Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζει ο ασφαλιστικός χάρτης: Ολοι σε 3 υπερ-Ταμεία ως το τέλος του χρόνου


Engineer

Recommended Posts

Ποιες εγγυητικές τώρα.....Εδώ μιλάμε ο κόσμος δεν έχει δουλειά, η εγγυητική μας μάρανε. Ας είχαμε και εμείς δικαίωμα παύσης όπως έχει ο ΟΑΕΕ....Το έχουμε? Οχι, πούλο λοιπόν στο ΤΣΜΕΔΕ που θα τους λυπηθώ και από πάνω....

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να κάνουν προαιρετική την ασφάλιση σε δημόσιο φορέα!!!!

 

Τόσο τον κλάδο σύνταξης όσο κ ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.

 

Εγω επειδή δεν  τους εχω εμπιστοσύνη οτι κάποια στιγμή δεν θα εξαφανιστούν οι εισφορές μου, θα θελα να ασφαλιστώ ακόμα κ στον γερμανικό ΑΟΚ. Γιατι να μου το απαγορεύουν?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η λύση είναι να ανακεφαλαιοποιηθούν τα ληστευμένα αποθεματικά όπως οι τράπεζες, να αποδωθούν ευθύνες και να γίνουν επικαιροποιημένες μελέτες βιωσιμότητας για όλα τα Ταμεία και όσα

 

αντέχουν να γίνουν ΝΠΙΔ όσα δεν αντέχουν να γίνουν όλα ένα. Για αυτα που θα γίνουν ΝΠΙΔ όλα με δικές τους διοικήσεις που θα εκλέγονται-ορίζονται απο τους μετόχους-ασφαλισμένους χώρίς κρατικό

 

παρεμβατισμό. Και μετά κάθε Ταμείο θα καθορίζει μαζί με τους μετόχους τις παροχές με βάση την ανταποδοτικότητα, θα καθορίζει τις παροχές όπως η ιατρική περίθαλψη, συντάξεις κ.α. Επίσης το κάθε

 

ταμείο θα μπορεί να βοηθάει τους ανέργους του παρέχοντας τους την αξιοπρέπεια και την ελπίδα για να συνεχίσουν να παλεύουν.  Σαφώς θα υπάρχει μέριμνα ετσι ώστε ένα  ποσό απο κάθε Ταμείο να

 

πηγαίνει  στο κράτος για την πρόνοια των ανασφάλιστων και των υποδόμών που απαιτούνται.

 

 

Ελάχιστα ουτοπικό αλλά καλύτερο απο το τσουβάλιασμα που προτείνεται ή μια ιδιωτική ασφαλιστική που σήμερα υπάρχει και αυριο δεν υπάρχει.

 

 

Δηλαδή σε άλλες χώρες που κάτι ανάλογο λειτουργεί έστω υπο την μορφή της επένδυσης των αποθεματικών των Ταμείων κακό είναι?
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μπορούν να είναι και σωστές οι γνώμες. Το αιώνιο πρόβλημα δεν ήταν ποτέ το σύστημα, αλλά οι κλέφτες. Το καλύτερο σύστημα να έχουμε δεν έχει καμία σημασία αν κάθε 10 χρόνια αδειάζουν τα ταμεία μερικοί επιτήδειοι.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

παραδόξως εδώ η κυβέρνηση και όσοι υποστηρίζουν την εξαφάνιση των ταμείων ξεχνάνε να πουν τι γίνεται στις χώρες "πρότυπα" όπως η ΕΕ και πόσα ταμεία έχει πχ η Deutschland

http://de.wikipedia.org/wiki/Sozialversicherung_(Deutschland)

http://de.wikipedia.org/wiki/Sozialversicherungstr%C3%A4ger

http://de.wikipedia.org/wiki/Berufsgenossenschaft

εδώ συζητάμε με δεδομένα την κακή παροχή υπηρεσιών υγείας και συντάξεων από επιλογές των κλεφτών των αποθεματικών των ταμείων

καμία σχέση με το πρόβλημα

και σε όσους υποστηρίζουν την ιδιωτική ασφάλιση ας έχουν στο μυαλό τους ότι πρόκειται για θυγατρικές τραπεζών που βαράνε κανόνι όποτε θέλουν

δυστυχώς για την Ελλάδα η κοινωνική ασφάλιση δημιουργήθηκε και οργανώθηκε επί δικτατορίας Μεταξά και καταστράφηκε επί "δημοκρατίας"

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

@Alsterwasser

 

Ενώ αν ασφαλιστείς σε ιδιωτικό φορέα καβατζώθηκες; Εκεί να δεις κλάμα που θα ρίξεις. Τριπλές εισφορές και ελάχιστη ανταπόδοση. Να σου θυμίσω μόνο  το πρόσφατο σκάνδαλο της ασπίς.

