Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επείγουσα αγωνιστική κινητοποίηση


GRTOPO

Recommended Posts

Συγνώμη συνάδελφοι, έχετε δεί Συμβολαιογράφους να βγαίνουν στους δρόμους; έχετε δεί Φαρμακοποιούς να βγαίνουν στους δρόμους; Χρησιμοποιούν άλλα μέσα για να πετύχουν αυτό που θέλουν (και καλά κάνουν).

Έτσι και ο Μηχανικός που θεωρείται high-class (και καλά) επάγγελμα, τα μέλη του δεν αρέσκονται στο να βγαίνουν στους δρόμους.

Η διαφορά μας με τους υπόλοιπους (συμβολαιογράφους,φαρμακοποιούς) είναι ότι είμαστε πολύ περισότεροι (βάλε και τα ΤΕΙ στο πλάνο) και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε συν φυσικά το γεγονός ότι το ΤΕΕ δεν κάνει κάτι ουσιαστικό.

Οπότε ή πρέπει να βρεθούν κάποιοι λίγοι να τα σπάσουν κυριολεκτικά ή πρέπει να περιμένουμε 3 χρόνια να ξαναγίνουν εκλογές μπας και ξυπνήσει το 70% που δεν πήγε να ψηφίσει ή να αποδεχτούμε την κατάσταση και να πιούμε την πορτοκαλάδα.

Αυτά, δεν βλέπω άλλη λύση με τις παρούσες συνθήκες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός, συμφωνώ απόλυτα!

Τώρα είναι αργά για δάκρυα. Όταν επρεπε να μας προστατέψουν.....

 

Υ.Γ. 

Οταν γράφουμε ενα κέιμενο πρέπει να βάζουμε και το όνομά μας. Αυτό " από το ΤΕΕ" δεν το καταλαβαίνω!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ το προεδρείο του ΤΕΕ, το 2011, όταν ψηφιζόταν οι νόμοι, το ΤΕΕ καλούσε σε κινητοποιήσεις και πήγε να κλείσει το σύστημα του 4014. Όλοι θυμόμαστε τις τότε αντιδράσεις.

Πάντως όποιος αναρωτιέται για το τι έκανε το ΤΕΕ τότε, μπορεί να ανατρέξει στα δελτία τύπου της εποχής και να αναρωτηθεί μετά, πού βρισκόταν και ο ίδιος.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/press/dt/2011

Edited by ted78
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ το προεδρείο του ΤΕΕ, το 2011, όταν ψηφιζόταν οι νόμοι, το ΤΕΕ καλούσε σε κινητοποιήσεις και πήγε να κλείσει το σύστημα του 4014. Όλοι θυμόμαστε τις τότε αντιδράσεις.

Πάντως όποιος αναρωτιέται για το τι έκανε το ΤΕΕ τότε, μπορεί να ανατρέξει στα δελτία τύπου της εποχής και να αναρωτηθεί μετά, πού βρισκόταν και ο ίδιος.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/press/dt/2011

 

Νόμος 3919/11 ΦΕΚ 32/Α με ημερομηνία 2 Μαρτίου 2011

Νόμος 3986/11 ΦΕΚ 152/Α με ημερομηνία 1 Ιουλίου 2011 (μεσοπρόθεσμο)

(σου λέω ημερομηνίες ΦΕΚ γιατί δεν ευκαιρώ να ψάξω τις ημερομηνίες ψηφοφορίας αυτή τη στιγμή)

 

Το ΤΕΕ έκλεισε το σύστημα στις 19 Δεκεμβρίου 2011, όταν ήταν να σταλούν τα «νέα» ειδοποιητήρια.

(κατόπιν εορτής, όπως και τώρα)

 

Το που βρισκόμουν εγώ τότε, το ξέρω εγώ καλύτερα.

Edited by dsworks
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dsworks, μη παίρνεις κυριολεκτικά τα ρητορικά σχήματα. Το που ήσουν είναι δική σου υπόθεση και ούτε θέλω να ξέρω.

 

Οι κινητοποιήσεις του ΤΕΕ για το 2011 ξεκινάν ήδη από τον Ιανουάριο του έτους με συμμετοχή στις γενικές απεργίες και κλιμακώνεται το Δεκέμβριο.

Φυσικά δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι ο Σπίρτζης θα κηρύξει την επανάστα, για να πάρουμε τα ανάκτορα, αλλά και η πλειοψηφία του κλάδου μας ήταν αδιάφορη. Οπότε ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του και να μην τα ρίχνει στον εύκολο στόχο, το ΤΕΕ. Η αποποίηση των ευθυνών μας είναι δημοφιλές σπορ στην Ελλάδα.

Και πάλι ξεκαθαρίζω, ότι δεν απευθύνω μομφή προς το πρόσωπό σου, γιατί πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι κάνουμε, τον πούλο και όπου πάει; Γιατί άμα είναι να κάνει ο καθενας του κεφαλιού του ας τρολαρω και εγώ τις αμοιβές και μη μου πει κανείς τιποτε... Δικαίωμα μου δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.