Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγώ θα την αναρτήσω την απάντηση μου για το θέμα του βιβλίου ΝΟΚ


Recommended Posts

Η νοοτροπια σου μας βουλιαξε, δε θα με παρεις μαζι σου στον πατο...

 

Δεν ειμαι θυμωμενος, αυτοκριτικη ζητησα, δεν εισαι ικανος, δεν εισαι ικανος ουτε καν να παραδεχτεις οτι το επιχειρημα σου σε ενα φορουμ ειναι του κωλου και τωρα επιτιθεσε "προσωπικα" (πισω απο ενα PC) σε μενα...

 

Αναρωτιεμαι ωρες ωρες παιδια δεν εχετε οι παλιοτεροι ? Μη σκεφτεις εμενα σκεψου τα παιδια σου ! Δεν ειναι δυνατον να ειστε γατζομενοι σε πρακτικες και νοοτροπιες που εκ των πραγματων μονο να πεθανουν μπορουν αν θελουμε αυτος ο τοπος (τα παιδια σας) να εχει μελλον. Δεν γινεται να συνεχισει ο καθενας να κοιταει τη παρτη του γιατι σκοτωνει τα παιδια του !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιἀ πες μας λίγο , τι νοοτροπία νομίζεις ότι έχουμε οι παλιότεροι ?

 

Ακριβώς εσάς σκεφτόμαστε και τα παιδιά μας . Αν και το παιδί μου είναι τώρα φοιτητής που λόγω της κρίσης είναι πιό μαζεμένοι και όχι της δικιάς σου εποχής που το κυρίαρχο πρόβλημα ήταν πιό σχήμα θα επισκεφτείτε τις Πέμπτες γιατί το ΠΣ βγαίνει η πλέμπα .

Το πρόβλημα σου είναι ότι το χαρτζηλίκι που είχες τότε δωρεάν , έγινε τώρα μισθός που θέλει κόπο γιά να τον αποκτήσεις και γιά αυτό νομίζεις ότι φταίνε οι παλαιότεροι . 

 

Βέβαια οι παλαιότεροι μεγάλωσαν σε πολύ πιό δύσκολες εποχές , αλλά δεν θα κάνουμε τώρα πόλεμο γενεών .

 

Την αυτοκριτική μας την κάνουμε όλοι μας , αλλά δεν σημαίνει ότι θα αίρουμε και τις αμαρτίες των πάντων .

Την δικιά σου αυτοκριτική την έκανες , η εσύ έχεις μόνο δικαιώματα ?

Link to comment
Share on other sites

Η νοοτροπια του να κοιταμε τη παρτη μας, η νοοτροπια οτι για ολα φταινε οι αλλοι , η νοοτροπια οτι για ολα φταιει το κρατος, η νοοτροπια οτι εσυ που εισαι πολιτης δεν εισαι το κρατος, η νοοτροπια οτι εκανα τα στραβα ματια/ εκλεψα / σκοτωσα γιατι ετσι κανουν ολοι / γιατι δε γινοταν αλλιως.. Σε ενημερωνω λοιπον οτι γινοταν αλλιως και γινεται αλλιως , σε ενημερωνω οτι ειχες επιλογη και εκανες μια επιλογη και σε καλω την υστατη στιγμη να σκεφτεις οτι αυτη η επιλογη δεν ηταν η σωστη, σε καλω να μη μεταφερεις αυτη τη λογικη στα παιδια σου, σε καλω να αναθεωρησεις και να κανεις την αυτοκριτικη σου !

 

(Ολα οσα γραφω δεν αναφερονται προσωπικα σε σενα αλλα γενικα και γιαυτο δε θα συνεχισω τη προσωπικη αντιπαραθεση και πιστευω πως ναι και εγω φταιω και κανω την αυτοκριτικη μου)

Edited by Lat
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου σε προσωπικό επίπεδο δεν έχω πολλά να κάνω αυτοκριτική γιατί δουλειές με το κράτος δεν έκανα . Αλλά εσύ δεν μπορείς να μας κατηγορείς όλους σαν κλέφτες και λαμόγια επειδή δεν μπορέσαμε να αντισταθούμε στις οργανωμένες συμμορίες των λαμογιών .

 

Εσύ μπόρεσες ως φοιτητής να πετύχεις ένα καλύτερο πανεπιστήμιο που θα σε έκανε πιό ανταγωνιστικό επαγγελματία ?  Το να κατηγορείς λοιπόν τον καθένα ατομικά είναι ανέξοδη κριτική , αλλά και άνευ ουσίας .

 

Οταν θα έχανες δουλειές από συναδέλφους σου που είναι μέσα από τον πάγκο , γιατί ο πελάτης σου πίστεψε ότι με εκείνον θα είχε ταχύτερη επίλυση του αιτήματος του και κάποια ασυλία , πράγμα που ήταν και αλήθεια , τότε θα καταλάβαινες γιατί δεν μπορούσες να αλλάξεις πολλά πράγματα .

 

Λες ότι το κράτος είμαστε εμείς .

 

Πως λοιπόν επί 70 μέρες ήδη απεργούν οι συμβολαιογράφοι και ουδείς συγκινείται ?

 

Κάνε τον θυμό σου παραγωγικό και καθάρισε την εικόνα γιατί είναι θολή και σε οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα .

 

Και κάτι ακόμα . Εμείς οι παλιοί έχουμε πείρα . Ξέρεις τι είναι η πείρα ? Η συσσώρευση των λαθών που έχουμε κάνει .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ειρήνη ημίν.

