Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φόροι - φωτιά για χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες και μικρομεσαίους - Τι αλλάζει με τη δήλωση του 2014


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν έχει προσφύγει ΚΑΝΕΙΣ για την αντισυνταγματικότητα της διαφορετικής φορολογικής αντιμετώπισης Ε.Ε / Μισθωτων

 

Μήπως, λέω ΜΗΠΩΣ, τα μεγάλα κεφάλια των ενώσεων και επιμελητηρίων που έχουν εισοδήματα τρελά, τους συμφέρει η φορολόγηση 26-33% από το κλιμακωτό, οπότε ΜΟΥΓΚΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΥΓΓΑ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν έχει προσφύγει ΚΑΝΕΙΣ για την αντισυνταγματικότητα της διαφορετικής φορολογικής αντιμετώπισης Ε.Ε / Μισθωτων

 

Μήπως, λέω ΜΗΠΩΣ, τα μεγάλα κεφάλια των ενώσεων και επιμελητηρίων που έχουν εισοδήματα τρελά, τους συμφέρει η φορολόγηση 26-33% από το κλιμακωτό, οπότε ΜΟΥΓΚΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΥΓΓΑ?

Αυτός ο τρόπος φορολόγησης μας σαν ΕΕ , είναι σαν να μας λέει η πολιτεία  ότι αν είσαι τίμιος φορολογούμενος πολίτης , γίνε και εσύ σαν τους υπόλοιπους με τις περαιώσεις και φοροδιέφυγε , αφού έτσι και αλλιώς το πνεύμα του νομοσχεδίου σε θεωρεί φοροδιαφυγά είσαι δεν είσαι Οι μεγάλοι και δικοί μας μηχανικοί , έτσι και αλλιώς όλοι ξέρουμε ότι κρύβουν εισοδήματα και  είναι οι περισσότεροι από τους μεγαλο - μηχανικούς αν και σε σχέση με άλλους κλάδους δεν είναι σε τέτοια μεγάλα μεγέθη φοροδιαφυγής

 

 Εγώ παρά αυτά και ας με θεωρήσουν κάποιοι μακάκα , δεν υπακούω σε αυτό το κέλευσμα  , κόβω αποδείξεις σε όλες τις εργασίες μου και δηλώνω τα πάντα Και το βλέπω από το ΦΠΑ που πληρώνω κάθε τρίμηνο , πληρώνω περισσότερο από άλλους (και δικούς μας) που από το τρόπο ζωής τους καταλαβαίνω ότι κονομάνε περισσότερα 

 

Γιατί δεν μπορεί να ζητώ ένα κράτος σωστό και εγώ να είμαι ο πρώτος διδάξας στο αντίθετο Τώρα τι θα γίνει το καλοκαίρι , θα δούμε , θα κόψω και άλλα από  τα οικογενειακά έξοδα  και θα πληρώσω , αλλά στις εκλογές ΚΚΕ δαγκωτό 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

σημασια  εχει  τα  προβατα  εχουν  τον  σωστο  τσοπανο 

και τα   τσοπανοσκυλα  με  τα  πιο  γρηγορα  αντανακλαστικα   και  μερικους 

ακομα  γεροντες  που  θα  τα  παρηγορουν  με  νουθεσιες  .

,  ετσι  ολα  θα  ειναι  ευχαριστημενα    και   ας  ερχεται  το  πασχα  . 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα και τη άλλη εξυπνάδα, θα καταργήσουν -λένε- τεκμήρια για μισθωτούς-ανέργους όχι όμως για Ε.Ε.

Βέβαια αυτό θα σημάνει την αύξηση της αμοιβής υπηρεσιών των ΕΕ, αφού το εναλλακτικό κόστος για να έχεις βιβλία ανοιχτά θα είναι πολύ μεγάλο.

Μετά, θα κλαίγονται οι δημοσιοκάφροι για την ακρίβεια.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο στόχος είναι να κλείσουν οι ΕΕ . Θα δημιουργηθούν δύο κατηγορίες από ότι φαίνεται .

 

Οι μικροί με τζίρο μέχρι 25000 € που δεν θα έχουν ούτε ΦΠΑ και ίσως πάνε με φόρο ένα τέλος επιτηδεύματος και οι υπόλοιποι θα πάνε σε εταιρείες , όπου οι ίδιοι θα είναι μισθωτοί .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφοι για το off topic,αλλά δεν ξέρω που να ρωτήσω...

 

Πως δηλώνεται στο Ε9 ανοιχτός - νόμιμος Η/Χ διαμερίσματος? Μπαίνει στους βοηθητικούς χώρους του διαμερίσματος ή δεν δηλώνεται καθόλου?

 

Έστω διαμέρισμα 100 τ.μ. με 20 τ.μ. Η/Χ. Τα 100 δηλώνονται σαν ΚΧ...δηλώνω κατι στους ΒΧ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.