Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νερό από τον απορροφητήρα


ducatista

Recommended Posts

Αμα υποθέσεις  500 εως 600 m3/h παροχή σε Φ150  , αμα πέσεις απο Φ150 σε Φ125 η παροχή για την ίδια ταχύτητα θα πέσει στα 350 m3/h .

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του απορροφητήρα όμως με δεδομένη (σταθερή σε κάθε περίπτωση) την ταχύτητα του μοτέρ, η μείωση της διατομής του σωλήνα δεν θα αυξήσει την ταχύτητα του αέρα στην έξοδο του αεραγωγού;

 

Η απορία μου είναι δηλαδή εάν μειώνοντας τη διατομή από Φ150 σε Φ125, θα αυξηθεί η ταχύτητα του αέρα (μιας και το μοτέρ θα "σπρώχνει" τον ίδιο όγκο αέρα) και συνεπώς δεν παρατηρηθεί σημαντική μείωση της συνολικής δυνατότητας απαγωγής (m3/hr).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 Καλησπέρα... αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό.εχουμε αλλάξει πρόσφατα μπουρι από 10αρι σε 12αρι με αποτέλεσμα καμμιά διάφορα(το μόνο που βοηθάει είναι να μην χαλάσει σύντομα το μοτέρ του απορροφητήρα).τα νερά έτρεχαν μέχρι και μέσα από τα σποτακια.επομενο βήμα ήταν να θέλουμε να βγάλουμε το ντουλάπι από πάνω ώστε να αυξήσουμε την απόσταση μάτι κουζίνας-απορροφητηρα δηλαδή πάνω 65εκ ώστε να υπάρχει χρόνος απορρόφησης κάτι που ισχύει για τις δυνατότητες του κάθε απορροφητήρα που δίνουν ενδεικτικά σε κάθε εταιρεία.για καλή μας τύχη δεν το υλοποιήσαμε .... νομίζω βρήκαμε επιτέλους τη λύση στο πρόβλημα μας! μιλάμε πάντα για συρρομενο μοντέλο.... απλά ΔΕΝ ανοίγουμε μέχρι τέλους τη δεύτερη σχάρα των μεταλλικών φίλτρων.το ανοίγουμε τόσο όσο κάνει τον απορροφητήρα μας να ξεκινήσει να δουλεύει!στην ουσία δημιουργούμε ένα δεύτερο "στρώμα" από τα φίλτρα ώστε να υπάρχει χρόνος απορρόφησης.ελπιζω να βοήθησα κάποιους από σας... εγώ έχω δει τεράστια διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω έναν απορροφητήρα με διάμετρο σωλήνα 15Φ. Στον τοίχο ο σωλήνας είναι 10αρης.Αν βάλω σωλήνα με διάμετρο 12.5 σε όλο το μήκος λέτε να έχω προβλήματα;. Το μήκος του σωλήνα το υπολογίζω από τον απορροφητήρα μέχρι την υποδοχή στον τοίχο περίπου 2.50m.Το όλο πρόβλημα είναι ότι ακριβώς δίπλα από την τρύπα στον τοίχο στα 2 εκατοστά περίπου περνάνε σωλήνες ηλιακού που δεν αφήνουν περιθώρια να κάνω μεγαλύτερη τρύπα. Το επιχείρησα χωρίς να ξέρω για τους σωλήνες του ηλιακού και το αποτέλεσμα ήταν να γίνει πλημμύρα . Αν το ξανασπασω τώρα ο 12.5  και τον ζεστάνω λίγο στην άκρη χωράει ακριβώς ακουμποντας όμως τους σωλήνες του ηλιακού.Ο τεχνικός της εταιρείας του απορροφητήρα μου είπε τηλεφωνικά ότι ο 10αρης δεν κάνει και θα έχω προβλήματα. Δεν ξέρω όμως μηπως κατάλαβε για 10αρι σε όλο το μήκος του . Παρακαλώ βοηθήστε γιατι έχω ακούσει πολλά. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 13/2/2017 at 7:46 ΜΜ, civeng said:

Στην περίπτωση του απορροφητήρα όμως με δεδομένη (σταθερή σε κάθε περίπτωση) την ταχύτητα του μοτέρ, η μείωση της διατομής του σωλήνα δεν θα αυξήσει την ταχύτητα του αέρα στην έξοδο του αεραγωγού;

 

Η απορία μου είναι δηλαδή εάν μειώνοντας τη διατομή από Φ150 σε Φ125, θα αυξηθεί η ταχύτητα του αέρα (μιας και το μοτέρ θα "σπρώχνει" τον ίδιο όγκο αέρα) και συνεπώς δεν παρατηρηθεί σημαντική μείωση της συνολικής δυνατότητας απαγωγής (m3/hr).

Θα αυξηθεί η ταχύτητα του αέρα ως προς το μήκος που διανύει ο αέρας στην μονάδα του χρόνου μέσα στην σωλήνα .

Θα αυξηθεί όμως και η αντίσταση οπότε θα μειωθει ο συνολικός όγκος του αέρα  που περνάει στην μονάδα του χρόνου.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.