Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργειακός επιθεωρητής, σύμβουλος έργου & ανάδοχος στο Εξοικονομώ


Inzaghi

Recommended Posts

Τι εννοείς προσπάθεια και μαγκιά?

Με όλο το σεβασμό και ας απαντήσει ένας λογιστής, τα τελευταία χρόνια δεν είναι δυνατή η λιανική πώληση χωρίς ταμειακή. Αυτό που γίνετε κατ' κόρον είναι τεχνίτες (πχ υδραυλικοί) να κόβουν ΑΠΥ, δηλαδή εργασία μαζί με τα υλικά, αλλά και εκεί υπάρχει περιορισμός σε ότι αφορά την αναλογία υλικών/εργασία.

Εννοώ οτι είναι θέμα λογιστικό-φοροτεχνικό. Προφανώς καθόλου παράτυπο διότι το κάνω χωρίς πρόβλημα εδώ και καιρό όπως επείσης πολύ συνάδελφοι εκ αθηνών αντί της απόδειξης λιανικής κόβουν τιμολόγιου έργου.Ιδια διαδικασία απλά διαφορετικό παραστατικό.

Τώρα λεπτομέριες μη με ρωτάς. Δεν είμαι γνώστης των παραπάνω θεμάτων.Απλά εφαρμόζω αυτά που μου λέει ο λογιστής. Για περισσότερες λεπτομέριες ρώτα κάποιον λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Με μικρή επιφύλαξη, ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν μπορεί να είναι και ανάδοχος (ασυμβίβαστο!), νομίζω το αναφέρει και ο οδηγός του προγράμματος.

Δεν μπορείς να κάνεις την 2η και μόνο την 2η ενεργειακή επιθεώρηση αν αναλάβεις και τον ρόλο του αναδόχου

Link to comment
Share on other sites

το αντιστοιχο ΚΑΔ ποιο ειναι?

 

Δηλ αν δεν εχει δηλωθει το σωστο ΚΑΔ (εχω μονο το 70..... που αφορα υπηρεσιες μηχανικου) δεν μπορει καποιος να κανει κατασκευη? Αυτο ισχυει μονο στο συγκεκριμενο προγραμμα?

Εχω κανει αρκετες κατασκευες και δεν ειχα ποτε προβλημα.

 

 

Παντως και εγω εχω (δηλ ο λογιστης μου εχει βγαλει) ΑΛΠ (αποδειξη λιανικης πωλησης).

Οταν δινω μονο υλικα ή τα υλικα κοστιζουν περισσοτερο απο την εργασια τοτε εκδιδω ΑΛΠ (σκετο) ή ΑΛΠ + ΑΠΥ.

 

Νομιζω οτι οι μηχανικοι εξαιρουνται (ακομα) απο την υποχρεωση ταμειακης.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ερωτηση προς τους κατεχοντες...

 

Εστω οτι ειμαι αναδοχος σε εξοικονομω πελατη

Και εστω οτι ισοκατανεμουμε τον προυπολογισμο των 15.000€ σε ισοποσα πεντοχιλιαρα σε κουφωματα, θερμομονωση και αντλια θερμοτητος.

 

Κατοπιν εγκρισης αποφασιζει ο πελατης να μην αλλαξει κουφωματα ουτε να κανει εξωτερικη θερμομονωση

Δεδομενου οτι εγω ειμαι ο αναδοχος και οι προκαταβολες αλλα και οι πληρωμες θα γινουν προς εμενα, μπορει να απορροφησει ολον τον προυπολογισμο των 15.000€ στην αντλια?

 

Η επιτρεπεται να απορροφησει το μεγιστο που εχει εγκριθει ανα κατηγορια?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, απο σενα βασικα περιμενα απαντηση

Οπως και να το κανουμε, εχει μια αλφα βαρυτητα  8-)

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.