Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόροι - φωτιά για χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες και μικρομεσαίους - Τι αλλάζει με τη δήλωση του 2014


Engineer

Recommended Posts

φίλτατε Alsterwasser

θα είχες δίκιο αν ολοι είχαν μια "στρωμένη" δουλειά

ο υποφαινόμενος είμαι από τις ακριβές και παλιές τάνες και είχα τζίρο τα δύο τελευταία χρόνια ως μελετητής και μόνο το 5πλάσιο από το όριο που αναφέρει ο terry και όλα δηλωμένα (λόγω είδους πελατείας)

και δίνω δουλειά σε νέους συνεργάτες που εκτιμώ ότι μπορούν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις της δουλειάς

παρ' όλα αυτά η φοροεπιδρομή δεν μου αφήνει εισόδημα αντίστοιχο με τον χρόνο/όγκο εργασίας 

ένας νέος μηχανικός πως θα επιβιώσει με τα τεκμήρια μέσα στο γενικό οικονομικό πλαίσιο αν δεν υπαλληλοποιηθεί ή δεν εξαρτηθεί από κάποιο μηχανισμό;;

και δεν μιλάω για τους αεριτζήδες

οι έχοντες ανάγκη τον επιούσιο μέσα στην ζουγκλοειδή "απελευθέρωση" της αγοράς θα ρίξουν τις τιμές -και τα "μούτρα" τους- για να αποκτήσουν πελατεία

μίλησα κι αλλού για την ανάγκη σύμπραξης μηχανικών σε μεγαλύτερα γραφεία σαν απάντηση στην επίθεση εξαφάνισης των ΕΕ

αλλά τόσο η κυβέρνηση όσο και το ΤΕΕ που αδιαφορεί είναι υπεύθυνοι για την κατάσταση αυτή πολύ περισσότερο από τον αγωνιούντα για την καθημερινή επιβίωση

...

η συνενοχή του ΕΕ (είπα δεν εννοώ αεριτζήδες και τυχάρπαστους) είναι τόση όση και του πρώην στελέχους εταιρείας που "κόπηκε" για λόγους "αναδιάρθρωσης" και τώρα ψάχνει στα σκουπίδια για να επιβιώσει

Edited by imhotep
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν άσε τα σουβλατζίδικα γιατί τον τζίρο που κάνει ένα, ούτε 10 μηχανικοί δε το πιάνουν.... :mrgreen:

 

Αναφέρομαι στο κύρος που πρεσβεύει η ιδιότητα κ οχι το τζίρο που κάνει

 

Πάμε παρακάτω, καλά αυτά που λες για τις χαμηλές αμοιβές αλλά δεν ευθύνονται μόνο οι κακοί "συνάδεφλοι"....Εδώ δεν παίζει δουλειά άλλη ούτε με σφαίρες, και ο ανταγωνισμός είναι στα ύψη...Τι να κάνουν και αυτοί? 

 

Να μειώσουν με λογική τις τιμές τους και οχι να τις ισοπεδώσουν.....βέβαια το εξοργιστικό είναι τα λαμόγια που λοιδορούν συναδέλφους (που είναι σωστοί) ή πλασάρονται ως αυθεντίες έναντι του "νέου που δεν ξέρει".

 

Και το άλλο, νέος μηχανικός που δεν έχει κύκλο, γνωριμίες τα έξοδά του είναι περισσότερα από τα μηδενικά έσοδα (βλέπε εισφορές, φόροι κτλ) να τον σκοτώσουμε τελείως?

 

Και εγω νέος μηχανικός 4,5  ετών είμαι που άνοιξα ΜΕΣΑ στην κρίση....σκίστηκα,άρχισα να "κάνω όνομα" και το παλεύω όπως μπορώ με εργασία 7 μέρες τη βδομάδα....

 

Δηλαδή να επιβιώσουν μόνο όσοι έχουν οικογενειακές καβάτζες ή από αλλού εισόδημα για να διατηρούν την ιδιότητα του μηχανικού? Γιατί έτσι πάει το πράγμα....Εγώ (το κράτος), θα σε πηδώ όσο πάει και εσύ αν έχεις (δεν με νοιάζει από που και πως) θα συνεχίζεις....αλλιώς το κλείνεις...

