Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φόροι - φωτιά για χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες και μικρομεσαίους - Τι αλλάζει με τη δήλωση του 2014


Engineer

Recommended Posts

Το κακο εχει ονομα και λεγεται "τεκμηρια".

Οποτε Τιμολογια των 50Ε μονο αφου τα ξεπερασουμε.

 

Αν μαζευεις 15000-20000Ε τεκμηρια εχεις στο τσεπακι σου τα 5000Ε το χρονο εφορια.

Και δεν ειναι καθολου δυσκολο να τα μαζεψεις....

Αν εισαι εγγαμος με 120 τ.μ. σπιτι στην κατοχη σου και καλο αυτοκινητο, ΟΚ, το οικογενειακο μπορει να εχει τοσα τεκμηρια...

Ειδαλλως δεν ειναι και τοσο προσιτο το νουμερο που αναφερεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είπαμε

όσο πιο βαθειά χώνουν το χέρι στην τσέπη μας τόσο πιο πιθανό είναι να πάρουν τ' @@@@@ μας

...

ο καιρός γαρ εγγύς

και όποιος νομίζει ότι υποβαθμίζω τη συζήτηση να βάλει -

Link to comment
Share on other sites

οσοι τωρα πεσουν απο τα συνεφα καλα να παθουν εγω εχω χασει τον υπνο μου εδω και ενα χρονο... βεβαια δεν αλλαζει τιποτα... θα πληρωσω... ισως ειναι καλυτερα σε καποιους να τους ερθει αποτομα μηπως και αντιδρασουν ακραια... βεβαια ειχα την ελπιδα οτι θα αλλαζε ο νομος αλλα δυστηχως δεν ασχολείται κανεις... εγω βασικα την πατησα γιατι δουλευω με μπλοκάκι και θα ημουν καλυμμένος άλλα πήρα ενα εμπορικό κατάστημα απο τον πατερα μου και τωρα με κλαινε οι ρέγγες... 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη γι`αυτό που θα πω,αλλά καλό θα μας κάνει το ξεκαθάρισμα που έχει να γίνει ,καθώς  είτε θα σταματήσει αυτή η τραγική κατάσταση με συναδέλφους να εξευτελίζουν τις αμοιβές , είτε θα αναγκαστούν να κλείσουν αν δεν αλλάξουν μυαλά.

 

Όσο κακό μας έχει κάνει το κράτος ή το ΤΕΕ όλα αυτα τα χρόνια,άλλο τόσο μας κάνουν και συνάδελφοι με τιμές παντοπωλείου.

 

Το επόμενο βήμα είναι να αναγκαστούν σε κλείσιμο τα λαμόγια του κλάδου και έπειτα να ξεκαθαρίσουν τα ΕΔ κτλ ,ώστε επιτέλους το υγιές κομμάτι μας να επιβιώσει και να αμοίβεται ανάλογα με την ποιότητα της όποιας παρεχόμενης υπηρεσίας.

 

Η μάχη της επιβίωσης τόσο της επιχείρησης όσο και ημων ως φυσικά πρόσωπα μόλις μπήκε στο τελικό στάδιο. Όσοι τα καταφέρουμε να παραμείνουμε ανοιχτοί, θα μπορέσουμε ελπίζω να μοιράσουμε την πίτα χωρίς κανιβαλισμούς και με αξιοπρεπείς αμοιβές που αντιστοιχούν σε επιστήμονες.

 

Και πάλι συγνώμη αν φαίνεται "άκαρδο και ψυχρό" το μήνυμά μου και δεν τρέφω συμπόνοια για όσους δεν τα καταφέρουν,αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν φταίει κανείς άλλος παρά μονο οι ίδιοι που δέχονταν να ρυθμίσουν αυθαίρετο με 300 ευρώ,ΠΕΑ με 40-50, Άδειες Λειτουργίας με 100,Ο.Α. 120 τ.μ. με 4.000 όλα μέσα κτλ...

 

Στο τέλος τέλος αυτοί ευθύνονται για την καθήλωση της εργατοώρας μας σε λιγότερο απ`όσα εισπράττει ενας ανειδίκευτος εργάτης,όπως και για την καταβάρθρωση της ιδιότητας του Μηχανικού στα μάτια του απλού πολίτη . Κάποτε ηταν Γιατρός =>Δικηγόρος - Μηχανικός...πλέον το κύρος μας ΚΑΙ λόγω αμοιβών που ορισμένοι κάνουν σαν λιγούριδες, είναι κάτι περισσότερο απο κάποιον που έχει Σουβλατζίδικο....

 

Ας κρατήσουμε τουλάχιστον την αξιοπρέπειά μας και αν είναι να πέσουμε, να πέσουμε περήφανοι και οχι εξαθλιωμένοι και μίζεροι....

 

Όπως γράφω κ στην υπογραφή μου:

"Now, if you know what you’re worth, then go out and get what you’re worth. But you gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain’t where you wanna be because of him, or her, or anybody"

Edited by Alsterwasser
  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη συναδελφε, με ολο το θαρρος, δε θεωρω πως τακτικη της διατηρησης τιμων σε υψηλα επιπεδα ειναι η τεραστια φορολογια, ειδικα με αντικειμενικα κριτηρια που μοναχα αντικειμενικα δεν ειναι...

Η πτωση των τιμων ειναι συνεπεια του ανταγωνισμου και της ελλειψης δουλειας, που προκαλεσε αυτο το χαος.

