Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

Συμβολαιογράφος μου ζήτησε να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για πελάτη της. Η βεβαίωση αφορά κτίσμα με οικοδομική άδεια με αυθαιρεσίες ρυθμισμένες με τον Ν.4178/13 από άλλο μηχανικό. Η δήλωση είναι σε κατάσταση υπαγωγής και το πρόστιμο έχει εξοφληθεί. Ο συνάδελφος δεν θέλει ούτε να οριστικοποιήσει την δήλωση ούτε να παραιτηθεί από αυτήν και να ανατεθεί σε άλλο μηχανικό μέσω ΤΕΕ. Προφανώς είναι τσακωμένος με τον πελάτη του για λόγους που δεν γνωρίζω. Σε περίπτωση που το αναλάβω και μετά την αυτοψία στο κτίσμα διαπιστώσω ότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες πέρα από αυτές που έχουν ήδη δηλωθεί και πως η δήλωση υπαγωγής είναι σωστή, μπορώ να εκδώσω βεβαίωση νομιμότητας? Αποτελεί κώλυμα το γεγονός ότι η δήλωση δεν είναι σε οριστική υπαγωγή? Αν πάλι κατά την αυτοψία διαπιστωθούν επιπλέον αυθαιρεσίες πώς μπορούν αυτές να δηλωθούν αφού την αρχική δήλωση την επεξεργάζεται άλλος μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να οριστικοποιηθεί η υπαγωγή. Αν ο συνάδελφος δεν θέλει να παραιτηθεί, υπάρχει διαδικασία αίτησης από τον ιδιοκτήτη για αλλαγή μηχανικού, όπου ο ιδιοκτήτης αναφέρει τους λόγους που θέλει να αλλάξει (διαφωνίες, καθυστερήσεις, κλπ). Το ΤΕΕ κοινοποιεί την άιτηση στον συνάδελφο και αυτός απαντάει σχετικά με την κατηγορία. Στο τέλος το ΤΕΕ αποφασίζει την αλλαγή ή όχι διαχειριστή. Αν πχ ο συνάδελφος έχει ακόμη οικονομικές απαιτήσεις, το πιθανότερο είναι να μην γίνει αλλαγή.

 

Αν υπάρχουν επιπλέον αυθαιρεσίες, θα πρέπει να ελέγξεις αν η αποτύπωση ήταν ορθή του συναδέλφου και ο ιδιοκτήτης συνέχισε να κατασκευάζει, μετά την αυτοψία, και τα επιπλέον δεν τακτοποιούνται (καλό είναι να δεις τις υπ. δηλώσεις, την τεχνική έκθεση και το Ε9, και αν έχεις απορίες να ρωτήσεις και τον συνάδελφο αν γίνεται, πριν αναλάβεις κάτι). Σε αυτή την περίπτωση ο πελάτης δεν θα πάρει ποτέ βεβαίωση.

Αν έχει γίνει σωστά η αποτύπωση και έχουν όμως καταλογίσει πρόστιμο για τα μισά, θα πρέπει με την παραπάνω διαδικασία να πάρεις την δήλωση και δηλώσεις τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

Δεν μπορείς να εκδοσεις βεβαίωση αν δε γίνει οριστική η υπαγωγή.

Οπότε η την οριστικοποιεί ο συνάδελφος ή την μεταφέρει σε εσένα

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ελέγξεις αν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές που δεν έχουν δηλωθεί και να συμπεριληφθούν στη δήλωση

 

Πάντως ίσως θα έπρεπε να σε προβληματίσει το γιατί ο συνάδελφος δεν θέλει να κάνει τίποτα από τα 2. Εικάζω πως ή οικονομικό είναι το θέμα ή κάτι "βρωμάει" στο ακίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Η οριστικοποίηση της δήλωσης και μόνο  δεν σημαίνει απολύτως τίποτα

(γιατί οριστικοποίηση γίνεται και χωρίς να υποβάλλεις τίποτα- απλά πληρώνοντας αρχικά παράβολα και την 1η δόση)

 

Μήπως θέλετε να αναφερθείτε σε "ολοκλήρωση της δήλωσης ένταξης"

που σημαίνει υποβολή σχεδίων και  όλων των  δικαιολογητικών!

