Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΠΕ για παραγωγή βιομάζας - ΤΙΜΕΣ


kkefaloukos

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι!

 

Ένα σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε όλοι μετά την κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών είναι η κοστολόγηση της δουλειάς μας, ώστε να κινούμαστε στις τιμές "πιάτσας". Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ασχοληθεί, πόσο θα κοστολογούσε μια ΜΠΕ κατηγορίας Α2 για παραγωγή ενέργειας από βιομάζα 0,5 kW σε περιοχή NATURA;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε ποτέ ελάχιστη αμοιβή για μια ΜΠΕ που θα κάνεις για κάποια εταιρεία ή ιδιώτη. Το σοβαρό πρόβλημα είναι ότι ανάλογα με το τι τιμές παίζουν θα πάει ο κάθε τυχάρπαστος και θα δώσει τιμή μόνο και μόνο για να πάρει το έργο χωρίς να υπολογίσει ούτε το κακό που κάνει στον εαυτό του και τον κλάδο ούτε καν ένα στοιχειώδες κοστολόγιο.

Κάποιες παράμετροι για να κοστολογήσεις τη μελέτη

 

- Έρευνα πεδίου θα γίνει ή μόνο από το γραφείο;

- Συλλογή στοιχείων; Μόνο ιντερνετ

- Πόσες εργατοώρες θα σπαταλήσεις;

- Θα είναι πλήρης η μελέτη ή «πλήρης» και θα πας για συμπληρωματικά μετά αν ζητηθούν;

- Μελέτη αερίων ρύπων;

Σου κάνω μελέτη και με χίλια ευρώ, σου κάνω και με εκατό χιλιάδες.

 

Όπως καταλαβαίνεις, βάλτα κάτω μόνος σου, κοστολόγησε τη δουλειά σου πραγματικά και μην κάνεις εκπτώσεις σε κανένα γύφτουλα που θα σου πει «ε όχι και τόσα για μια μελετούλα». Η απάντηση είναι «καλά, τόσα λεφτά θα δώσεις για το έργο, στη μελέτη κολλάς;».  Ο τζάμπας πέθανε!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώςόπως τα λέει ο συνάδελφος shinobi έχουν τα πράγματα, δεν υπάρχει ελάχιστη αμοιβή, ούτε υπήρξε ποτέ για ιδιωτική ΜΠΕ

(Είδαμε και την αλλελεγγύη εξάλλου άλλων ειδικοτήτων προ κρίσης  που την 'εκαναν "δώρο" για να πάρουν άλλες δουλειές..μετά οι ίδιοι φώναζαν όταν καταργήθηκαν οι ελάχιστες αμοιβές και στις υπόλοιπες μελέτες.) 

 

 Προσπάθησε να κάνεις μια εκτίμηση του χρονου που θα ασχοληθείς, βάλε ένα λογικό ποσό ανα ώρα και κοστολόγησε ανάλογα,

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Όμως αυτοί που κάναν τζάμπα την περιβαλλοντική για να πάρουν το έργο κάναν και τις άλλες μελέτες τζάμπα για να κάνουν την αντιπαροχή κλπ κλπ Πάντα υπήρχαν οι ευσυνείδητοι και οι ασυνείδητοι...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εξαρτάται

 

Αν πας με τις νέες προδιαγραφές τότε ετοιμάσου για χοντρό λούκι, αν πας με τις παλαιού τύπου "μελέτες" - εκθέσεις ιδεών, "βλέποντας και κάνοντας", θα τελειώσεις την εκθεσούλα σε μια μέρα αλλά τότε πολύ πιθανό να ταλαιπωρηθείς από τις υπηρεσίες που θα σου ζητάνε στοιχεία

 

Όσον αφορά τις νέες προδιαγραφές, είναι μεν προς το παρόν προαιρετικές αλλά στο ουσιώδες περιεχόμενο της ΜΠΕ είναι υποχρεωτικές βάσει του Δ3

Τις προδιαγραφές τις θεωρώ προσωπικά υπερβολικές όσον αφορά το εύρος ανάλυσης και την απαιτούμενη τεκμηρίωση, αλλά μπορώ να πω ότι τουλάχιστο έτσι γίνεται μελέτη και όχι "μελέτη" από παντελώς άσχετους με το αντικείμενο. Απ ότι ακούω τις έβγαλαν τα μεγάλα γραφεία Αθηνών Θεσσαλονίκης για ευνόητους λόγους, όσοι μικροί καταφέρουν να αντεπεξέλθουν θα αξίζουν το μεροκάματο τους και τους εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη στον αγώνα τους.