Ηρθε η φορολογια σε εποχες που ανθρωποι δεν εχουν να φανε (οχι μονο οι Μηχανικοι, γι αυτο και παιρνουν 100αρικα για ΠΕΑ αλλα και αυτοι που τα εκδιδουν προφανως) και τα αποτελειωσε ολα

Το καλοκαιρι οι φοροι θα ειναι απλα ενα νουμερο, μιας και η πλειοψηφια, τουλαχιστον οσοι δε μεριμνησαν εξ αρχης φετος, θα αδυνατει να πληρωσει.

 

Μεχρι η σταση πληρωμων να οδηγησει σε αναθεωρηση του τροπου φορολογησης οπως καθε χρονο γινεται, αυτη τη φορα προς τα κατω.

 

Τελικα η απελευθερωση των αμοιβων εκανε τεραστιο κακο...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε και τα 2.000-3.000 του ΤΣΜΕΔΕ.

Αμαρτια ειναι να μην τους τα δωσουμε.

 

Α ναι! και φυσικα δεν υπολογιζονται ως εξοδα.

 

Εχεις 3.000 εσοδα σε ενα χρονο. Πληρωνεις 3.000 για το ΤΣΜΕΔΕ. Και φορολογεισαι και 26% * 3.000 (εσοδα) = 720

 

 

Αναρωτιεμαι, του χρονου τετοιο καιρο πώς θα ειναι η κατασταση?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν άσε τα σουβλατζίδικα γιατί τον τζίρο που κάνει ένα, ούτε 10 μηχανικοί δε το πιάνουν.... :mrgreen:

Πάμε παρακάτω, καλά αυτά που λες για τις χαμηλές αμοιβές αλλά δεν ευθύνονται μόνο οι κακοί "συνάδεφλοι"....Εδώ δεν παίζει δουλειά άλλη ούτε με σφαίρες, και ο ανταγωνισμός είναι στα ύψη...Τι να κάνουν και αυτοί? 

Και το άλλο, νέος μηχανικός που δεν έχει κύκλο, γνωριμίες τα έξοδά του είναι περισσότερα από τα μηδενικά έσοδα (βλέπε εισφορές, φόροι κτλ) να τον σκοτώσουμε τελείως? Δηλαδή να επιβιώσουν μόνο όσοι έχουν οικογενειακές καβάτζες ή από αλλού εισόδημα για να διατηρούν την ιδιότητα του μηχανικού? Γιατί έτσι πάει το πράγμα....Εγώ (το κράτος), θα σε πηδώ όσο πάει και εσύ αν έχεις (δεν με νοιάζει από που και πως) θα συνεχίζεις....αλλιώς το κλείνεις...

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιnzaghi πίστεψέ με δε διαφωνώ καθόλου σε αυτά που γράφεις. Κατανοητό κάποιος που βρίσκεται σε ύψιστη ανάγκη να μειώνει τις τιμές,ώστε να πάρει ακόμα και 100 ευρώ για μια δουλειά που κοστίζει 1000.

 

Αυτό που ο συγκεκριμένος δεν κατανοεί,είναι οτι ΑΜΕΣΑ,οχι μεσο-μακροπρόθεσμα ,αυτή του η τακτική θα είναι και η καταδίκη του. Αυτός που δεν ξέρει να κοστολογεί την εργασία του δεν δικαιούται να επιχειρεί,αλλά να είναι υπάλληλος όσο σκληρό και να ακούγεται.

 

Λόγω κρίσης όλοι μειώσαμε τα ποσοστά κέρδους μας. Είναι όμως διαφορετικό απο πχ 1000 να πέφτεις στα 700 και διαφορετικό να πέφτεις στα 200-300 δε νομίζεις? Στη μια περίπτωση κάνεις μια μεγάλη έκπτωση,στην άλλη χαρίζεις και αντί εργασίας κάνεις το χόμπι σου. Είδες κανέναν άλλο επαγγελματικό κλάδο να λειτουργεί ετσι? Έστω εναν θέλω να ονοματισεις φίλε που σε διαβάζω κ εκτιμώ τις γνώσεις σου.

 

Εννοείται οτι αυτή η φορολογία είναι παράλογη! Εννοείται οτι κανένας που θέλει να είναι σωστός απέναντι στο Νόμο δεν μπορεί να επιβιώσει με αυτά τα δεδομένα. Υπολόγισα οτι χρειάζεται κανείς περίπου 40.000 τζίρο για να έχει μετά φόρων κ χωρίς να υπολογίσω χαράτσια κ έξοδα διαβίωσης 10.000 καθαρό εισόδημα. Είμαι ο πρώτος που το φωνάζει κ το λέει.

 

Ωστόσο κρίνοντας απο το οτι παρά το γεγονός οτι χρεωκοπήσαμε,πάλι είναι δύσκολο να ληφθούν μέτρα περιορισμού της κρατικής σπατάλης ή απολύσεις στο δημόσιο είτε μεταρυθμίσεις χωρίς να γκρεμιστεί το σύμπαν,σκέψου παλαιότερα στις εποχές της σιέστας, έτσι και τώρα συνάδελφοι που δεν ήθελαν να το καταλάβουν με το "καλό", θα το καταλάβουν με το "άγριο"...δυστυχώς αυτή είναι η ζωή...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.