 

Είπα...το κράτος και αυτά που θεσμοθετεί είναι παράλογα και γι`αυτό το λόγο προσωρινά μέχρι να συνειδητοποιήσουν το ατέρμονο του πράγματος κ την καταστροφή που επιφέρουν. Σύντομα σε 1-3 χρόνια θα αλλάξουν όλα στη χώρα εκτός και αν γίνει κανένα κακό....Ζητούμενο να παραμείνουμε ανοιχτοί μέχρι να επανέλθει η λογική στο μυαλό τους ή μέχρι να αλλάξουμε ριζικά την κρατικίστικη πολιτική...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε συναδελφε imhotep.

 

Και ξαναλεω οτι 15000-20000 τεκμηρια ΕΥΚΟΛΑ τα μαζευεις.

Αν δεν εχεις ουτε αμαξι, αλλο θεμα.

 

Γι'αυτο το ποσό λοιπον, που ειναι ενα σχετικα καλό ποσο για καποιον ανυπαντρο, θα κληθεις να πληρωσεις (το βγαλεις δεν το βγαλλεις)  5000Ε + ΤΣΜΕΔΕ + παγια εξοδα (εκτος αν κλεισεις και το γραφειο).

 

ΥΓ. Θα συμφωνησω απολυτα με το θεμα της συμπραξης που εθεσες.

Το λεω απο το 2008 που ανοιξα το δικο μου γραφειο και ειδα τα εξοδα καθε μηνα.

Δυστυχως δεν βρισκω συμπαραστατες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

φίλτατε Alsterwasser

θα είχες δίκιο αν ολοι είχαν μια "στρωμένη" δουλειά

ο υποφαινόμενος είμαι από τις ακριβές και παλιές τάνες και είχα τζίρο τα δύο τελευταία χρόνια ως μελετητής και μόνο το 5πλάσιο από το όριο που αναφέρει ο terry και όλα δηλωμένα (λόγω είδους πελατείας)

και δίνω δουλειά σε νέους συνεργάτες που εκτιμώ ότι μπορούν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις της δουλειάς

παρ' όλα αυτά η φοροεπιδρομή δεν μου αφήνει εισόδημα αντίστοιχο με τον χρόνο/όγκο εργασίας

ένας νέος μηχανικός πως θα επιβιώσει με τα τεκμήρια μέσα στο γενικό οικονομικό πλαίσιο αν δεν υπαλληλοποιηθεί ή δεν εξαρτηθεί από κάποιο μηχανισμό;;

και δεν μιλάω για τους αεριτζήδες

οι έχοντες ανάγκη τον επιούσιο μέσα στην ζουγκλοειδή "απελευθέρωση" της αγοράς θα ρίξουν τις τιμές -και τα "μούτρα" τους- για να αποκτήσουν πελατεία

μίλησα κι αλλού για την ανάγκη σύμπραξης μηχανικών σε μεγαλύτερα γραφεία σαν απάντηση στην επίθεση εξαφάνισης των ΕΕ

αλλά τόσο η κυβέρνηση όσο και το ΤΕΕ που αδιαφορεί είναι υπεύθυνοι για την κατάσταση αυτή πολύ περισσότερο από τον αγωνιούντα για την καθημερινή επιβίωση

...

η συνενοχή του ΕΕ (είπα δεν εννοώ αεριτζήδες και τυχάρπαστους) είναι τόση όση και του πρώην στελέχους εταιρείας που "κόπηκε" για λόγους "αναδιάρθρωσης" και τώρα ψάχνει στα σκουπίδια για να επιβιώσει

 

Η όλη πολιτική που ασκείται ,οδηγεί όντως στο σχηματισμό μικρών κ ευέλικτων εταιριών με μεγάλη εξειδίκευση. Ωστόσο η μετάβαση σε ενα τέτοιο μοντέλο δεν είναι εύκολη,ενώ δεν υπάρχουν και δουλειές που να μπορούν να τις συντηρήσουν.