Η υποχρεωτική δημόσια ασφάλιση έχει ακριβώς τη λογική ότι ΟΛΟΙ θα μπορούν να έχουν μια στοιχειώδη κάλυψη. Το διαίρει και βασίλευε δεν ήταν ποτέ καλή λύση για τον κόσμο. Όπως είπαν και οι άλλοι συνάδελφοι το πρόβλημα δεν είναι το σύστημα των ταμείων, αλλά η κλεπτική λειτουργία ορισμένων «λειτουργών» που πίνουν στην υγειά μας.

Προφανώς και θα μπορούσε το κάθε ταμείο αν ήταν πραγματικά αυτόνομο να λειτουργεί άψογα. Είναι κάτι που δεν θέλουν όμως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως το εγραψες, μια στοιχειωδη καλυψη.

Ας καλυπτει μονο την Κλαδο Υγειας.

Ας μου δινει τη δυνατοτητα να επιλεξω οτι συνταξιοδοτικο θελω.

 

Ειδαμε και το καλα της Δημοσιας Ασφαλισης με την αγορα τραπεζων, πληρωμη μισθων 10.000Ε σε διορισμενους κηφηνες και το κουρεμα-χτενισμα...

 

Ικαρε.

Εσυ μπορει να δουλευεις μαυρα, αλλα καποιοι που προσπαθουν να παρουν μια μελετουλα 10-20.000Ε για να συντηρησουν το γραφειο τους, μετα απο 1 χρονο που θα πληρωθουν, δεν μπορουν εχουν δεσμευμενα 2000-3000-5000-10,000 σε Τραπεζες και να πληρωνουν και την εγγυοδοσια.

Σκεψου πριν γραψεις οτιδηποτε.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@Alsterwasser

 

Ενώ αν ασφαλιστείς σε ιδιωτικό φορέα καβατζώθηκες; Εκεί να δεις κλάμα που θα ρίξεις. Τριπλές εισφορές και ελάχιστη ανταπόδοση. Να σου θυμίσω μόνο  το πρόσφατο σκάνδαλο της ασπίς.

Η υποχρεωτική δημόσια ασφάλιση έχει ακριβώς τη λογική ότι ΟΛΟΙ θα μπορούν να έχουν μια στοιχειώδη κάλυψη. Το διαίρει και βασίλευε δεν ήταν ποτέ καλή λύση για τον κόσμο. Όπως είπαν και οι άλλοι συνάδελφοι το πρόβλημα δεν είναι το σύστημα των ταμείων, αλλά η κλεπτική λειτουργία ορισμένων «λειτουργών» που πίνουν στην υγειά μας.

Προφανώς και θα μπορούσε το κάθε ταμείο αν ήταν πραγματικά αυτόνομο να λειτουργεί άψογα. Είναι κάτι που δεν θέλουν όμως.

 

Συμφωνώ και γενικά αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι οτι ούτε η ιδιωτική ούτε η δημόσια ασφάλιση δεν εξασφαλίζουν εγγυημένα οτι θα σε καλύψουν 100% από το οτιδήποτε πάθεις και ούτε οτι θα έχεις μια άριστη εξυπηρέτηση. Έχω ιδιωτική ασφάληση και πληρώνω ακριβό συμβόλαιο διότι οι γονείς μου δεν με είχαν ασφαλίσει σε κάποιο δημόσιο ταμείο. Σχεδόν όλες οι ιδιωτικές ασφαλιστικές δεν καλύπτουν παθήσεις της σπονδυλικής στύλης και παίζει να υπάρξει θέμα αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα υγείας που να είναι κληρονομικό (έχω πολλά).

Από την άλλη η εξυπηρέτηση τόσο σε νοσοκομεία όσο και σε γιατρούς είναι άριστη και μου εμπνέει μια εμπιστοσύνη όσες φορές την χρειάστηκα αν συμβεί κάτι. Τώρα αμα πήγαινα σε δημόσιο νοσοκομείο δε ξέρω κι εγώ τι θα είχα αντιμετωπίσει από ουρές ελλείψεις σε υλικό και δε συμμαζεύεται, εκεί βέβαια δεν θα υπήρχε θέμα στο είδος του προβλήματος που θα είχα, είτε σπονδυλική στύλη είτε οτιδήποτε άλλο θα το κοιτούσαν αλλά με προβλήματα στην εξυπηρέτηση.

