Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροπροστασία σε ΚΥΕ με γνωστοποίηση


thanz

Recommended Posts

Κάτι πρακτικό...

 

Στις περιπτώσεις που δεν απαιτείται έκδοση πιστοποιητικού πυροπροστασίας (είτε κατάστημα είτε πχ ξενοδοχείο μέχρι 19 κλίνες). Σύμφωνα με τη νομοθεσία μπορεί να μην απαιτείται έκδοση ππ, αλλά πρέπει να ληφθούν τα μέτρα και μέσα πυροπροστασίας που απαιτούνται.

 

Πρακτικά πως συμβαίνει αυτό;

 

1) Γίνεται η εγκατάσταση των προβλεπόμενων μέτρων. Πως εξασφαλίζεται ο πελάτης; Ανακατεύεται πουθενά ο μηχανικός;

 

2) Αν υπάρχουν μόνιμα μέσα προφανώς χρειάζεται μηχανικός; Κι αν ναι, η συνδρομή του είναι απλά μια ΥΔ;

 

3) Στην ΠΥ δεν κατατίθεται τίποτα απολύτως; Ούτε ΥΔ;

 

Με απλά λόγια ο ιδιοκτήτης απλά εγκαθιστά ό,τι απαιτείται και είναι εντάξει αφού σε ενδεχόμενο έλεγχο θα είναι νόμιμος;

Link to comment
Share on other sites

 Εγω 2 γνωστοποιησεις εκανα με τα καινουργια δεδομενα, και οι 2 για καταστηματα ψιλικων , τους ειπα θα βγαλουμε κανονικα Πιστοποιητικο Πυροπροστασιας για να μπορει ο ιδιοκτητης να κανει ΥΔ οτι εχει λαβει ολα τα μετρα Πυροπροστασιας..

ΥΔ μηχανικου δε χρειαζοταν σε αυτες τις 2 περιπωσεις αλλα και να χρειαστει καπου αλλου παλι το ιδιο θα τους κανω. Θα τους πω βγαζουμε Πιστοποιητικο για να υπογραψω και γω σαν μηχανικος την ΥΔ μου.

Link to comment
Share on other sites

Η πυροσβεστική όμως δεν θα δεχτεί το φάκελο gianni_k .

 

Αν αναφέρεσαι στις 2  περιπτώσεις του #12, ναι όντως η Π.Υ. δεν θα τις δεχτεί γιατί έχουν απλοποιηθεί οι διαδικασίες σε απλές περιπτώσεις

 

Σε ποιό περίπλοκες υποθέσεις όμως, οχι μονο θα τις δεχτεί αλλα επιβάλλεται η κατάθεση φακέλλου...

Link to comment
Share on other sites

@dib

 

Αφου δεν θα δεχθει η ΠΥ το φακελο, πως θα αποδειχθει οτι εχουν παρθει τα μετρα πυροπροστασιας; με μια απλη ΥΔ του ιδιοκτητη στο Δημο;

 

Δλαδη θα ερχεται σε ενα θα του λες τι απαιτειται, θα το βαζει κ ολα οκ;

 

υπαρχει περιπτωση να εχω μονιμο συστημα και να πηγαινει με γνωστοποιηση;

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θα δεχθει η ΠΥ το φακελο, πως θα αποδειχθει οτι εχουν παρθει τα μετρα πυροπροστασιας; με μια απλη ΥΔ του ιδιοκτητη στο Δημο;  Δεν θυμάμαι τι λέει η ΚΥΑ, αλλα και σε συνδυασμό με εγκύκλιο της ΠΥ περί απλοποίησης της διαδικασίας, νομίζω οτι κάπως θα γίνεται

 

Δλαδη θα ερχεται σε ενα θα του λες τι απαιτειται, θα το βαζει κ ολα οκ; ΝΑΙ

 

υπαρχει περιπτωση να εχω μονιμο συστημα και να πηγαινει με γνωστοποιηση; Όχι, στα μόνιμα συστήματα απαιτείται καάθεση μελέτης στη ΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην δεχθει η ΠΥ να καταθεσεις φακελο ? Υπαρχει καμμια Πυροσβεστικη Διαταξη καινουργια που να λεει οτι δεν χρειαζεται Πιστοποιητικο Πυροπροστασιας σε καταστημα ψιλικων ? Εγω παντως και τα 2 πιστοποιητικα τα εβγαλα Γεναρη-Φλεβαρη..Τωρα αν αλλαξε κατι , ομολογώ οτι δεν το γνωρίζω !

Link to comment
Share on other sites

Πρός ενημέρωση των συναδέλφων σχετικά με την κατάθεση ή οχι μελέτης στην ΠΥ σχετικά με αδειοδοτήσεις σε ΚΥΕ (αν και πστεύω οτι όλο και κάποιος άλλος συνάδελφος θα τις έχει αναρτησει)

 

Εγκύκλιος Π.Υ. 33535 Φ.701.2/2011 - ΑΔΑ: 4Α8ΟΙ-7ΙΚ

     //         Π.Υ. 10364 Φ. 701.2/10-3-2014 (δεν έχω την ΑΔΑ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω μια περίπτωση καταστήματος με χρήση ''Αποθήκη τροφίμων - ποτών, επιχείρηση αναψυχής (προσφορά ροφημάτων)''. Ο πελάτης έκανε τακτοποίηση 2 ημιυπαίθριων χώρων στο κατάστημα. 

1) Υποθέτω ότι περιλαμβάνεται στη λίστα με τις δραστηριότητες που αναφέρει ο OLINAPAL. Σωστά; 

2) Χρειάζεται μόνο Υ.Δ. του πελάτη ότι έχουν ληφθεί τα απαραίτητα μέτρα πυροπροστασίας ή και του μηχανικού;

3) Απαιτείται Υ.Δ. πολιτικού μηχανικού και μηχανολόγου ή μια ειδικότητα αρκεί;

 

Ευχαριστώ!

 

 Αν το ροφήματα είναι μόνο σε περαστικούς ναι αλλιώς καταθέσεις παθητική (αν υπάρχει) και 2 κατόψεις με τα μέτρα εφόσον δεν έχουμε μόνιμα συστήματα δεν θέλει μελέτη,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.