Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νερό από τον απορροφητήρα


ducatista

Recommended Posts

απορροφητηρας με διαδρομη σωληνα 0,5μ δεξια (μικρη κλιση προς τον απορροφητηρα) μετα 6μ ευθεια προς τη ταρατσα και καπελο. οποτε μαγειρευω βλεπω λιγα νερα. ο απορροφητηρας ειναι με 2 μοτερ και η σωληνα ειναι Φ100. αλλα διαμερισματα δεν εχουν θεματα ουτα ο πιο κατω απο μενα ουτε ο πιο πανω. τη ταρατσα την ελενξα και δεν εχει θεα το καπελο.

 

τι  παιζει? απο τα λιγα που διαβασα σε ιστοσελιδες φταινε τα φιλτρα ο απορροφητηρας? δεν βγαζω ακρη? η διατομη δεν νομιζω να εχει θεμα γιατι θα ειχανε και οι αλλοι ιδιοκτητες της πολυκατοικιας

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα νερά είναι μετά το μαγείρεμα, είναι σίγουρα η συμπύκνωση των υδρατμών από το μαγείρεμα.

 

Μία λύση, δεν ξέρω αν είναι εφικτή, το 0,5 μέτρο να αλλάξει κλίση και στην καμπύλη που ακολουθεί να γίνει μια μικρή τρύπα με σωληνάκι που θα οδηγεί σε σημείο που δεν ενοχλεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστος

συμπικνωματα ειναι και επρεπε να χει κλιση

προσοχη σε φιλο εκανε ολοκληρο βραχυκυκλωμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα σας Και χρονιά πολλά!

Ξεθαβω αυτό το θέμα γιατί έχω Και εγώ το ίδιο θέμα!

Έχω απορροφητηρα νησίδας Και η σωλήνα πάει ευθεία επάνω προς την ταράτσα γύρω στους 50-60 πόντους από τα μοτέρ Και μετά συνεχίζει ευθεία άλλους 80 πόντους . Έχω δοκιμάσει Και καπέλο αλλά Και γωνία με περσιδες, Και στις 2 περιπτώσεις κάποια στιγμή στάζει νερό στις εστίες! Είτε μετά το μαγείρεμα αλλά και τώρα που λείπουμε από το σπίτι 10 μέρες πάλι τρέχει νερό! Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια πιθανή λύση ή που πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον για να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Και καλή χρονιά να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση σου κάπου μπάζει φίλε Μάνο...

Αν δεν είναι απο την απόληψη μήπως τα κεφάλια είναι ακόλλητα και ανάποδα με την φορά του αέρα με αποτέλεσμα να γλύφει η βροχή και να μπαίνει.................

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι Δεν είναι από την βροχή Και ούτε είναι νερό απ έξω!

Και μονωμένη είναι η σωλήνα Και σωστά τοποθετημένη! Μήπως υπάρχει κάτι που να μπορεί να μπει στον απορροφητηρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας!! Είδα την αναφορά σας για τον απορροφητηρα σας που σταζει και επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα σας στέλνω αυτό το μήνυμα. Μένω στον 4ο όροφο πολυκατοικίας, από πάνω μου έχω άλλους 2 ορόφους και η σωλήνα του απορροφητηρα μου βγαίνει κατακόρυφα στην ταράτσα. Στην άκρη του σωλήνα υπάρχει "καπελακι" και δε νομίζω να παίρνει νερό βροχής. Το στάξιμο το παρατηρούμε ακόμη κι αν έχουμε μια βδομάδα να μαγειρεψουμε. Μήπως έχετε βρει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Κατά την άποψη μου αφορά την εμφάνιση υγρασίας μόνο κατά το μαγείρεμα είναι κατά 99& από συμπύκνωση των υδρατμών.

Όσο αφορά την εμφάνιση και σε περίπτωση μη λειτουργίας του απορροφητήρα, είναι:

 

1) από βρόχινα νερά που εισέρχονται στον απόληξη της σωλήνας ή σε τμήμα της σωλήνωσης

 

2) από συμπυκνώματα υδρατμών άλλων ιδιοκτησιών που χρησιμοποιούν κοινό σωλήνα απόρριψης (πιθανότητα σε πολυκατοικίες)

 

3) συμπύκνωση του αέρα χώρο που φεύγει από την σωλήνωση του απορροφητήρα λόγω ανοδικής πορείας όταν δεν υπάρχει τάμπερ στον απορροφητήρα  (πολύ μικρή ποσότητα υγρασίας).

 

4) Συνδυασμός των παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι!

ioannis_g σ ευχαριστουμε για την απάντηση σου!

Θα μπορούσες να εξηγήσεις τι είναι το ταμπερ που αναφέρεις?

Ευχαριστώ και παλι

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχω μια σχετική ερώτηση.

Σε απορροφητήρα με εργοστασιακή έξοδο Φ150 ο οποίος όμως αντικαθιστά παλαιόν με υποδομή (σωλήνα) Φ125, πρέπει να περιμένω μεγάλη πτώση της απόδοσής του εάν δεν αντικαταστήσω και όλο το μήκος της σωλήνας με Φ150;

 

Η δυνατότητα απορρόφησης (m3/hr) που δίνει ο κατασκευαστής πόσο μπορεί να μειωθεί στην περίπτωσή μου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.