Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Ο συμβολαιογράφος θέλει τη βεβαίωση της ρύθμισης και το 5σέλιδο της δήλωσης στο οποίο πρέπει να αναγράφεται εάν απαιτείται η υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας για το ακίνητο ή όχι.

Τι εννοείς ως Τεχνική Έκθεση ?

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνική έκθεση που γράφω στα πρόσθετα στοιχεία κάτω απ'το ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να περιλαμβάνει τα εξής:

  1. Εμβαδόν και χρήση αυθαίρετης (Περιγραφή της)
  2. Ημερομηνία ολοκλήρωσης αυθαίρετης κατασκευής
  3. Αναφορά σε Τ.Ζ
  4. Αναφορά για μελέτη Στατικής Επάρκειας
  5. Εξόφληση 30% ειδικού προστίμου

Τα ίδια ακριβώς στοιχεία πρέπει να περιλαμβάνει και η τεχνική έκθεση που θα ανεβάσω σε μορφή PDF στα αρχεία???

Link to comment
Share on other sites

Υ.Α 05/09/2013:

 

"Μέχρι την ολοκλήρωση της υποβολής των δικαιολογητικών είναι δυνατή η περαίωση της διαδικασίας, εφόσον εξοφληθεί το ενιαίο ειδικό πρόστιμο και υποβληθεί ηλεκτρονικά δήλωση του εξουσιοδοτημένου μηχανικού της παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσας απόφασης ότι έχει στη διάθεσή του όλα τα δικαιολογητικά και τις μελέτες και θα τα υποβάλλει ηλεκτρονικά στην ανωτέρω προθεσμία. Εφόσον πληρούνται οι ανωτέρω προϋποθέσεις εκδίδεται κατόπιν αιτήσεως η βεβαίωση της παρ. 1α (περ. iii) του άρθρου 3 του Ν. 4178/2013."

 

Τη δήλωση αυτή σε πιό σημείο στο σύστημα την ανεβάζω?

Edited by Delia Sot
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι κάποια εξτρά δήλωση που ανεβάζεις, απλώς όταν θελήσεις να πας σε οριστική υποβολή το σύστημα θα σου το έχει γραμμένο έτοιμο και θα σου ζητάει να το τικάρεις και να το αποδεχτείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η τεχνική έκθεση που γράφω στα πρόσθετα στοιχεία κάτω απ'το ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να περιλαμβάνει τα εξής:

  1. Εμβαδόν και χρήση αυθαίρετης (Περιγραφή της)
  2. Ημερομηνία ολοκλήρωσης αυθαίρετης κατασκευής
  3. Αναφορά σε Τ.Ζ
  4. Αναφορά για μελέτη Στατικής Επάρκειας
  5. Εξόφληση 30% ειδικού προστίμου

Τα ίδια ακριβώς στοιχεία πρέπει να περιλαμβάνει και η τεχνική έκθεση που θα ανεβάσω σε μορφή PDF στα αρχεία???

H τ.ε. για το ΔΕΔΟΤΑ όπως φαίνεται και από το ΦΕΚ/405/Β'/20-2-2014 άρθρο 1, παρ.4 είνα ξεχωριστή από την τ.ε. της δήλωσης και αναφέρεται αποκλειστικά σε περιγραφή και τυχόν βλάβες του φέροντα οργανισμού, αυτό κάνω τουλάχιστον εγώ. Την ανεβάζω (μαζί με ξεχωριστές φωτογραφίες του κτιρίου) στο πεδίο του ΔΕΔΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερόμουν στην τ.ε. που πρέπει να ανεβάσω στα απαιτούμενα αρχεία για το ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α. Αναφερόμουν στην τ.ε. που πληκτρολογούμε στο πλαίσιο που βρίσκεται στην καρτέλα "πρόσθετα στοιχεία" και εκτυπώνεται στη δήλωση ένταξης. Η απορία ήταν εάν αυτή είναι η ίδια που ανεβάζω στα αρχεία στο: "Τεχνική Εκθεση Μηχανικού".

Edited by Delia Sot
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε κατάσταση "υπαγωγής" με τον ιδιοκτήτη εξοφλημένο αλλά δεν έχω ανεβάσει κανένα αρχείο. Γιατί δε μου βγάζει τη βεβαίωση μη αυθαιρεσίας;

Γιατί; Πρέπει να πάει σε οριστική;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.