Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενεργειακός επιθεωρητής, σύμβουλος έργου & ανάδοχος στο Εξοικονομώ


Inzaghi

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Ανοίγω το τόπικ διοτι δε βρηκα κατι παρομοιο να εκθεσω την ερωτηση

Σε περιπτωση που θελεις να παρεις εκτος των πιστοποιητικων ενεργειακης αποδοσης και του συμβουλου εργου ΚΑΙ εργολαβια την κατασκευη, να εισαι αναδοχος δηλαδη, τι απαιτειται να κανεις?

 

Χρειαζεται να ανοιξεις καποιο συγκεκριμενο ΚΑΔ στην εφορια?

Η προκαταβολη μπαινει στο ονομα σου και εσυ με τη σειρα σου τη μοιραζεις στους προμηθευτες

Κοβεις επι πιστωσει τιμολογιο εσυ ως αναδοχος?

Τα τιμολογια, να υποθεσω, που σου κοβουν οι προμηθευτες εκπιπτουν απο τα εισοδηματα σου, οποτε φορολογεισαι για τη διαφορα.

Τα δελτια αποστολης των υλικων θα ειναι κομμενα απο τους προμηθευτες προς το εργο. Παιζει προβλημα με αυτο που σε αλλο ονομα θα ειναι κομμενα τα ΔΑ και σε αλλο το τιμολογιο?

 

Αθεωρητα πλεον τα τιμολογια γινονται αποδεκτα να υποθεσω, ετσι?

 

Σιγουρα εχεις περιορισμο να μη βγαλεις εσυ το 2ο ΠΕΑ γιατι εχεις εμπλακει σε κατασκευη.

Τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ανάδοχος του έργου χρειάζεται να προσθέσεις ΚΑΔ, αλλά πλέον νομίζω πρέπει να διαθέτεις ταμειακή μηχανή για τα υλικά + δελτίο αποστολής (ή αντίστοιχο συνοδευτικό έγγραφο μιας και καταργήθηκαν) καθώς και ΑΠΥ παροχής υπηρεσιών. Η εφορία πλέον δεν θεωρεί μπλοκάκια τιμολόγια- δελτία αποστολής 2 σε 1. Οπότε κόβουν σε εσένα τα συνεργεία και κόβεις εσύ με τη διαδικασία που σου ανέφερα. Και όλα τα κόβεις επι πιστώση ( αποδείξης ταμειακής και παροχή)

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Με μικρή επιφύλαξη, ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν μπορεί να είναι και ανάδοχος (ασυμβίβαστο!), νομίζω το αναφέρει και ο οδηγός του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Ανοίγω το τόπικ διοτι δε βρηκα κατι παρομοιο να εκθεσω την ερωτηση

Σε περιπτωση που θελεις να παρεις εκτος των πιστοποιητικων ενεργειακης αποδοσης και του συμβουλου εργου ΚΑΙ εργολαβια την κατασκευη, να εισαι αναδοχος δηλαδη, τι απαιτειται να κανεις?

 

Χρειαζεται να ανοιξεις καποιο συγκεκριμενο ΚΑΔ στην εφορια?NAI

Η προκαταβολη μπαινει στο ονομα σου και εσυ με τη σειρα σου τη μοιραζεις στους προμηθευτεςNAI

Κοβεις επι πιστωσει τιμολογιο εσυ ως αναδοχος?NAI

Τα τιμολογια, να υποθεσω, που σου κοβουν οι προμηθευτες εκπιπτουν απο τα εισοδηματα σου, οποτε φορολογεισαι για τη διαφορα.NAI

Τα δελτια αποστολης των υλικων θα ειναι κομμενα απο τους προμηθευτες προς το εργο. Παιζει προβλημα με αυτο που σε αλλο ονομα θα ειναι κομμενα τα ΔΑ και σε αλλο το τιμολογιο?ΟΧΙ

 

Αθεωρητα πλεον τα τιμολογια γινονται αποδεκτα να υποθεσω, ετσι?NAI

 

Σιγουρα εχεις περιορισμο να μη βγαλεις εσυ το 2ο ΠΕΑ γιατι εχεις εμπλακει σε κατασκευη.

Τιποτα αλλο?

Εμένα ο λογιστή, σε συνεννόηση με το έφορο, μου έχει κάνει την εξής μαγκια. Εχει θεωρήση μπλοκ απόδειξης λιανικής και κοβω όλο το ποσό  εκεί χωρίς να χρειάζεται να έχω ξεχωριστά ταμειακή και ΑΠΥ (π.χ έργο θέρμανση με υλικά). Βεβαία θέλει προσπάθεια για να το πετύχεις αυτό στην εφορία. Αλλος τρόπος παρόμοιος είναι το τιμολόγιο έργου.

Ολα αυτά μέχρι να γίνω κι εγώ βρωμοέμπορα σαν και δαυτους...

http://www.michanikos.gr/topic/37557-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%AD%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9/

 

Διαφορετικά αποδειξη ταμειακής για τα υλικά και ΑΠΥ για την εργασία όπως ειπώθηκε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς προσπάθεια και μαγκιά?

Με όλο το σεβασμό και ας απαντήσει ένας λογιστής, τα τελευταία χρόνια δεν είναι δυνατή η λιανική πώληση χωρίς ταμειακή. Αυτό που γίνετε κατ' κόρον είναι τεχνίτες (πχ υδραυλικοί) να κόβουν ΑΠΥ, δηλαδή εργασία μαζί με τα υλικά, αλλά και εκεί υπάρχει περιορισμός σε ότι αφορά την αναλογία υλικών/εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.