 

Με αφορμή ένα βιβλίο για τον ΝΟΚ τα έχουμε βάλει κατά σειρά με την Λεμπέση, την ΔΟΚΚ, το ΤΕΕ, το σύστημα, τα αυθαίρετα, τους παλιούς μηχανικούς που έφτιαξαν τα αυθαίρετα χωρίς να σκεφτούν τους νέους, και όσο περνάει η ώρα όλο και κάτι νέο θα βρούμε.

 

Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που μας φταίει είναι η πείνα, το στομάχι που γουργουρίζει. Ας ερχόταν ένας να πει «φτιάξε μου κύριε 2 μεζονέτες και 1 πενταόροφη, πες μου πόσα θες και ξεκίνα από χθες κιόλας», ας ερχόταν τέλοσπάντων ένας να πει «έχεις 2 χιλιάρικα κάθε μήνα και το ΤΣΜΕΔΕ δικό μου, εσύ ασχολήσου με τα αυθαίρετα από χόμπυ», και τότε να δείτε πόσο όμορφος θα μας φαινόταν και ο ΝΟΚ και ο 4030 τα αυθαίρετα και τα ηλεκτρονικά συστήματα και η διαύγεια και η διαβούλευση και και και.

 

Και εγώ έχω να πληρώσω 2 χρόνια ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν μου φταίει όλο το σύμπαν, πόσο περισσότερο οι συνάδελφοί μου στο forum.

 

Ας μεταφέρουν οι administrators το thread στη Χαλαρή Κουβέντα (ή ας κάνει ένα νέο ο συνάδελφος ssouanis) να βγάζουμε ελεύθερα τα απωθημένα μας, μια και η Παγκοσμιοποίηση δεν φτάνει.

 

Καλημέρα σε όλους!

 

(υστερόγραφο: μην τυχόν και βάλει κανείς +1 σε αυτό το μήνυμα, να του καεί το κινητό...)

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

ο καθενας  ας αναλαβει τις ευθυνες του.....

 

δεν  μας ενοχλει που σε  δημοσιο   οργανισμο  κοστισε  10.000  ευρω  ο σχεδιασμος του σηματος

10,000  η  ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗ  4 ακινητων εντος αθηνων  και στο ιδιο   οικοπεδο

ΚΑΙ ΑΛΛΑ 10.000   ΑΛΛΗ ταυτοποιηση  ΑΛΛΩΝ 4 ΑΚΙΝΗΤΩΝ....

οτι το ΤΑΙΠΕΔ φωτογραφικα  εριξε  ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ   ΤΟ 99%  ΤΩΝ ενεργειακων

οτι.......    οτι.....οτι.....

 

προσωπικα εγραψα  και   ενα  ΕΜΑΙΛ  τοτε στο ΤΑΙΠΕΔ....  και   φιλος δικηγορος  που εχει σχεση     με διαγωνισμους  ΔΗΜΟΣΙΟΥ  μουχε πει οτι αναλαμβανε  ΑΜΙΣΘΙ  ενσταση   αλλα μουτυχε θεμα υγειας και δεν τοκανα

 

αν  ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ να  αλλαξουν  ΟΛΑ ΑΠΟ  ΑΛΛΟΥΣ   .....ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΜΑΣ...

 

γκρινιαζαν  ΚΑΠΟΙΟΙ   οταν βγηκε η αμοιβη του 3843   οτι ηταν μικρη......  τελικα ΑΡΚΕΤΟΙ   ΝΕΟΙ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ εκαναν μια ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.....εκαναν και  πελατολογιο

ειδαμε που ειναι οι ΑΜΟΙΒΕΣ  σε 4014-4178  και σε  ΕΝΤΥΠΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΩΝ....

 

και μετα  απο   ολα  αυτα   καθομαστε  και ασχολουμαστε  με τα  400 .....την κα  ΛΕΜΠΕΣΗ  την εκτιμω γιατιοσεςφορεςτην εχ συνταντησει σε σεμιναρια κτλ ειναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ  και  θελει  να βοηθησει.....

 

οι μονες  επααστασεις  που ξεκινουν  απο το ΑΠΡΟΣΩΠΟ  διαδικτυο και ΑΠΡΟΣΩΠΑ  αβαταρ  ειναι των ΜΚΟ

οι υπολοιπες ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ

αν  τα στρουμφακια ηταν ΕΛΛΗΝΕΣ  τα 99  θα ηταν γκρινιαρηδες

 

 

υγ  οποιος ψαχνει δουλεια  αςκοιταξει τοαρχειο.....αν και οι θεσεις θα τις εχουν  πιασει τα ΚΟΜΜΑΤΟDOG

ΒΙΕΟΦ-ΧΝΚ-signed.pdf

Edited by akius
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

το θέμα κλειδώνει μέχρι να αποφασιστεί αν θα παραμείνει στην ενότητα *Αρχιτεκτονικά - ΝΟΚ (Νέος Οικοδομικός Κανονισμός)

ή θα μεταφερθεί σε γενική ενότητα Κουβέντας ή Χαλαρής Κουβέντας

 

Συνάδερφοι που έχουν εμπλακεί στον διάλογο μπορούν να μου στείλουν ΠΜ με την γνώμη τους σχετικά.

Καλό είναι μέχρι το βράδυ να έχουμε ολοκληρώσει.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.