 

Γενικά κάποιο στάνταρ σύστημα ασφάλισης υγείας που να έχεις την απόλυτη εμπιστοσύνη δεν υπάρχει, όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους, επίσης οτι πληρώνεις παίρνεις. Βλέπε διάφορες κάρτες υγείας που διαφημίζουν παντού οτι με μερικά ευρουλάκια το μήνα έχεις κάλυψη σε δωρεάν σε διάφορες εξετάσεις. Η ουσία είναι τι θα γίνει αν πάθεις κανένα ατύχημα και σε τρέχουν σε καμιά εντατική, εκεί θα παίζουν τα στραβά μάτια οι εταιρείες με τις κάρτες υγείας.....

Link to comment
Share on other sites

Οι εκ τον Αθηνών μην ξεχνάτε ότι ο χαμός των δημοσίων νοσοκομείων οφείλεται και στο γεγονός οτι είστε μαζεμένοι η μισή Ελλάδα σε μια πόλη.

Στην επαρχία δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Το ίδιο ισχύει για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες άλλωστε.

 

Τώρα επί του θέματος απλά για δημοκοπικούς λόγους θα αναφέρω τα σημεία που συμφωνώ:

1. Συμφωνώ με την αποψη για 1  δημόσιο φορέα ασφάλισης αντί των τριάντα που έχουμε τώρα. Όλοι οι άνθρωποι έχουν τις ιδιες αναγκες ιατρικης φροντίδας. Γιατί να υπάρχει διαχωρισμός σε ταμεία? Τελικά όλοι στο ιδιο νοσοκομείο δεν θα πάμε...? (προφανώς μιλάω όσους επιλέγουν μονο δημόσια υγεία). Το μόνο θέμα εδώ είναι η βιωσιμότητα/δυναμικότητα κάθε ταμείου ξεχωριστά. Εεε ως γνωστό το ταμείο μας ως πιο εύρωστο θα καλύψει μαύρες τρύπες άλλων ταμείων. Μην το σκέφτεστε και πολύ ομως γιατί η ευρωστία αυτή είναι παροδική γιατί τα τελευταία 20 χρόνια έβγαιναν 3.000 νέοι μηχανικοί/έτος. Τώρα που οι νέοι μηχανικοί μειώνονται, αυτοί που βγαίνουν την κάνουν για άλλη γη άλλα μέρη και οι παλιοί βγαίνουν σιγά σιγά στην σύνταξη δεν αργεί η ώρα που το ταμείο θα είναι μείων.

2. Θα συμφωνήσω με terry για την στοιχειώδη κάλυψη στα δημόσια ταμεία. Και θα εξειδικεύσω σε πλήρη υγειονομική κάλυψη και άντε μια βασική σύνταξη. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι αναγκαστική η πληρωμή ασφαλίστρων για τον κλάδος σύνταξης (πέρα από τον προφανή της διαχείρισης του χρήματος από τα αρπακτικά). Εγώ μπορώ να έχω 10 φορές καλύτερο κουμάντο από τα ταμεία για τα πιθανά γηρατειά μου. Αυτό προστάζει άλλωστε ο καπιταλισμός στον οποίο ζούμε. Ο καλύτερος επιβιώνει. Γιατί δλδ σε όλες τις δραστηριότητες τις ζωής μας να ισχύει ο καπιταλισμός αλλά στην σύνταξη να έχουμε φουλ κουμουνισμό? Τους έπιασε ο πόνος? Προφανώς όχι! Απλά μυρίστηκαν μαρούλι! Οσο για το κοινωνικό του θέματος ο κλάδος υγειονομικής ασφάλισης μπορεί να εμπεριέχει και ένα ποσοστό για την κάλυψη ανασφάλιστων καθώς και ένα ποσοστό για τα λειτουργικά έξοδα του συστήματος (νοσοκομεία, γιατροί, φάρμακα), αντικείμενα δημοσίου συμφέροντος. Κάτι που δεν ισχύει για τον κλάδο σύνταξης (ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα ο ανασφάλιστος/άνεργος μπορεί να δικαιούται υγειονομικής περίθαλψης αλλά σύνταξη δεν θα πάρει ποτέ). Το κράτος έχει αποφασίσει να μην σε αφήσει να πεθάνεις από αρρώστια. Από πίνα όμως δεν έχει θεσμοθετήσει…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.