 

Το πλέον αποθαρρυντικό είναι και για εμένα το μπολνταρισμένο...με έχει χάσει το σπίτι κ το 3χρονο παιδί μου με όπως είπα 7ήμερη εργασία για να αντεπεξέλθω χωρίς να προσλάβω άτομο, με την εργατοώρα μου να κοστίζει λιγότερο απο αυτή του ανειδίκευτου εργάτη..αυτό προσωπικά με εξοργίζει και μερίδιο ευθύνης έχει και ο συνάδελφος του 100ρικου ή της τεράστιας έκπτωσης....

 

(Δεν είναι δυνατόν να χάνω πχ δουλειά για ανέγερση τριώροφης οικοδομής 400 τ.μ. όπου συνάδελφος τη χτύπησε τσεκαρισμένα με 7.000 μελέτη-επίβλεψη και κατ`αντιστοιχία πχ συμβολαιογράφος να εξακολουθεί να χρεώνει 5 ευρώ/φύλλο για ακριβές αντίγραφο συμβολαίου!)

 

Έχοντας την 100πλάσια εμπειρία θα ξέρεις οτι εύκολα ρίχνεις τις τιμές,αλλά δύσκολα μετά τις ανεβάζεις αν συνηθίσεις τον πελάτη σου ετσι. Η όποια πελατεία κερδίσεις με αυτόν τον τρόπο, είναι χαμένη απο χέρι αν τολμήσεις να κοστολογίσεις διαφορετικά αργότερα.

 

Όπως και να χει, εμείς οι νεοι πρέπει να "ψαχτούμε" τι μπορούμε να κάνουμε και να αλλάξουμε το στυλ εργασίας "περιμένω να μπει ο πελάτης στο γραφείο" ή το "ας πάρω αμπάριζα τις καφετέριες να ψαρέψω πελάτη".....Ψάχνω κάτι με εξωτερικό.....πάει καλά...αν ολοκληρωθεί το πλάνο που έκανα,όλα θα πάνε καλά.

 

 

 

 

Και ξαναλεω οτι 15000-20000 τεκμηρια ΕΥΚΟΛΑ τα μαζευεις.

Αν δεν εχεις ουτε αμαξι, αλλα θεμα.

 

Οχι απλά εύκολα.....ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ!

 

Όλοι μα όλοι έχουν μίνιμουμ 10.000 τεκμήριο,δλδ περίπου 4.000 φόρο μαζί με την προκαταβολή του χρόνου,χώρια χαράτσια κτλ....

------------------------------------------------

 

Κατι που είχα γράψει στο Capital:

 

"Δυο πράγματα θα γράψω και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του:

 

Λειτουργικά Έξοδα Επιχείρησης:

ΟΑΕΕ : 544 Χ 6 = 3264 Ευρώ (2η 3ετια).

Ενοίκια: 200 Χ12 = 2400 Ευρώ.

Λογαριασμοί/Κοινόχρηστα:250 Χ 12 = 3000 Ευρώ.

Λογιστής: 50 Χ 12 = 600 Ευρώ.

Τέλος Επιτηδεύματος: 650 Ευρώ.

Έκτακτη Εισφορά 2%.

----------------------------------

Σύνολο περίπου 10.000 Ευρώ μόνο που υπάρχεις + έκτακτη εισφορά + Φόρος 26% επι των κερδών.

 

Και δεν έβαλα καθόλου τα έξοδα που έχει το κάθε επάγγελμα ξεχωριστά για εξοπλισμό ή για πρώτες ύλες, ούτε τυχόν δάνεια για την απόκτηση τους.

 

Επίσης δεν έβαλα βενζίνες, κινητά, χαμένες εργατοώρες σε συνεδρίες με υποψήφιους πελάτες που τελικά δεν προχωράνε,αναμονή σε δημόσιες υπηρεσίες, 7ήμερη εργασία χωρίς άδειες & επιδόματα κτλ.

 

=> Με βάση τα παραπάνω αγαπητέ αρθρογράφε, για πες πόσα θα περίμενες να δηλώσει στην Εφορία ο Χ Ε.Ε. Τι τζίρο πρέπει να κάνει για να έχει ΚΑΘΑΡΟ εισόδημα 10.000 Ευρώ? Μήπως πρέπει να βγάζει ακαθάριστα έσοδα άνω των 40.000? Ποιός μικρομεσαίος Ε.Ε. ιδίως σε επαρχιακή πόλη βγάζει αυτά τα χρήματα?

