Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγώ θα την αναρτήσω την απάντηση μου για το θέμα του βιβλίου ΝΟΚ


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Βιβλία ΓΟΚ/ΝΟΚ βγήκαν / βγαίνουν / θα βγαίνουν κατά δεκάδες. Αυτή η πρακτική (νόμος και βιβλία πάνω στον συγκεκριμένο νόμο) είναι ΕΥΡΥΤΑΤΑ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΗ στους κλάδους π.χ. των νομικών και των λογιστών. Για κάποιους ανθρώπους που δεν νοιώθουν άνετα με forum και internet, αυτά τα βιβλία είναι πολύτιμα.

Ο καθένας έχει δικαίωμα να γράψει βιβλίο για οτιδήποτε, ο καθένας έχει δικαίωμα να (μην) το αγοράσει.

Το κακό με αυτά τα βιβλία είναι ότι από δεδομένη χρονική στιγμή και μετά παίζει να είναι ξεπερασμένα από την τάδε μαγική εγκύκλιο. Δεν φταίει όμως το βιβλίο, ούτε όμως και το βιβλίο φταίει για τα πάντα.

Τα πράγματα είναι χάλια έξω, αλλά ας μην προβάλουμε τα προβλήματά μας στο βιβλίο.

ΝΟΚ ή νόμος με αυθαίρετα, με 5 σελίδες έκταση, δεν θα βγει ποτέ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως μπορώ να σου βγάλω ένα νόμο 5 σελίδων που να είναι το ίδιο δίκαιος και συνταγματικός με αυτόν που έχουμε.

 

Το θέμα είναι αν πιστεύεις ότι

δεν μπορεί να βγει ή ότι δεν θέλουν να βγει 

 

Επίσης το μεγάλο θέμα δεν είναι αν καλώς βγαίνουν βιβλία αλλά γιατί υπάρχει ανάγκη να βγουν βιβλία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Εγώ περίμενα τοποθέτηση από την κ. Λεμπέση και όχι από άλλον ........(δεν θέλω να πιστεύω εκπρόσωπο...)

2. Όταν έχουμε πληρώσει το ΤΕΕ τόσα & τόσα δεν θεωρώ κανένα δώρο τις σημειώσεις της κ. Λεμπέση.

    ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ  ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΟ ΤΕΕ.....

   Άσε που οι εκπρόσωποι της ΔΟΚΚ κατέρριψαν μετά  πολλές από τις ερμηνείες στο 4014  των σημειώσεων αυτών....

   Και αν τα 300-400 € (που για το 4014 ήταν πολύ παραπάνω)  εσένα σου φαίνονται ψίχουλα, πες μου σε παρακαλώ πόσοι μηχανικοί ίσης εμπειρίας με την κ. Λεμπέση αμείβονται με αυτά τα     ποσά σε ένα απόγευμα?

3. Είμαστε που είμαστε "δέσμιοι"  μιας χαοτικής και παρανοϊκής νομοθεσίας ..έ  όχι και να ευγνωμονούμε τους δεσμώτες μας....έστω και συνταξιούχους σήμερα...

Πιο ξύλινη γλώσσα πεθαίνεις. (για τους εκπροσώπους, τους δεσμώτες και τις οφειλές του ΤΕΕ (για το ΤΕΕ με συγκινείς και θα με κάνεις να σου βάλω + στην ανάρτηση σου, ναι εγώ σου το έβαλα))

Και επίσης δεν σου μίλησα για ένα απόγευμα. Σου μίλησα για δέκα ώρες, από τις 09:00 ως 19:00.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το μεγάλο θέμα δεν είναι αν καλώς βγαίνουν βιβλία αλλά γιατί υπάρχει ανάγκη να βγουν βιβλία.

Για τους ίδιους ακριβώς λόγους που υπάρχει και αυτό το forum. Τελεία.

 

Εγώ πάντως μπορώ να σου βγάλω ένα νόμο 5 σελίδων που να είναι το ίδιο δίκαιος και συνταγματικός με αυτόν που έχουμε.

τόόόσο δίκαιος και τόόόσο συνταγματικός είναι και οι πρώτες πέντε σελίδες ενός Αστερίξ.

:mrgreen:

 

 

Εγώ πάντως μπορώ να σου βγάλω ένα νόμο 5 σελίδων που να είναι το ίδιο δίκαιος και συνταγματικός με αυτόν που έχουμε.