 

Ελπίζω πάντως παράλληλα και οι τιμές να πάνε επιτέλους εκεί που πρέπει για μια σοβαρή μελέτη Α1 Α2 αν και κατά πως το βλέπω, οι μεγάλοι θα μαζέψουν τις δουλειές, όπως γίνεται πάντα. Τουλάχιστον οι ασυνείδητοι όπως λέει και ο Γιάννης πιο πάνω ίσως να μην έχουν πλέον πολλά περιθώρια... ίσως

 

Τέλος σημείωσε ότι πρέπει να κάνεις και μελέτη οικολογικής αξιολόγησης αν είσαι σε Natura

 

Μ αυτά και μ αυτά κοστολόγησε καλά τη δουλειά σου για να μην αυτοφασκελώνεσαι μετά από 8 μήνες τρέξιμο από υπηρεσία σε υπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

όσοι μικροί καταφέρουν να αντεπεξέλθουν θα αξίζουν το μεροκάματο τους και τους εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη στον αγώνα τους.

 

Δεν είναι τόσο δύσκολα όσο τα λες. Όποιος από εμάς έκανε ουσιαστικές μελέτες και όχι "μελέτες" δεν θα έχει πρόβλημα.

 

 

Ελπίζω πάντως παράλληλα και οι τιμές να πάνε επιτέλους εκεί που πρέπει για μια σοβαρή μελέτη Α1 Α2 αν και κατά πως το βλέπω, οι μεγάλοι θα μαζέψουν τις δουλειές, όπως γίνεται πάντα. Τουλάχιστον οι ασυνείδητοι όπως λέει και ο Γιάννης πιο πάνω ίσως να μην έχουν πλέον πολλά περιθώρια... ίσως

 

Οι τιμές να πάνε εκεί που πρέπει εν μέσω κρίσης και με την νοοτροπία του Έλληνα που τον νοιάζει μόνο να κάνει τη δουλειά του - να πάρει την ΑΕΠΟ με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος - είναι δύσκολο έως αδύνατο.

 

Επίσης θεωρώ ότι και οι μεγάλοι δεν μπορούν να δώσουν ανταγωνιστικές τιμές γιατί έχουν άλλα κόστη που συνυπολογίζουν και για αυτό κοιτάνε μόνο μεγάλα έργα του δημοσίου ή αν βρουν κανά κορόιδο.

 

Όσον αφορά τους ασυνείδητους αυτούς θεωρώ ότι θα τους απομονώσει η αγορά και μόνο. Δεν τους εμποδίζει τίποτε στο πλαίσιο της δημόσιας διαβούλευσης να πάρουν μια ΜΠΕ με το νέο format, να τη φωτοτυπήσουν και να την αντιγράψουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ μέσα σε κλίμα ακραιφνούς ανταγωνισμού από χιλιάδες μελετητές και "μελετητές" , από ενσυνείδητους και ασυνείδητους, από σχετικούς και άσχετους, με τις τιμές στα τάρταρα, με δημοσίους υπαλλήλους ελεγκτές να κάνουν οι ίδιοι τις μελέτες και με τους πελάτες να μην πληρώνουν κατάφερνες να κάνεις τις μελέτες σου όπως τις λένε οι νέες προδιαγραφές, ενώ κάτι τέτοιο δεν ήταν υποχρεωτικό, ακόμη και για α2 τότε σου ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ και δεν το λέω ειρωνικά, μπράβο σου και συνέχισε έτσι

 

