Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγώ θα την αναρτήσω την απάντηση μου για το θέμα του βιβλίου ΝΟΚ


Recommended Posts

Λυπάμαι κύριοι συνάδελφοι αλλά η προσωπική μου άποψη είναι πως είναι συνυπεύθυνη για το χάος που υπήρχε με τον ΓΟΚ και κανένα βιβλίο ή σημειώσεις της δε μπορεί να το παραγράψει αυτό.

 

Το τμήμα ΓΟΚ του φόρουμ είναι ανοιχτό σε όλους για να δείτε το "παλιό" χάος.

Φίλε Αλέξανδρε,

πριν ξεκινήσω θέλω να ξεκαθαρίσω ότι όσο και αν διαφωνώ με την άποψη σου, την έχεις διατυπώσει με σωστό τρόπο οπότε μόνο σεβαστή μπορεί να γίνει.

Για τον ΓΟΚ δεν ξέρω και πολλά με την έννοια ότι τον έζησα στο τελευταία του και αφού είχε "διαμορφωθεί".

Για τον ΝΟΚ όμως ξέρω ότι πολλά πράγματα τα "πρόλαβαν" προ δημοσίευσης λόγω αυτής και πολλά ακόμα είναι στη σειρά.

Πιστεύει κανείς πραγματικά ότι μία νομοθεσία είναι προϊόν σκέψης ενός υπαλλήλου και όχι πολιτικής απόφασης;;;

Προφανώς και ο κάθε οικοδομικός κανονισμός θα μπορούσε να είναι καλύτερος και όχι τόσο άκαμπτος άμα το σύνολο των:

1, υπαλλήλων πολεοδομιών

2. ιδιοκτητών

3. μηχανικών

4. ελεγκτικών μηχανισμών

έκαναν σωστά τη δουλειά τους.

τι θέλω να πω;;;;

Δεν θα υπήρχε τόσο δυσκολία στην ερμηνεία του τελευταίου εγγράφου της ΔΟΚΚ για το αν πρέπει να είναι δηλωμένα τα αυθαίρετα του συνιδιοκτήτη για να προχωρήσει η ΥΔΟΜ σε έκδοση άδειας προσθήκης στον έτερο συνιδιοκτήτη ή δεν μας αφορά καθόλου...

Γιατί κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει το αυθαίρετο....

Τώρα όμως πρέπει να σχοινοβατήσουμε όλοι μας μεταξύ της άδειας που θέλουμε όλοι να εκδοθεί για διάφορους λόγους (ο ιδιοκτήτης για να χτίσει, ο μηχανικός για να πληρωθεί, τα μαστόρια για να ανοίξει μια δουλειά, το κράτος για να χαρατσώσει) και του ΣτΕ που περιμένει να ρίξει φάπα.

 

Το χάος στην νομοθεσία είναι μεγάλο.

Και είναι μεγάλο γιατί δεν υπάρχει κωδικοποίηση (αν και στην πολεοδομική νομοθεσία έγινε μία προσπάθεια πριν χρόνια, ποιος το έτρεξε ας μην πούμε ονόματα).

Φταίει λοιπόν ΕΝΑΣ υπάλληλος που δεν υπάρχει κωδικοποίηση για το ΣΥΝΟΛΟ των νόμων αυτού του κράτους;;;;

Φταίει ΕΝΑΣ υπάλληλος για την πολυνομία;;;;;

Δεν αγιοποιώ κανέναν.

Το τι έχει προσφέρει στην υπηρεσία από οποιαδήποτε θέση, ας το κρίνουν οι προϊστάμενοι / υφιστάμενοι, οι πολίτες και οι μηχανικοί.

Εγώ δεν ξέρω.

Εγώ "κρίνω" την κουβέντα για το ποιος ευθύνεται για το χάος.

 

Προσωπικά δεν μου αρέσουν κινήσεις που να προσπαθούν να βγάλουν λεφτά από μια τέτοια ΄΄νομοθετική΄΄ κατάσταση, ακόμα περισσότερο σε μια περίοδο που ο κλάδος συνθλίβεται και ο μηχανικός και ιδίως ο νέος μηχανικός εξοντώνεται.

