Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψευδής δήλωση μηχανικού


cv01302

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρόμοιο σκηνικό (αποπεράτωση και ρευματοδότηση αυθαιρέτων με άσχετες φωτογραφίες)

έχει παιχτεί και αλλού

αλλά ο μηχανικός ήταν καλύτερα οργανωμένος και δεν έχει ακουστεί (προς το παρόν τουλάχιστον) κάτι.

 

Το πήρα είδηση όταν ιδιοκτήτης αγροτεμαχίου (εκτός σχεδίου, μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο) απευθύνθηκε παλιά σε μένα 

για να χτίσει. Όταν του είπα πως αυτά τα πράγματα δεν γίνονται

μου έφερε σαν παράδειγμα τους γειτόνους του (συνοικία αυθαιρέτων).

Ψάχνοντας φακέλους των γειτόνων του στην πολεοδομία

έπεσα πάνω σε παλιές φωτογραφίες από άσχετα ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το τεεε κυνηγά αν υπογράψαμε προσύμφωνο με έκπτωση από την νόμιμη αντί να κυνηγά τα σοβαρά που εξευτελίζουν το επάγγελμα

 

 

εγω βάζω ΑΠΥ και αν του αρέσει.....το δέχεται η ΔΟΥ  ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

σωστα

υπαρχει ειδικη ρυθμιση για το πρακτικο συμβιβασμου που αναγνωριζεται η χρησικτησια

 

[παρ. 14,  στο τελος...]

 

http://www.ktimatologio.gr/aboutus/Documents/Pages/33/LqYyvusGBh2JgNdw/2%20sympliromatiko%204024.pdf

 

 

η σειρα ειναι...

θα βγει η αποφαση

 

θα μεταγραφει

 

θα κανεις την τακτοποιηση

 

και μετα...ας κανει ό,τι θελει..δικο του ειναι και  τακτοποιημενο..

Και όμως για την καταχώριση δικαστικής απόφασης χρησικτησίας (οικοπέδου και κτισμάτων με ΟΑ (1964 και 1975), αλλά και με αυθαίρετες προσθήκες) σε κτηματολογικό γραφείο πλέον απαιτείται να προηγηθεί η ρύθμιση με 4178 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι εχω μονο μια παρατήρηση......

Απο την αρχή ο cv01302 ειχε ηδη διαμορφώσει την αποψη οτι ο συναδερφος δεν εκανε σωστα την δουλειά του. πολλοι τον προέτρεψαν να τον προστατέψει κλπ. γιατι?ηταν αμέλεια?ηταν κατι πολύ δύσκολο να το διακρίνει κάποιος?μήπως ήταν απλα απο τους πολλους συναδέρφους που α) δεν σέβονται την υπογραφή τους? β)μας τσακίζουν με τον αθέμητο ανταγωνισμό, κατεβάζοντας τις τιμες σε εξευτελιστικά επίπεδα ακριβώς επειδη μειώνουν στο ελάχιστο το κοστος τους...δηλαδη δεν κουνανε απο το γραφείο.

μήπως εν τέλει ηταν απλα 'ο Μηχανικός του μεσίτη' ο οποίος υπογράφει τα παντα για μερικά ευρώ (ΠΕΑ και βεβαιωση 4178 πακέτο σε τιμη προσφοράς?)

Δέχομαι οτι καλο είναι να μην υπάρχουν συγκρούσεις μεταξύ μας αλλά πρεπει να δεχτουμε παραλληλα οτι ο καθένας πρεπει να εχει την ευθύνη της υπογραφής του.

Ειναι λοιπόν εντελώς απαράδεκτο να σκεφτόμαστε ως συντεχνεία ,με την χειριστη σημασία της λέξης.

Με όλο τον σεβασμό στους συναδέρφους του φόρουμ αλλά αν εμεις οι ίδιοι δεν κάνουμε κατι για τον κλάδο μας η κατασταση θα πηγαινει απο το κακο στο χειρότερο......ειναι τυχαίο που το κύρος του κλάδου μας έχει πάρει την απόλυτη κατηφόρα εδω και χρόνια ακόμα και πρίν την κρίση?

Σημ.:μιλάω και ως παθών καθώς έχω χάσει δουλειά (και ισως εχω χαρακτηριστεί και ως κακός μηχανικός) επειδή δεν εδωσα βεβαίωση για διαμέρισμα που είχε υπερβεί δόμηση και μάλιστα εις βάρους του κοινοχρηστου κλιμακοστασίου, ενώ ο καλος μηχανικός του μεσίτη δεν ασχολήθηκε καν να το δει...και φυσικά η πώληση προχώρησε κανονικά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς και οι τρεις (μηχανικός.παλιός και νέος ιδιοκτήτης) θα το βρουν μπροστά τους.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και όμως για την καταχώριση δικαστικής απόφασης χρησικτησίας (οικοπέδου και κτισμάτων με ΟΑ (1964 και 1975), αλλά και με αυθαίρετες προσθήκες) σε κτηματολογικό γραφείο πλέον απαιτείται να προηγηθεί η ρύθμιση με 4178 

 

 

Συναδελφε απο που  προκυπτει αυτο?

Εχω κανει το τελευταιο 6μηνο, 3-4.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως για την καταχώριση δικαστικής απόφασης χρησικτησίας (οικοπέδου και κτισμάτων με ΟΑ (1964 και 1975), αλλά και με αυθαίρετες προσθήκες) σε κτηματολογικό γραφείο πλέον απαιτείται να προηγηθεί η ρύθμιση με 4178 

ξαναδες το...

 

αλλο αποφαση χρησικτησιας "λογω ατυπης μεταβιβασης"

 

αλλο η αναγνωριση χρησικτησιας εναντιον  καποιου  τριτου που "αμφισβητει" το δικαιωμα σου

 

αυττα λεει και το εγγραφο του κτηματολογιου

 

λεπτομερειες βλεπεις  στο εγγραφο που αναφερεται σε αυτη τη συζητηση

 

παρ.  14....στο τελος..

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/38142-α03-βεβαιώσεις-του-ν417813/?p=746740

 

υγ

και εχει ηδη απαντησει ο terry

 

[με τις καλημερες μου]

 

πολυ σωστα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συγγνώμη αν δεν το διευκρίνησα σωστά (τώρα είδα τα μνματά σας).

Έχω δικαστικη απόφαση (τακτική διαδικασία ) για καταχώριση στις πρώτες εγγραφές Εθν. Κτηματολογίου με ταυτόχρονο εκτοπισμό τρίτου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.