 

Με δεδομένο επίσης ότι ο τρόπος υπολογισμού των προστίμων

γίνεται με ευθύνη  του εξουσιοδοτημένου μηχανικού και του ιδιοκτήτη

 

μήπως ο νέος μηχανικός -που θα δώσει τη βεβαίωση μεταβίβασης-πρέπει

απλά και μόνο να ελέγξει αν έγιναν νέες αυθαιρεσίες μετά την ένταξη στον 4178

και τίποτα άλλο-αφήνοντας ως υπεύθυνο για τις τυχόν μη εντάξεις παλιών αυθαιρεσιών

τον παλιό μηχανικό?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Η οριστικοποίηση σημαίνει ότι "κλείνω" μία δήλωση άρα έχω κλειδώσει στο ποιές είναι οι αυθαίρετες κατασκευές και τα πρόστιμά τους.

Τα σχέδια και τα δικαιολογητικά έχουν άλλη προθεσμία υποβολής. (φυσικά αν πρόκειται για μεταβίβαση θα χρειαστεί να προσκομιστούν και αυτά στο συμβολαιογράφο).

 

Αφού λοιπόν οριστικοποιήσω τη δήλωση μου επιτρέπεται να εκδόσω βεβαίωση νομιμότητας,

Αυτό είναι απολύτως λογικό γιατί δεν μπορεί να έχω μία δήλωση ανοιχτή που σημαίνει ότι μπορώ κάθε μέρα αν θέλω να την αλλάζω όπως θέλω και παράλληλα να εκδίδω βεβαιώσεις.

Τώρα αυτή η αρχική βεβαίωση λήγει σε δύο μήνες. Που σημαίνει ότι αν εγώ μεταγενέστερα χρειαστώ βεβαίωση θα πρέπει να κάνω νέο έργο (είτε με τον ίδιο είτε με άλλο μηχανικό) κάνοντας αναφορά της δήλωσης με την οποία έχουν τακτοποιηθεί οι αυθαιρεσίες. Είναι προφανές ότι αυτή η δήλωση θα πρέπει να είναι οριστική. Και πώς αλλιώς θα γινόταν δηλαδή? Φανταστείτε να εκδόσω εγω μια βεβαίωση μνημονεύοντας μια δήλωση τακτοποίησης και την επόμενη κιόλας μέρα να αλλάξω τη δήλωση τακτοποίησης (αφού είναι ανοικτη) και να σβήσω τις μισές αυθαιρεσίες!

 

Επιπλέον η συμβολαιογράφος για να κάνει τη μεταβίβαση εφόσον υπάρχουν αυθαιρεσίες χρειάζεται:

α)Βεβαίωση Νομιμότητας

β)Δήλωση με την οποία τακτοποιήθηκαν οι αυθαιρεσίες σε οριστική υπαγωγή (που γράφει επάνω βεβαίωση περαίωσης)

γ)Σχέδια που συνοδεύουν τη δήλωση υπαγωγής με την οποία τακτοποιήθηκαν οι αυθαιρεσίες

Οπότε σε κάθε περίπτωση δεν γίνεται χωρίς την εμπλοκή του μηχανικού που έκανε την τακτοποίηση

 