 

Το θέμα είναι αν πιστεύεις ότι

δεν μπορεί να βγει ή ότι δεν θέλουν να βγει 

Άποψή μου, κάτι πιο απλό μπορεί να βγει. Επίσης, να απαγορευτούν οι τροποποιήσεις και οι φωτογραφικές διατάξεις μέσα από άσχετα νομοσχέδια. Και η πολυνομία (που είναι γενικό φαινόμενο) μπορεί να καταπολεμηθεί πανεύκολα από τα υπουργεία αν και όταν αποφασίσουν να δουλέψουν. Αλλά ΝΟΚ με 5 σελίδες κινδυνεύει να είναι τόσο διάτρητος στην εφαρμογή του που πάλι προβλήματα θα δημιουργήσει. Εξίσου πρόβλημα με την πολυνομία είναι και η ανομία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τους ίδιους ακριβώς λόγους που υπάρχει και αυτό το forum. Τελεία.   Συμφωνώ απόλυτα δεν θα έπρεπε να υπάρχει παρά μόνο για ψυχο-κοινονικο-επιστημονικούς λόγους 

 

τόόόσο δίκαιος και τόόόσο συνταγματικός είναι και οι πρώτες πέντε σελίδες ενός Αστερίξ. Υποθέτω ότι δεν κατάλαβες τι είπα: όσο είναι ο 4178 τόσο θα είναι και ο πέντε σελίδων 

:mrgreen:

 

 

Άποψή μου, κάτι πιο απλό μπορεί να βγει. Επίσης, να απαγορευτούν οι τροποποιήσεις και οι φωτογραφικές διατάξεις μέσα από άσχετα νομοσχέδια. Και η πολυνομία (που είναι γενικό φαινόμενο) μπορεί να καταπολεμηθεί πανεύκολα από τα υπουργεία αν και όταν αποφασίσουν να δουλέψουν. Αλλά ΝΟΚ με 5 σελίδες κινδυνεύει να είναι τόσο διάτρητος στην εφαρμογή του που πάλι προβλήματα θα δημιουργήσει. Εξίσου πρόβλημα με την πολυνομία είναι και η ανομία.

Εδώ διαφωνώ, αυτό που χρειάζεται είναι ελευθερία μόρφωσης δλδ επιτρεπόμενος όγκος, εντός ιδεατού στερεού και πέντε σελίδες κτιριοδομικό τελεία και παύλα.

έχω εκφράσει τις απόψεις μου εδώ http://www.michanikos.gr/topic/37097-Ν41782013-Τι-πρέπει-σήμερα-να-κάνει-το-ΥΠΕΚΑ…/?p=667792 

 

και μη μου πείτε ότι αυτά δεν γίνονται στην Ελλάδα,  γίνονται πάρα πολύ εύκολα και γρήγορα αν θέλουμε.

 

 

Edited by ponireas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πραγματικά πολύ ασχοληθήκαμε και με τη Λεμπέση και με το βιβλίο της, ας βάλω με την ευκαιρία έναν προβληματισμό που είχα πάντα στα τριάντα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα:

Πόσο συνταγματικά ορθή είναι η λειτουργία της ΔΟΚΚ; Αν δεν κάνω λάθος ο μόνος που μπορεί να νομοθετήσει στο πολίτευμά μας είναι η βουλή. Σωστά;

Πείτε μου λοιπόν πόσες φορές συναντήσατε το παρακάτω σκηνικό:

- Ελεγκτής της πολεοδομίας διαφωνεί σε κάποιο σημείο της μελέτης και απορρίπτει το σκεπτικό του μελετητή.

- Ο μελετητής διαμαρτύρεται ότι αυτό που ζητά προβλέπεται από το νόμο.

- Η ΔΟΚΚ καλείται να λύσει τη διαφωνία (αν ο μελετητής ή ο ιδιοκτήτης δεν υποκύψουν στον εκβιασμό "αν θέλεις να γίνει γρήγορα η δουλειά θα κάνεις ότι σου λέω αλλοιώς ...".

- Μετά από αρκετό χρόνο έρχεται η απάντηση που υποτίθεται ότι (πρέπει να) είναι διευκρινιστική, αλλά τις περισσότερες φορές συμπληρώνει το νόμο αν δεν του αλλάζει τα φώτα.

- Η απάντηση ως περιέχουσα τη μόνη και πραγματική αλήθεια, κοινοποιείται σε όλες τις πολεοδομίες της Ελλάδας και αποκτά ισχύ νόμου για τους ελεγκτές (μα αφού το είπε η ΔΟΚΚ).

 

Μετά από όλα αυτά απορούμε που το όποιο στέλεχος της ΔΟΚΚ εκμεταλεύεται τη θέση του και βγαίνει προς τα έξω ως η αυθεντία που θα μας ξεστραβώσει όσους δεν είμαστε ικανοί να κατανοήσουμε τα βαθηά νοήματα των νομοθετημάτων που με τόση σοφία κατασκεύασαν οι υπηρεσιακοί παράγοντες και ψήφισαν αβλεπί οι βουλευτάδες μας.