..

Φίλε jja,

πριν ξεκινήσω θέλω να ξεκαθαρίσω ότι όσο και αν διαφωνώ με την άποψη σου, την έχεις διατυπώσει με σωστό τρόπο οπότε μόνο σεβαστή μπορεί να γίνει.

Το ότι προσπαθεί να βγάλει κάποιος λεφτά γράφοντας ένα βιβλίο για να εξηγεί έναν νόμο είναι κακό;;;

Θα ήταν κακό άμα σε ανάγκαζαν να το αγοράσεις.

Είσαι ελεύθερος να το πάρεις ή να το αγνοήσεις.

Τι ακριβώς δεν σου αρέσει;

Φυσικά και είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει όπως λες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει.

 

 

Ακόμα είναι σε εξέλιξη η επιχείρηση κερδοσκοπίας από τα σεμινάρια του ιεκεμτεε που παίζει με την αγωνία των νέων συναδέρφων.

 

Σε αυτά τα σεμινάρια συμμετέχω και εγώ.

Έχουν γίνει λοιπόν 4 μέχρι στιγμής.

Δεν βλέπω να έχει γίνει παιχνίδι με τους νέους συναδέλφους (η αναλογία είναι 50-50 για κάτω από 40 πάνω από 40....)

Αν βρεις ΕΝΑΝ να πει ότι κάποιος έπαιξε με την αγωνία του....

Αν βρεις ΕΝΑΝ που να έφυγε απογοητευμένος από αυτά....

 

 

Και ναι γνωρίζω και ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που δεν θα το έκαναν εάν μπορούσαν να το κάνουν. Το ξέρω πως δεν θα το πιστέψεις ή δεν θα συμφωνήσεις και σέβομαι και τον λόγο, που δεν θα το πιστέψεις ή δεν θα συμφωνήσεις.

 

Γιατί τόσες τυμπανοκρουσίες για το ΑΝΡΘΩΠΟΥΣ;

Οι άλλοι είναι ζώα;;;

 

 

 

Στην τελική τελική τέτοια προσπάθεια ΄΄τακτοποίησης΄΄ και ΄΄ερμηνείας΄΄ του ΄΄χάους΄΄θα έπρεπε να είναι φροντίδα της πολιτείας, του... ΤΕΕ, δωρεάν ή σε τιμή κόστους προς τα μέλη και προς τα εκεί και με τέτοιο τρόπο θα έπρεπε να λειτουργούν οι όποιες προσπάθειες. Όχι μόνο να τρώνε τα λεφτά μας σε επιτροπές και επιτροπάτα, ας παράγουν και έργο έστω μια φορά.

 

Αυτό είναι άλλο θέμα.

Σωστό, εντελώς σωστό.

Αλλά πάλι... δεν φταίει αυτός που γράφει το βιβλίο...

Φταίει αυτός που δεν το αναλαμβάνει.

Οπότε θέλεις να κράξουμε παρέα το ΤΕΕ;;;

Εγώ το έκανα πάλι προχθές για άλλο θέμα...

 

 

Ως ....... "αφελής" περιμένω ακόμη μια απάντηση από την κυρία Λεμπέση ....

(δεν κάνω την ίδια αρχή που έκανα με Αλέξανδρο και jja... δεν είναι ότι βαρέθηκα να το γράψω... Απλά δεν θέλω)

Χρησιμοποιείς άσκοπα κάποιους χαρακτήρες στις αναρτήσεις σου.

 

85 ευρώ της λείπουν της κας Λέμπεση;

Παλεύω μέσα μου για την κατάταξη.

Εσένα να βάλω πρώτο ή αυτούς τους 3 που σου έδωσαν + (εγώ σου έδωσα -)

 

da-mi, εγώ πρέπει να φύγω γιατί έχω μια δουλειά. Περίμενε εσύ και όταν απαντήσει φώναξέ με...  :shock:

Ευθυμήσαμε πάλι

 

ok....PANOS.

Θα σε φωνάξω αν....