Όσον αφορά τον έλεγχο δήλωσης υπαγωγής άλλου μηχανικού προκειμένου να δοθεί βεβαίωση νομιμότητας έχω ξαναγράψει την άποψή μου σε άλλο ποστ. Θεωρώ ότι πρέπει πρέπει σίγουρα να ελέγχουμε ως προς το ότι δηλώθηκαν όλες οι αυθαίρετες κατασκευές. Δηλαδή βλέπω πχ σε ένα ακίνητο 3 αυθαίρετα κτίρια. Θα ελέγξω ότι έχουν δηλωθεί σωστά, με τα σωστα τετραγωνικά τους, στη σωστή θέση και ύψος. Δηλαδή ότι δεν υπάρχουν κατασκευές οι οποίες δεν καλύπτονται από οικοδομική άδεια και δεν έχουν με κάποιον τρόπο συμπεριληφθεί στην υπαγωγή. Αλλιώς πως θα δώσω βεβαίωση νομιμότητας? Δεν θα κάτσω όμως να ελέγξω ποσοστά, συντελεστές κλπ. Θεωρώ ότι αυτά είναι ευθύνη του μηχανικού που έκανε την υπαγωγή.

 

Ξέρω ότι υπάρχουν συνάδελφοι που θεωρούν ότι εφόσον έχει γίνει υπαγωγή από άλλον δεν ελέγχουμε τίποτα και συνάδελφοι που θεωρούν ότι πρέπει να ελέγχουμε τα πάντα.

 

Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη φυσικά και ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη αμοιβή που έχω πάρει για έκδοση Βεβαίωσης 4178 είναι 250 ευρώ.

Για 250 ευρώ λοιπόν δεν αξίζει τον κόπο ένας μηχανικός ν' "...ανακατεύεται με τα πίτουρα" ή αλλιώς (και για να μην παρεξηγηθώ) "...να βγάζει το φίδι από την τρύπα"!!!

Κι ο νοών νοείτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συμφωνούμε όλοι ότι με την παραμονή της δήλωσης σε στάδιο υπαγωγής βεβαίωση δεν μπορεί να δοθεί από κάποιον άλλο μηχανικό. Οριστική υπαγωγή από μόνη της όντως δεν σημαίνει τίποτα, πόσο μάλλον που η δήλωση μπορεί να γυρίσει σε στάδιο υπαγωγής ανά πάσα στιγμή με ένα απλό αίτημα στο ΤΕΕ και να γίνουν σε αυτή διορθώσεις - συμπληρώσεις. Απλά αν είχα μια δήλωση στα χέρια μου σε οριστική υπαγωγή θα είχα ένα "πάτημα" παραπάνω για την έκδοση βεβαίωσης, και σε αυτή όμως την περίπτωση θα ήταν απαραίτητο να λάβω με κάποιον τρόπο τα σχέδια που έχει συντάξει ο άλλος μηχανικός (αν τα έχει συντάξει) για να κάνω με βάση αυτά τους απαραίτητους ελέγχους στο ακίνητο. Επίσης είναι αυτονόητο ότι δεν έχει καμιά υποχρέωση ο άλλος μηχανικός να προχωρήσει σε ολοκλήρωση της δήλωσης ένταξης με υποβολή σχεδίων και δικαιολογητικών, τη στιγμή που ο ίδιος ο νόμος του δίνει διορία 2+ έτη ακόμα, οπότε δύσκολο να δεχτεί κάτι τέτοιο.

 

Κι εγώ υποψιάζομαι ότι κάτι βρωμάει στο ακίνητο και δεν είναι ή δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα. Αν τελικά το αναλάβω κι έχω νεότερους προβληματισμούς θα τους μεταφέρω για συζήτηση κι εδώ...

 

Συμφωνώ Ιάσονα, απλά είχα σκοπό να ζητήσω αρκετά περισσότερα σε περίπτωση που το αναλάμβανα γιατί δεν πρόκειται για μία απλή και συνηθισμένη βεβαίωση.

