Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα γίνεται η παρακράτηση φόρου για τεχνικές και συμβουλευτικές υπηρεσίες


Μουστάκας Β.

Recommended Posts

Η μόνη σχέση που έχει είναι ότι όταν υπάρχει ΦΕΜ δεν υπάρχει παρακράτηση.

Αυτό το έχω ξανακούσει,αλλά δεν ξέρω από ποιά νομοθεσία-εγκύκλιο προκύπτει.Γνωρίζεις να μου πεις  kiakos?

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει σε κάποια ΠΟΛ αλλά δεν την θυμάμαι απέξω. Γενικά έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές αυτό το θέμα και εδώ και αλλού γιατί μπερδεύει πολύ κόσμο.

Είναι 100% σίγουρο ότι είναι έτσι, αλλλά τώρα αν θες να το δεις μόνος σου για να σιγουρευτείς ψάξε λίγο και θα βρεις την ΠΟΛ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

η παρακράτηση τι σχέση έχει με το ΦΕΜ?

το φεμ το προκαταβάλουμε εμείς, ενώ η παρακράτηση γίνεται και αποδίδεται από αυτόν που μάς πληρώνει. Ετσι δεν είναι? εκείνος απόδίδει το 20%.

 

Δηλαδή σε μια ρύθμιση ιδιώτη με τον 4178 θα αποδοθεί ΦΕΜ ή παρακράτηση και από ποιον? (με ποια διαδικασία) Σχωράτε με καθ'ότι ειμί νέωψ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κάνω δήλωση υπαγωγής στον Ν.4178/2013 για ακίνητο κυριότητας νομικού προσώπου (100%). Η συμφωνηθείσα αμοιβή μου είναι (ας πούμε 1000€). Πρέπει να πληρώσω εγώ (ο μηχανικός) το 10% για ΦΕΜ, δηλαδή 100€;; Παράλληλα η εταιρεία πρέπει να μου παρακρατήσει το 20% της αμοιβής μου, δηλαδή 200€; Δηλαδή θα με πληρώσει 800€ συν τον ΦΠΑ (24%) 240€;;

Κάπου διάβασα ότι η παρακράτηση που γίνεται στην αμοιβή μας (20%) αρκεί και δεν χρειάζεται να πληρωθεί και ο ΦΕΜ. Έχει κάποιος συνάδελφος εμπειρία σχετικά με το θέμα;;;

Χρειαζόμαστε, μου φαίνεται, όλοι μας σεμινάριο λογιστικής (τώρα που έρχεται και το ΕΦΚΑ...)

Link to comment
Share on other sites

Όταν για την εργασία που κάνεις πληρώνεις ΦΕΜ (πχ άδεια δόμησης, τακτοποίηση,,) δεν γίνεται παρακράτηση.

Στο τιμολόγιο που θα κόψεις στην εταιρία θα επισυνάψεις και τη βεβαίωση ΦΕΜ

Link to comment
Share on other sites

Όταν για την εργασία που κάνεις πληρώνεις ΦΕΜ (πχ άδεια δόμησης, τακτοποίηση,,) δεν γίνεται παρακράτηση.

Στο τιμολόγιο που θα κόψεις στην εταιρία θα επισυνάψεις και τη βεβαίωση ΦΕΜ

Δεν υπάρχει καμιά τέτοια απαίτηση.

 

Κόβεις το τιμολόγιο σημειώνοντας πως έγινε παρακράτηση φόρου 10%

Link to comment
Share on other sites

 

Κόβεις το τιμολόγιο σημειώνοντας πως έγινε παρακράτηση φόρου 10%

 

 

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό.

Αυτό που λες αναγράφεται στο τιμολόγιο όταν γίνεται παρακράτηση φόρου από την εταιρία.

Το ΦΕΜ δεν είναι παρακράτηση! Είναι προκαταβολή φόρου που γίνεται από εσένα.

Τη βεβαίωση την επισυνάπτεις όχι γιατί την χρειάζονται αυτή, απλώς για να αποδείξεις ότι για τη συγκεκριμένη εργασία έχεις πληρώσει προκαταβολή φόρου και άρα δεν υποχρεούνται να σου κάνουν παρακράτηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό.

Αυτό που λες αναγράφεται στο τιμολόγιο όταν γίνεται παρακράτηση φόρου από την εταιρία.

Το ΦΕΜ δεν είναι παρακράτηση! Είναι προκαταβολή φόρου που γίνεται από εσένα.

Τη βεβαίωση την επισυνάπτεις όχι γιατί την χρειάζονται αυτή, απλώς για να αποδείξεις ότι για τη συγκεκριμένη εργασία έχεις πληρώσει προκαταβολή φόρου και άρα δεν υποχρεούνται να σου κάνουν παρακράτηση

Δηλαδή για να το καταλάβω με βάση το απλουστευμένο παράδειγμα:

Πληρώνομαι κανονικά τα 1000€ χωρίς κάποια παρακράτηση και στο τιμολόγιο ΠΥ που θα κόψω στην Ο.Ε. θα αναγράψω ότι πληρώθηκε από εμένα για την αμοιβή αυτή ΦΕΜ 10% (δηλ. 100€);;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.