου"

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είχα κάνει μια τακτοποίηση πριν ενα χρόνο, και τώρα μου ζητάνε μια βεβαιωση περι μη αυθαιρεσιών, για να κανουν αποδοχή κληρονομιάς, μιας και ο τότε ιδιοκτήτης πέθανε.

Έχω κολλήσει λίγο.

Πρέπει να πάω στην τότε δήλωση αυθαιρετου στο ΤΕΕ, να διορθώσω τους ιδιοκτητες (να βάλω τους κληρονόμους βάσει διαθήκης) και αφου ελεγξω αν εχουν κάνει τίποτα άλλο στο ακίνητο να δώσω βεβαίωση, ή πρέπει να το υποβάλλω ως νέα δήλωση, με τους νεους ιδιοκτητες?

Κόλλησα με την ταυτότητα κτιρίου και το μοναδικο αριθμο ακινητου...με 2 δηλώσεις θα προκύψει κόλλημα?!

 

Επιπλέον, στη διαθήκη ο αποθανών δίνει απο μονος του σε καθε μια απο τις κόρες του το μισό χωραφι με το κτίσμα που βρίσκεται εντός.

Τώρα που θέλουν αν κάνουν ταυτοχρονα αποδοχή κληρονομιάς και σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, εγώ μπορω να κάνω 1 δήλωση ή 2 δηλώσιες, μια ξεχωριστη για κάθε κάθετη?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

ο πρωτος τακτοποιησε και τελειωσε.

Αν ηθελε να πουλησει ή να κανει αλλη πραξη, θα επρεπε να παρει την δικη του βεβαιωση.

 

Ενα χρονο μετα, πεθανε και οι κληρονομοι του θελουν να κανουν αποδοχη.

Μπορουν και χωρις βεβαιωση.

Αφου ομως θελουν να συστησουν και καθετη, θα πρεπει να δοσεις βεβαιωση

 

 

δεν μπορεις να παρεις βεβαιωση για καθετες που ΘΑ κανεις. Παιρνεις για ολοκληρο  το ακινητο.

 

[μιλησες με την συμβ/φο?

πώς θα συστησεις καθετη σε εκτος σχεδιου????]

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αρα συμφωνουμε οτι αντιμετωπίζω το ακίνητο ως ενιαίο, αφου τη στιγμή που κάνω εγω την αυτοψια, σημερα, δεν υπάρχει καθετη.

 

Το θέμα είναι : υποβάλλω νέα δήλωση με τους κληρονομους ως ιδιοκτητες? Ή θα υπάρχει μελλοντικά πρόβλημα με το να υπάρχουν 2 δηλώσεις για το ίδιο ακινητο?

 

(Το ακίνητο είναι εντος ΓΠΣ.)

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τα ΓΠΣ, επειδη μπορει να περιλαμβανουν διαφορες χρησεις

καλο θα ηταν να δειτε πρωτα αυτο

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7713

 

 για το θεμα των δηλωσεων...

εδω χρειαζομαστε μια βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.