 

 

Επιπλέον η συμβολαιογράφος για να κάνει τη μεταβίβαση εφόσον υπάρχουν αυθαιρεσίες χρειάζεται:

α)Βεβαίωση Νομιμότητας

β)Δήλωση με την οποία τακτοποιήθηκαν οι αυθαιρεσίες σε οριστική υπαγωγή (που γράφει επάνω βεβαίωση περαίωσης)

γ)Σχέδια που συνοδεύουν τη δήλωση υπαγωγής με την οποία τακτοποιήθηκαν οι αυθαιρεσίες

Οπότε σε κάθε περίπτωση δεν γίνεται χωρίς την εμπλοκή του μηχανικού που έκανε την τακτοποίηση

Για το β) η συμβολαιογράφος δεν έχει πρόβλημα αν η δήλωση είναι σε υπαγωγή (εφόσον έχει ηλεκτρονικό κωδικό και εξοφλημένο πρόστιμο), αν και ακούστηκε προβληματισμένη στο τηλέφωνο όταν το ανέφερα. Ίσως να το ψάξει και την επόμενη φορά που θα μιλήσουμε να μου πει άλλα...

 

Όσον αφορά τον έλεγχο δήλωσης υπαγωγής άλλου μηχανικού προκειμένου να δοθεί βεβαίωση νομιμότητας έχω ξαναγράψει την άποψή μου σε άλλο ποστ. Θεωρώ ότι πρέπει πρέπει σίγουρα να ελέγχουμε ως προς το ότι δηλώθηκαν όλες οι αυθαίρετες κατασκευές. Δηλαδή βλέπω πχ σε ένα ακίνητο 3 αυθαίρετα κτίρια. Θα ελέγξω ότι έχουν δηλωθεί σωστά, με τα σωστα τετραγωνικά τους, στη σωστή θέση και ύψος. Δηλαδή ότι δεν υπάρχουν κατασκευές οι οποίες δεν καλύπτονται από οικοδομική άδεια και δεν έχουν με κάποιον τρόπο συμπεριληφθεί στην υπαγωγή. Αλλιώς πως θα δώσω βεβαίωση νομιμότητας? Δεν θα κάτσω όμως να ελέγξω ποσοστά, συντελεστές κλπ. Θεωρώ ότι αυτά είναι ευθύνη του μηχανικού που έκανε την υπαγωγή.

Συμφωνώ.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ με τον ΙΑΣΟΝΑ

 

δηλ ότι σε καμιά περίπτωση και με τίποτα

δεν πρέπει κάποιος μηχανικός να αναλαμβάνει την έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης

ενώ την δήλωση ένταξης την έκανε κάποιος άλλος μηχανικός

που βρίσκεται εν ζωή και δεν έχει παραιτηθεί από τη δήλωση,

Εκτός και αν  έχει συνταξιοδοτηθεί-οπότε πράττεις  ανάλογα με τον αν είναι ολοκληρωμένη ή όχι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Καλούμαι να χορηγήσω βεβαίωση για συμβολαιογραφική πράξη (παραίτηση από επικαρπία είναι) ενός διαμερίσματος στη Θεσσαλονίκη, το οποίο όμως ενοικιάζεται τα τελευταία χρόνια ως ιατρείο από γιατρό.

Σε περίπτωση που από άποψη δόμησης, κάλυψης και ύψους δεν έχω υπερβάσεις, χορηγώ βεβαίωση?

Ή έχω αυθαίρετη αλλαγή χρήσης δεδομένου ότι ΤΩΡΑ που μιλάμε δεν έχει χρήση κατοικίας αλλά επαγγελματικού χώρου?

 

Ο ιατρικός σύλλογος, πάντως, επέτρεπε και συνεχίζει να επιτρέπει την εγκατάσταση ιατρείου σε χώρο κατοικίας χωρίς να απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης πρωτίστως.

 

Και σε παρεμφερή περίπτωση που προέβην σε τακτοποίηση διαμερίσματος το οποίο και χρησιμοποιείτο παράλληλα και ως επαγγελματική στέγη της ενοικιάστριας, εννοείται ότι δεν άλλαξα χρήση αλλά διατήρησα τη χρήση της κατοικίας, η οποία και θα παρέμενε και με τη νέα ιδιοκτήτρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.