Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψευδής δήλωση μηχανικού


cv01302

Recommended Posts

 

Ερώτηση: Μία από τις αποθήκες με δικά της χιλιοστά (του πεθερού μου) μπορώ να την τακτοποιήσω χωρίς να ασχοληθώ με το τι συμβαίνει γύρω της; Η συγκεκριμένη αποθήκη αποτελούσε μέρος μεγαλύτερης (που φαίνεται στην ΟΑ) και "κόπηκε" για να πωληθεί στον πεθερό μου με 1/2 χιλιοστό.

Η αποθήκη φαινεται στην  αδεια σαν ..."μεγαλυτερη"

εκοψαν ενα τμημα  του εδωσαν και "μισο" χιλιοστό [!!!!!]  και  το κολλησαν σαν παρακολουθημα στο διαμερισμα...και το εγραψαν στο συμβολαιο....

 

Κλασσικη διαμερισματωση οροφου...

 

κανεις μονον αυτο το τμήμα..

 

και οι άααααλλοι ....  ας "προσελθουν" ...εν τώ ...μέλλοντι.. :smile: .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με μισό χιλιοστό δεν είναι "από μόνη της" οριζόντια ιδιοκτησία;;;;; Γιατί να είναι παρακολούθημα άλλης οριζόντιας (διαμερίσματος);;;;

Link to comment
Share on other sites

επειδη, στην περιπτωσή μας, μιλαμε για καποια μικρη αποθηκη

 

και η δυναμη της συνηθειας οδηγει την σκεψη στην απαλλαγη α' κατοικιας..

αυτο το μικρο τμημα υπογειας αποθηκης, απο μονο του δεν προσφέρει τπτ...

στα συμβόλαια το βαζουμε σαν "παρακολουθημα", ανεξαρτητα αν του εβαλαν και καποια "ποσοστουδια"- χωρις ιδιαιτερο λόγο

 

διοτι κατα νομο,

 

"Σε περίπτωση αγοράς κατοικίας, στο ποσό της απαλλαγής περιλαμβάνεται και η αξία μίας θέσης στάθμευσης αυτοκινήτου και ενός αποθηκευτικού χώρου, για επιφάνεια εκάστου έως είκοσι (20) τ.μ., εφόσον βρίσκονται στο ίδιο ακίνητο και αποκτώνται ταυτόχρονα με το ίδιο συμβόλαιο αγοράς".

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως να μεταβιβαστεί αυτόνομα, έτσι δεν είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

τα υπογεια ειναι  τριων  ειδων

 

- οι ΘΣΑ του ν. 1221, οι οποιες -μονον αυτες- μπορουν να εχουν χιλιοστα και  επιτρέπεται να μεταβιβαζονται και "εκτος" οικοδομης

 

- οι αποθηκες περι τα 5-10 τμ...που στα συμβολαια αναγραφεται οτι  ειναι παρακολουθήματα διαμερισματων και επικοινωνουν με  εσωτερικη  σκαλα  προς το υπογειο......

- ή υπογειος  βοηθητικος χωρος  καταστηματων [στα καταστηματα γραφουμε  παντοτε το κλασσικο "μετά του κατωθι αυτου υπογειου,  που επικοινωνει με εσωτερικη σκαλα"

 

και, ειτε δεν εχουν χιλιοστα [το συνηθεστερο]

ειτε εχουν χιλιοστα  σαν ΟΙ.

 

Ολα  αυτα μεταβιβαζονται "μαζι",  γιατι ειναι "μαζι" στον τιτλο

[απο πρακτικη αποψη...αυτος που πουλαει δινει πακεττο και το  "παρακολουθημα" ασχετα αν εχει χιλιοστα,  γιατι "ετσι το γραφει στο συμβολαιο" ..και ο  αγοραστης θελει την αποθηκη .

[και δεν εχω συναντησει αγοραπωλησια  στην οποια να πωλειται το  διαερισμα και να κραταει ο πωλητης την αποθηκη]

 

Αλλο, βεβαια, ειναι ενα μεγαλο υπογειο...σαν αυτοτελης ΟΙ με τα χιλιοστα της...τις εισοδους της κλπκλπ.

 

Επομενως,  στο ανω τεθεν ερωτημα, η απαντηση ειναι,

 

θεωρητικα ναι...μπορει να μην πουληθει μαζι με το  διαμερισμα η αποθηκη η οποια ειναι αυτοτελης ΟΙ,  εφοσον δεν αναφερεται σαν παρακολούθημα.

Link to comment
Share on other sites

....Επομενως,  στο ανω τεθεν ερωτημα, η απαντηση ειναι,

 

θεωρητικα ναι...μπορει να μην πουληθει μαζι με το  διαμερισμα η αποθηκη η οποια ειναι αυτοτελης ΟΙ,  εφοσον δεν αναφερεται σαν παρακολούθημα.

 

Mένω σε αυτό!

Επιβεβαιώνεις αυτό που ήξερα - πίστευα.

Thanks....

:grin:  :grin:  :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω πως σε αυτό το θέμα θα μπορούσα να θέσω μια δική μου πρόσφατη περίπτωση....έρχεται σε επικοινωνία μαζί μου πελάτης ο οποίος κατασκεύασε μια ξύλινη προκατ κατοικία χωρίς Ο.Α το 2014....Επίσης στο οικόπεδο στο οποίο έκανε την κατασκευή δεν έχει τίτλο ιδιοκτησίας διότι θα επέλθει σε αυτόν με χρησικτησία. Αυτός μετανιωμένος, παρότι πέρασε ένα μικρό διάστημα 3μηνών από όταν παρανόμησε μου ζήτησε να βρω λύσει στο πρόβλημα του. Εγώ όμως δεν μπορώ διότι από τη μια να το πάει στον 4178 δεν μπορεί διότι είναι μετά το 2011. Από την άλλη να βγάλει άδεια πάλι δεν μπορεί διότι η πολεοδομία θα ζητήσει συμβόλαιο και για να το αποκτήσει πρέπει να δοθεί βεβαίωση αδόμητου.....Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι με αυτή την περίπτωση.....καμιά ιδέα???

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Και να ήταν δηλαδή πριν το 2011 τι θα άλλαζε; Θα έκανες ένταξη χωρίς τίτλους;

Ας λύσει πρώτα το ιδιοκτησιακό και τότε να ξαναδεί τις επιλογές του.

 

Σχετικό-άσχετο, οι πελάτες μπορεί να πιστεύουν ότι θέλουν, και ότι το πρόβλημά τους έχει λύση (και μάλιστα τζάμπα). Ο πελάτης πληρώνει αλλά εμείς είμαστε μηχανικοί (δεν είμαστε ........).

(στους γιατρούς και στους δικηγόρους κάθονται σούζα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.