 

Προς το παρόν ήθελα να ρωτήσω αν κάποιοι συνάδελφοι γνωρίζουν πόσο κόστισαν στο κάθε περιφερειακό  τμήμα του ΤΕΕ τα " ενημερωτικά" σεμινάρια για το Ν. 4014 από την κ. Λεμπέση που ήθελε να μας "βοηθήσει"...

 

Και αυτό γιατί έχω ακούσει διάφορα ...νούμερα και δεν γνωρίζω ποιά από όλα είναι αλήθεια...

Για τον 4014 δεν ξέρω, θέλεις να σου πω για τον 4178 που έχω συμμετάσχει;;;

Λοιπόν η αμοιβή είναι από 300€-400€ +ΦΠΑ - κάτι παράξενες κρατήσεις κάτι χαρτόσημα κάτι ψιλά γύρω στο 3%

για 10 ώρες περίπου που κρατούσαν αυτά.

Την προετοιμασία των παρουσιάσεων (περίπου 600 σελίδες) σου την κάνω δώρο. Όλα έγιναν μέσα σε περίπου.... μισό απόγευμα.

Α, επίσης σου κάνω δώρο και τις απαντήσεις που δίνονταν στους κατά τόπους συναδέλφους και που από μερικά τμήματα στέλνονται ακόμα.

Κάνε λοιπόν τα φορολογικά (αν ξέρεις) κάνε την διαίρεση (την ξέρεις) και απάντα μόνο σου αν είναι αλήθεια όλα αυτά που άκουσες....

Edited by ssouanis
  • Upvote 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά εσύ είσαι και σόι, δεν μετράς. :smile:

Σόι μου, όχι της Λεμπέση, για να μην επαναστατήσει κανείς και εναντίον του πράσινου Νίκου.

 

 

Επίσης προς τους mod,

σεβαστείτε το ότι έδωσα μάχη για να κρατήσω το επίπεδο (μετά τους 2 πρώτους συναδέλφους).

(υποσχέσεις όμως δεν δίνω... :smile: :-) :smile: )

 

Είναι και ο αγώνας για άνοδο,

είναι και ο ΗΜΙΘΕΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗ (και εκεί πως μπλέχτηκα...).

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι ΚΑΤΑ των "αυθεντιων".

Οποιες και αν ειναι αυτες.

 

Η κ. Λεμπεση αποτελει "αυθεντια" κατα τη αποψη πολλων.

Αυτο δεν μαρεσει και εκτιμω οτι το εκμεταλλευεται η ιδια κατα το δοκουν.

 

.- απο μενα και πολυ ασχοληθηκαμε . -

Edited by terry
  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποντάκι γιά τον τέρυ .

 

Αυθεντίες και λοιπά γιά κάποιους που μας έχουν τρελλάνει στις αλληλοσυγκρουόμενες εγκυκλίους και που δεν μπορούν να φτιάξουν ένα νόμο , απλό και κατανοητό γιά όλους χωρίς στενές και φαρδιές ερμηνείες .

 

Και όλα τα υπόλοιπα που βιώνουμε δεκαετίες τώρα .

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε το θέμα ακόμα ένα νήμα για την Παγκοσμοιοποίηση (σε έκταση)

και ακόμα να γράφει ο κάθε ένας αυτό που θέλει και να είναι φυσικά εκτός θέματος.

 

Ποιος μίλησε για αυθεντίες και το αν είναι αποδεκτές;

Εκ της φύσεως ενός επιστήμονα δεν πρέπει να γίνονται αποδεκτές οι αυθεντίες. (ως μηχανικοί θεωρούμαστε επιστήμονες, με ότι αυτό πρέπει να συνεπάγεται στην σκέψη μας, στο τι γράφουμε και το πως εκφραζόμαστε).

Καταρτισμένοι ναι, αυθεντίες όχι.

Οπότε εύκολα πολύ λέει ο Λευτέρης: δεν δέχομαι τις αυθεντίες και βάζει στο παιχνίδι ότι ο/η Χ (η Λεμπέση στο θέμα μας αλλά δεν παίζει ρόλο το όνομα) θεωρείται για το νήμα αυθεντία και επιχειρηματολογούμε ότι ΔΕΝ είναι αυθεντία... Και βγαίνει ο BAS και "απαντάει" στο περί αυθεντίας. (χρησιμοποιώ τα ονόματα 2 καταξιωμένων συναδέλφων για να μην πει κάποιος ότι τα βάζω με τους "μικρούς").