Για τους υπόλοιπους, δεν είναι τόσο δύσκολα όσο τα λέω, είναι ακόμη πιο δύσκολα από όσο τα λέω, οι υπηρεσίες έχουν αφηνιάσει και ζητάνε τόμους επί τόμων π.χ. για ένα ξενοδοχείο 101 κλινών. Εκτός από αυτό, είμαι πλέον πεπεισμένος ότι στις υπηρεσίες γίνεται λευκή απεργία και την πληρώνουν μηχανικοί και επενδυτές

 

Μειώθηκε η γραφειοκρατία με τις ΠΠΔ αλλά μήτε ελέγχους είδα να αυξάνονται μήτε ο χρόνος είδα να μειώνεται. Όλοι γκρινιάζουν για το φόρτο εργασίας, απορώ δηλαδή τι κάνουν τώρα που μειώθηκε το 80% της δουλειάς τους με τις ΠΠΔ

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ μέσα σε κλίμα ακραιφνούς ανταγωνισμού από χιλιάδες μελετητές και "μελετητές" , από ενσυνείδητους και ασυνείδητους, από σχετικούς και άσχετους, με τις τιμές στα τάρταρα, με δημοσίους υπαλλήλους ελεγκτές να κάνουν οι ίδιοι τις μελέτες και με τους πελάτες να μην πληρώνουν κατάφερνες να κάνεις τις μελέτες σου όπως τις λένε οι νέες προδιαγραφές, ενώ κάτι τέτοιο δεν ήταν υποχρεωτικό, ακόμη και για α2 τότε σου ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ και δεν το λέω ειρωνικά, μπράβο σου και συνέχισε έτσι

 

Ξεκίνησα να το κάνω από τώρα γιατί σκέφτηκα τι τώρα τι σε 12 μήνες. Εξάλλου μου έτυχαν κάποιες σοβαρές δουλειές οι οποίες χρεώθηκαν σε ψαγμένους υπαλλήλους οπότε ήταν μια επιπλέον αφορμή για να το ετοιμάσω από τώρα. Επιπλέον το κάνω γιατί πραγματικά γουστάρω όσο δεν πάει αυτό που κάνω και προσπαθώ η κάθε δουλειά μου να είναι καλύτερη από την προηγούμενη. Όσο για τον ανταγωνισμό, αυτό που λέω πάντα είναι ότι οι σωστοί θα τα καταφέρουμε. Τους άλλους με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα τους αποβάλλει η αγορά. Ναι μεν μας "κόβουν" εισόδημα, κακομαθαίνουν τους πελάτες σε μια λογική του άρπα κόλα κτλ κτλ, αλλά τι να κάνουμε... και εγώ έχω δει με τα μάτια μου μελέτη για Α2 κατηγορία 20 σελίδων που είχε χρεωθεί 5.000 και βάραγα το κεφάλι μου στον τοίχο. Περισσότερο όμως το βάραγε ο πελάτης όταν έπρεπε να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα.Για μένα αυτό που έπρεπε να γίνει είναι μαζί με τις αλλαγές που έχουν γίνει είναι να υπάρχει πρόβλεψη ότι αν η μελέτη που κατατεθεί είναι του κ...λου τότε να επιστρέφεται και να μην μπορεί να επανακατατεθεί από τον ίδιο μελετητή ή/και για την ίδια δραστηριότητα πριν την παρέλευση 6μήνου. Θα τους έκανε όλους πιο προσεκτικούς.

 

 

Για τους υπόλοιπους, δεν είναι τόσο δύσκολα όσο τα λέω, είναι ακόμη πιο δύσκολα από όσο τα λέω, οι υπηρεσίες έχουν αφηνιάσει και ζητάνε τόμους επί τόμων π.χ. για ένα ξενοδοχείο 101 κλινών. Εκτός από αυτό, είμαι πλέον πεπεισμένος ότι στις υπηρεσίες γίνεται λευκή απεργία και την πληρώνουν μηχανικοί και επενδυτές

 

Μειώθηκε η γραφειοκρατία με τις ΠΠΔ αλλά μήτε ελέγχους είδα να αυξάνονται μήτε ο χρόνος είδα να μειώνεται. Όλοι γκρινιάζουν για το φόρτο εργασίας, απορώ δηλαδή τι κάνουν τώρα που μειώθηκε το 80% της δουλειάς τους με τις ΠΠΔ

 

Στο τι ζητάνε δεν έχεις άδικο. Πολλές φορές ζητάνε πράγματα που δεν προβλέπονται ή έχουν αλλάξει με νεότερες αποφάσεις κτλ. Το εξοργιστικότερο όμως για μένα είναι για την ίδια ΜΠΕ να ζητάνε άλλα πράγματα στην μία Περιφέρεια και άλλα στην άλλη. Εκεί τρελαίνομαι..