 

Απο την άλλη για να κάνω μια αναφορά και στους Δ.Υ.

1. Δεν έχουν καθόλου λειτουργικά έξοδα.

2. Έχουν πληρωμένες ασφαλιστικές εισφορές κ δεν κινδυνεύουν ποτέ να βρεθούν έστω και για μερικούς μήνες ανασφάλιστοι.

3. Έχουν σιγουριά και μονιμότητα.

3. Οι μισθοί που λαμβάνουν είναι απίστευτα υψηλοί για τα δεδομένα της εποχής και σαφώς πολύ μεγαλύτεροι απο τα έσοδα ενος μέσου Ε.Ε. (δικηγόρου,μηχανικού,λογιστή, σουβλατζή), καθώς ΟΛΟΙ κάνετε εσκεμμένα το λάθος να μιλάτε για τα χρήματα που πέρνει στο "χέρι" και οχι για τις μικτές απολαβές που αυτές είναι το εισόδημά του.

 

Ποιός Δ.Υ. έχει μικτά κάτω απο 2-2.500 Ευρώ?Απο την άλλη πόσοι Ε.Ε. βγάζουν μικτά 2-2.500 το μήνα?

 

Αν και πάλι μετά το 1,5 εκατ. απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορείται να ερμηνεύσετε οτι έξι στους δέκα ελεύθερους επαγγελματίες εμφανίζονται με εισοδήματα έως 6.000 ευρώ, δηλαδή κάτω από το όριο της φτώχειας τι να πω...."

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όλοι μα όλοι έχουν μίνιμουμ 10.000 τεκμήριο,δλδ περίπου 4.000 φόρο μαζί με την προκαταβολή του χρόνου,χώρια χαράτσια κτλ....

 

Μη λετε μεγαλα λογια ρε παιδια...

Εγω δηλαδη γιατι εχω 3.000€ τεκμηριο μονο?

Και σπιτι να ειχα, στα μετρα που θελω, 5.800€ τεκμηριο θα ειχα...

Μια χαρα τη βολευεις με χαμηλα τεκμηρια, μην τρελαθουμε...

Link to comment
Share on other sites

Alsterwasser, δεν φταίνε οι συνάδελφοι που ρίχνουν τις αμοιβές. Είναι η εφαρμογή του νόμου της προσφοράς και της ζήτησης. Ο ικανός συνάδελφος για να αποκτήσει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων ικανών συναδέλφων,θα ρίξει την αμοιβή του. Είναι η επιβίωση που τον σπρώχνει σε κάτι τέτοιο. Δεν πρέπει να τρωγόμαστε μεταξύ μας όταν το πρόβλημα βρίσκεται αλλού.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi ως γνωστόν η πλειοψηφία των μηχανικών δεν είναι ανύπαντροι, δε μένουν σε 2άρια συν ένα μικρό αυτοκίνητο.

 

Ας το. Εσύ είσαι τυχερός σχετικά για φέτος. Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι θα στενάξουν.

Από το 2014 περιουσιολόγιο κι εκεί να δεις εκπλήξεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω ρε συ Ηλια

Ομως ειδικα οι νεοι Μηχανικοι, σαν εμενα, ειναι στην ιδια μοιρα με μενα

Δε γινεται να τα τσουβαλιαζουμε ολα στο ιδιο σακι, επειδη πολλοι ζουν σε μεζονετες και κυκλοφορουσαν με κομπρεσορες.

Ας κανουν τα κουμαντα τους τωρα που βλεπουν τα δυσκολα

Ακομα και το μικρο σαραβαλακι μου, το μεταβιβασα... :/

Link to comment
Share on other sites

Και είναι και πολλοί χωρίς κομπρέσορες (ούτε να το λέω δεν ξέρω), χωρίς μεζονέτες, χωρίς κουμάντα κλπ με οικογένειες και προσπαθούν να μεταβιβάσουν τα παιδιά τους στο εξωτερικό σε κανένα κράτος με μέλλον για να ζήσουν.

Υπάρχει πόνος σου λέω.....

Link to comment
Share on other sites

Οταν με το καλο παντρευτεις κ κανεις κ ενα παιδι θα καταλαβεις....

 

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.