 

Ο άλλος λέει: άκουσα για τρελές αμοιβές.

 

Ο άλλος λέει ότι έκανε μία ανάρτηση για να κάνει διαφήμιση. Ας ξεκινήσουμε από το βασικά: άλλο εκδότης, άλλο συγγραφέας....

Και όποιος νομίζει ότι ο συγγραφέας έχει πάντα ποσοστά επί των πωλήσεων είναι απλά βαθιά νυχτωμένος.

Δεν πιστεύω κανείς να πιστεύει ότι περίμενε η Δομική (ή η Λεμπέση για αυτούς που απλά επιμένουν) περίμενε το michanikos για να γίνει γνωστό το βιβλίο της;;;;!!!!!! ντάκσι...

 

Οι άλλοι λένε ότι για το σύνολο της πολεοδομικής νομοθεσίας φταίει ένα άτομο!!!!!!!

 

Ένας άλλος σαλιάρης πίσω από ψευδώνυμο (άμα βγει και πει το ονοματεπώνυμο του όπως το λέω εγώ το σαλιάρης το σβήνω) σε άλλο νήμα μας έβαζε κουίζ για το "πόσο χρονών είναι αυτή που γράφει σήμερα τους νόμους".

Και τον αφήσαμε να το κάνει.

Δεν του το διέγραψε κάποιος από τους mod στα πλαίσια του ελεύθερου διαλόγου;;; Ας μας απαντήσει κάποιος mod.

 

Ο άλλος λέει ότι δεν έπρεπε να βγάλει αυτή την εποχή το βιβλίο γιατί είναι δύσκολα οικονομικά, ο άλλος ότι είναι πολλά τα χρήματα.

Θα ήταν σωστό άμα μας ανάγκαζε κάποιος να το αγοράσουμε.

Η τιμή (που καθορίζεται από τον εκδότη και μόνο) άμα είναι ακριβή και ΔΕΝ τραβήξει το βιβλίο,

απλά θα μπει μέσα η Δομική. Ανησυχούμε για την τύχη της;;;;;

 

Από εκεί και πέρα, με μεγάλη μου λύπη έχω διαπιστώσει πολλάκις ότι σε ένα επιστημονικό φόρουμ,

οι αναρτήσεις από πολλούς είναι χειρότερες από φόρουμ της Τατιάνας (άμα έχει).

Και υπάρχουν πολλοί που το επιβραβεύουν.

Αυτό είναι για εμένα το πολύ λυπηρό...

Edited by ssouanis
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εν τάχει γιατί αρκετά ασχολήθηκα με το θέμα.
Το πρόβλημα δεν είναι το κόστος του βιβλίου. Μη μιλάμε για αυτονόητα πράγματα.
Επίσης το πρόβλημα δεν είναι η ποιότητα και το επίπεδο των εκάστοτε σεμιναρίων.
Το πρόβλημα είναι αυτή τη στιγμή πως δεν υπάρχει προοπτική στον κλάδο! Δεν σπουδάζαμε συνάδελφοι και δεν κάναμε τόσους κόπους για να ασχολούμαστε στο μεγαλύτερο ποσοστό με αυθαίρετα, νομοθεσία και γραφειοκρατία...
Εννοείται πως η ευθύνη για τη διαμορφωθείσα κατάσταση δεν ανήκει σε ένα πρόσωπο. Όμως κάποια πρόσωπα βρέθηκαν σε θέσεις «κλειδιά» και η ευθύνη δεν επιμερίζεται εξίσου...

 

Καλά εσύ είσαι και σόι, δεν μετράς. :smile:

Σόι μου, όχι της Λεμπέση, για να μην επαναστατήσει κανείς και εναντίον του πράσινου Νίκου.

 

Επίσης προς τους mod,

σεβαστείτε το ότι έδωσα μάχη για να κρατήσω το επίπεδο (μετά τους 2 πρώτους συναδέλφους).