 

Τώρα για υπαλλήλους σε λευκή απεργία υπάρχουν και αυτοί. Υπάρχουν και ευσυνείδητοι. Τι να κάνουμε και οι υπηρεσίες είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας. Προσωπικά εγώ έχω αντιμετωπίσει περισσότερο αυτό το πρόβλημα σε Δασαρχεία.

 

Όσον αφορά τις ΠΠΔ άστα βράστα. Πολλοί υπάλληλοι ακόμα δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν γουστάρεις αυτό που κάνεις είσαι από τους τυχερούς, εγώ το έχω σιχαθεί σε τέτοιο βαθμό που ενώ μπορώ δεν θέλω... κάθε σελίδα και καημός κάθε καημός και δάκρυ

 

Όλα είναι ασκήσεις επί χάρτου, που πρέπει να τις ελέγξουν ανίκανοι έως ανίδεοι υπάλληλοι (οι ψαγμένοι ελάχιστοι), που πραγματικά ταλαιπωρούν μηχανικούς και επενδυτές ενώ παράλληλα στο πεδίο, δηλαδή στην πηγή του προβλήματος δεν ασχολείται κανείς! Χαρτούρα, μελέτες, διαγράμματα, βεβαιώσεις, γνωμοδοτήσεις, της πλάκας όλα, αφού στο πεδίο ουσιαστικός έλεγχος δε γίνεται. Κι εδώ που τα λέμε δε μπορεί και να γίνει, γιατί για να κάνεις έλεγχο σε ιδιώτες πρέπει να σαι γατόνι, ψαγμένος όπως το λες, με τους κοιμήσηδες τους δικούς μας το μόνο που μπορεί να ελεγχθεί είναι εάν έχει άδεια η γεώτρηση και εάν έληξε η ΕΠΟ

 

Αυτά που λες φίλε, χαρτοπόλεμος κι άγιος ο Θεός, νέες προδιαγραφές, ανάλυση των επιπτώσεων στη συναγρίδα, μοντέλα για την οπτική όχληση, ισορυπαντικές από λογισμικά που κάνουν 1500 και 2000 ευρώ,έτσι έτσι σε δουλειά να βρισκόμαστε. Αλλά από πραγματικό έλεγχο πεδίου, πάπαλα. Κάθε φορά που λέω σε πελάτες να κάνουν αυτό και να κάνουν εκείνο, με κοιτάνε σα να είμαι εγώ δημόσια υπηρεσία. Αφού τους ρωτάω και μου λένε ότι σε 15 χρόνια λειτουργίας δεν έχει πατήσει ποτέ ΚΑΝΕΝΑΣ. Αλλά στις υπηρεσίες για τις άδειες ταλαιπωρούνται χρόνια ενώ στις διαδικασίες αυτές συμμετέχουν δεκάδες δημόσιοι υπάλληλοι, από αυτούς που πρωτοκολλούν μέχρι τις επιτροπές μέχρι τις γνωμοδοτούσες υπηρεσίες. Η ταλαιπωρία του Έλληνα επενδυτή πράγματι τρέφει αυτό το μίζερο κράτος

 

Σε αυτή τη χώρα ταλαιπωρούμε εαυτούς και αλλήλους, από ουσιαστική δουλειά λίγα πράγματα

Edited by tapam77
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να έχετε υπόψη ότι με το Νόμο 4254/2014 καταργήθηκε η απαλλαγή ΕΠΟ για Μονάδες Βιομάζας κάτω των 500kW. Πλέον από το 1ο kW αντιμετωπίζονται ως έργα Α2 και θέλουν ΜΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.