 

 

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ponireas

 

Μολονότι δεν καταλαβαίνω το «ψυχο-κοινονικό-επιστημονικούς λόγους», να στο πω ανάποδα: όπως εσύ/εγώ/εμείς έχουμε την ευχέρεια μέσα από αυτό το forum να ενημερωνόμαστε/εξειδικεύουμε/αναλύουμε/κρίνουμε/κλπ και συγχρόνως να συμβουλεύομαστε άτομα τα οποία κρίνουμε ως αξιόπιστα (λόγω προηγούμενων συζητήσεων, φήμης, κλπ), έτσι και άνθρωποι, στην πλειοψηφία τους από προηγούμενη γενιά (αυτή τη γενιά που ζορίστηκε να βγάλει κάρτα για το ΑΤΜ και ζορίζεται να βγάλει e-mail για την εφορία ή κωδικούς για το ΤΕΕ), έχουν μάθει να κάνουν τον δικό τους «διάλογο» μέσα από αυτά τα βιβλία. Ξέρω πολλούς πραγματικά σοφούς μηχανικούς που τρέχουν να αγοράσουν τέτοια βιβλία ή είναι συνδρομητές σχετικών υπηρεσιών. Μην τους υποτιμάμε και τελοσπάντων, δεν θέλω να σου επιβάλλω άποψη, τα βιβλία αυτά βγαίνουν γιατί υπάρχει ζήτηση, και θα σταματήσουν να βγαίνουν όταν θα σταματήσει να υπάρχει ζήτηση.

 

Υποθέτω ότι δεν κατάλαβες ότι έκανα ειρωνεία για την συνταγματικότητα του 4178.

 

Off topic. Οι απόψεις σου περί ΝΟΚ είναι σεβαστές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, πάνω κάτω οι περισσότεροι τα ίδια λέμε με άλλο τρόπο,

το πρόβλημα είναι ότι τα λέμε αναμεταξύ μας  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πραγματικά πολύ ασχοληθήκαμε και με τη Λεμπέση και με το βιβλίο της, ας βάλω με την ευκαιρία έναν προβληματισμό που είχα πάντα στα τριάντα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα:

Πόσο συνταγματικά ορθή είναι η λειτουργία της ΔΟΚΚ; Αν δεν κάνω λάθος ο μόνος που μπορεί να νομοθετήσει στο πολίτευμά μας είναι η βουλή. Σωστά;

Πείτε μου λοιπόν πόσες φορές συναντήσατε το παρακάτω σκηνικό:

- Ελεγκτής της πολεοδομίας διαφωνεί σε κάποιο σημείο της μελέτης και απορρίπτει το σκεπτικό του μελετητή.

- Ο μελετητής διαμαρτύρεται ότι αυτό που ζητά προβλέπεται από το νόμο.

- Η ΔΟΚΚ καλείται να λύσει τη διαφωνία (αν ο μελετητής ή ο ιδιοκτήτης δεν υποκύψουν στον εκβιασμό "αν θέλεις να γίνει γρήγορα η δουλειά θα κάνεις ότι σου λέω αλλοιώς ...".

- Μετά από αρκετό χρόνο έρχεται η απάντηση που υποτίθεται ότι (πρέπει να) είναι διευκρινιστική, αλλά τις περισσότερες φορές συμπληρώνει το νόμο αν δεν του αλλάζει τα φώτα.

- Η απάντηση ως περιέχουσα τη μόνη και πραγματική αλήθεια, κοινοποιείται σε όλες τις πολεοδομίες της Ελλάδας και αποκτά ισχύ νόμου για τους ελεγκτές (μα αφού το είπε η ΔΟΚΚ).

 

Μετά από όλα αυτά απορούμε που το όποιο στέλεχος της ΔΟΚΚ εκμεταλεύεται τη θέση του και βγαίνει προς τα έξω ως η αυθεντία που θα μας ξεστραβώσει όσους δεν είμαστε ικανοί να κατανοήσουμε τα βαθηά νοήματα των νομοθετημάτων που με τόση σοφία κατασκεύασαν οι υπηρεσιακοί παράγοντες και ψήφισαν αβλεπί οι βουλευτάδες μας.

ΕΤΣΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αλλά το ΤΕΕ δεν τα βλέπει αυτά...και ούτε λόγος για διαμαρτυρία...

Edited by da-mi
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δεκαετίες όλοι λέμε ότι το πρόβλημα στην δόμηση έχει όνομα . Λέγεται ΣΔ . Αν αντί γιά ΣΔ είχαμε τον όγκο , όλα όσα συζητάμε σήμερα γιά αυθαιρεσίες κλπ δεν θα είχαν κανένα νόημα .

 

Ακόμα οι αλλαγές στους όρους δόμησης έπρεπε να είναι απόλυτα δικαιολογημένες και όχι να αλλάζουν όποτε θέλει ο κάθε βλαχοδήμαρχος .

 

Τα προβλήματα τα δημιουργούν επίτηδες , γιατί κάποιοι βγάζουν καλό μεροκάματο παρουσιαζόμενοι σαν λύτες των προβλημάτων που δημιουργούν οι ίδιοι .

 

Ας μην εθελοτυφλούμε .

Edited by BAS
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.