(υποσχέσεις όμως δεν δίνω... :smile: :-) :smile:

 

Για ποιο λόγο να επαναστατήσει κανείς?
Επειδή ο συνάδελφος συμφωνεί με την άποψή σου????
Καλά κάνει. Δημοκρατία έχουμε.

Φίλε, Σάββατο βράδυ (κι εγώ Κυριακή πρωί) θα τσακωθούμε για το βιβλίο της Λεμπέση??? Χωρίς να γνωρίζεις το «background” του εκάστοτε γράφοντα μην κάνεις σχόλια επί προσωπικού, για επίπεδο.

Όπως έχεις εσύ νεύρα, έτσι έχω κι εγώ. Έχουν συσσωρευτεί λόγω των καταστάσεων που κατά καιρούς έχω αντιμετωπίσει σε υπηρεσίες προκειμένου να βγάλω "τα προς το ζην."...

Εξαιτίας των γραφειοκρατικών αγκυλώσεων της «διοίκησης»....
Δεν επιθυμώ προφανώς να έρθω σε ρήξη σε προσωπικό επίπεδο με συναδέλφους για κανένα θέμα, αλλά αν με ξαναθίξεις σε προσωπικό επίπεδο δε μου αφήνεις επιλογή.

Υ.Γ.: Τη χοντρή που κάνει χειρονομίες την είδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν πρέπει να εστιάζουμε μόνο στο δένδρο και να χάνουμε το δάσος κατά την γνώμη μου τα πράγματα είναι πολύ απλά και έχουν ως εξής:

 

Κάποια στιγμή πάνω στο μπούκωμα του οικονομικού επιτελείου, βγαίνει ο στουρνάρας με τους συνεργάτες του και δίνουν εντολή στο υπουργείο περιβάλλοντος να κόψει τον λαιμό του να βρει τρόπο να εισπράξει από τους ιδιοκτήτες 1, 2, 3 δις το χρόνο για να περιορίσουν την μαύρη τρύπα.

 

 Το υπουργείο περιβάλλοντος έχει δύο τρόπους να εκτελέσει την εντολή:

 

Η βγάζει ένας νόμο 5 σελίδων που θα μπορούσε με τρόπο εύκολο και κατανοητό , ακόμα και σε μη μηχανικούς, να υπολογιστεί ένα πρόστιμο για αυθαίρετες κατασκευές, το οποίο βεβαίως δεν θα ήταν δίκαιο θα ήταν και αυτό αντισυνταγματικό κλπ αλλά δεν θα δημιουργούσε το χάος, 

ή

να βγάλει ένα τερατούργημα, επίτηδες, έτσι ώστε όλοι οι άχρηστοι συμβουλάτορες και παρατρεχάμενοι πέριξ και εντός του υπουργείου να είχανε δουλεία (βγάζοντας εγκυκλίους ή "διδάσκοντας" σε σεμινάρια) για αρκετά χρόνια μέσα στην κρίση.

 

Έτσι έγινε και με την εν λόγο κυρία , έγινε απαραίτητη ενώ δεν υπήρχε λόγος να γίνει, είναι σαν τον υπάλληλο που σφραγίζει τα σχέδια στην πολεοδομία, τόσο άχρηστος αλλά και τόσο απαραίτητος για να κάνεις την δουλεία σου, παρασιτικοί οργανισμοί οι οποίοι είναι αναγκαίοι για να γυρίσουν τα γρανάζια, άχρηστοι δε διότι κανονικά δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν αυτά τα γρανάζια.

 

Δεν έχω πρόβλημα με το άτομο δεν την ζηλεύω δεν την χλευάζω και αν μπορούσα θα έπαιρνα την θέση της χωρίς φόβο και πάθος.

Από την άλλη όμως επειδή αντιλαμβάνομαι ότι αυτές οι πρακτικές δεν έχουν , δεν μπορούν να έχουν μέλλον, θα προσπαθήσω απλώς να αλλάξω το σύστημα με τον θεσμικό τρόπο που είναι η ψήφος. Όσο και να φωνάζουμε και να αλληλοτρωγόμαστε Δεν υπάρχει τίποτα άλλο !!!

Edited by ponireas
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.