Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

πληρωμη λογιστη


egmichan

Recommended Posts

Ετσι γίνεται και στον κλάδο μας.

<<Σιγά και τι κάνει ο μηχανικός; Φωτοτυπίες βγάζει... Εγώ θα βρω έναν φτηνό... >>.

 

Και μετά παίρνουν τα βάλιουμ σαν καραμέλες.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσιαστική (πάλαι ποτέ) εργασία του μηχανικού, η σχέση με τον πελάτη ήταν πάντα αμφίδρομη και κοπιαστική για την διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος (μελέτη επίβλεψη κατασκευή).

 

Εδώ μιλάμε για απλή καταχώρηση στοιχείων(πολλών η λίγων -που επί της ουσίας θα κρίνουν και το κόστος της παροχής υπηρεσίας).

 

Δεν γίνεται να πληρώνει τα ίδια ένα περίπτερο με εκατό αποδείξεις την ημέρα με ένα μηχανικό των 10 παραστατικών ανά ΤΡΙΜΗΝΟ.

 

Τά έχω πάρει γιατί και δικός μου ο λογιστής μου κλαίγεται και θέλει αύξηση.

350 ΕΥΡΩ λέει πλήρωσα για μελάνια (όταν εγώ του τα δίνω όλα στο πιάτο)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω τέτοια <<μονόδρομη>> σχέση με τον λογιστή μου. Τον συμβουλεύομαι και τον εμπιστεύομαι.

Το θέμα είναι ότι στην αύξηση που λογικά θα ζητήσει δεν μπορώ να ανταποκριθώ.

Όπως σωστά λέει ο Σωτήρης δεν μπορεί το κόστος του φορολογικού συστήματος που αφορά εμένα να το επωμίζεται εξολοκλήρου το λογιστικό γραφείο.

Από την άλλη, είναι τέτοια τα έσοδα όπως πολύ καλά μπορεί να το διαπιστώσει ο λογιστής μου, που οποιαδήποτε απαίτηση για αύξηση θα με οδηγήσει <<να τα κάνω μόνος μου>> παίρνοντας το ρίσκο για τις επιπτώσεις στη ψυχολογική μου υγεία :).

Δεν γίνεται αλλιώς.

 

Κάτι τέτοιο περνάμε κι εμείς με τη σχέση <<δουλειάς>> - <<αμοιβής>> στις μελέτες οικ. αδειών κλπ.

Ηταν αδύνατο να το <<περάσουμε>> στους πελάτες. Οπότε <<το φάγαμε και καθήσαμε>>. Δουλεύουμε διπ(τριπλ)λάσια για τα μισά λεφτά.

 

Επειδή όμως καταλαβαίνω τον γολγοθά του, δεν θα έλεγα ποτέ <<και τι κάνει>>.

Οπως δε θελα να το πει για μένα ένας πελάτης μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι. αν κάποιος κρινει, όπως εγώ ας πούμε, πως η αμοιβή του λογιστή είναι αναντίστοιχη με τον χρόνο που θα έχανε ο ίδιος, τα κάνει μόνος του...

Link to comment
Share on other sites

Αν πεις οτι πληρωνεις 50Ε το μηνα, ειναι ενα καλο μεροκαματο

Αν αναλογιστεις το χρονο που θα αφιερωσει ο λογιστης για την δουλεια που εχει να κανει:

-Βιβλια

-ΦΠΑ

-Συγκεντρωτικες

-Εκκαθαριστικες

-Ε9

-Δηλωση

-κτλ

-κτλ

νομιζετε οτι δεν θα ασχοληθει με τον καθε πελατη 10 μεροκαματα το χρονο (συνολικα 80ωρες)???

 

Βαλτε και λειτουργικα εξοδα, δαπανες σεμιναριων, αποσβεση παγιων κτλ κτλ.

 

Ακομα νομιζετε οτι 50Ε το μηνα ειναι πολλα??

 

Μια χαρα ειναι.

Για μενα και λιγα ειναι.

Δεν ειναι μονο καταχωρηση στοιχειων, που λεει ο συναδελφος.

Πρεπει να ξερει και που θα καταχωρησει τι, και γιατι.

 

Παραδειγματα απο καμμενους, εχω μπολικα.

Να δεις λογιστη που θελει 300Ε το μηνα για Γ ταξης και δεν ξερει ουτε στο taxis να μπει. Τωρα 3 μηνες παλευει να περασει μια παρακρατηση (δικη μου και εκπροθεσμη).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Έμενα πάντως μου τα φτιάχνει ή γυναίκα μου (οικονομολόγος γαρ) και την πληρώνω σε είδος !!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για την βοηθεια ( βεβαια δεν εξηγησα οτι ειμαι τυπικος μπλοκακιας με 3 ΔΠΥ το 3μηνο και αντε 3-4 τιμολογια )

απο τις απαντησεις σας επιασα λιγο την κινηση στα λογιστικα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Καλη Ανασταση σας ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο που εκανα (και είναι το πρώτο και το τελευταίο στην κατηγορία αυτή ) έχει να κάνει με το εξής :  είναι αδιανόητο το κόστος λειτουργίας του φορολογικού συστήματος να το επωμίζεται το λογιστικό γραφείο πλέον , γιατί αυτό συμβαίνει σήμερα .

 

οπως ειναι αδιανοητο το κοστος λειτουργιας του συστηματος (γενικοτερα) να το επωμιζεται ο μηχανικος, γιατι αυτο συμβαινει σημερα.

 

 

εμενα ο λογιστης παιρνει 50€+ΦΠΑ το μηνα. Δηλαδη 600+ΦΠΑ το χρονο.

Ο χρονος απασχολησης του για εμενα δεν πρεπει να ειναι πανω απο 20-30 ωρες το χρονο (συμπεριλαμβανομενου τις συναντησεις-συζητησεις).

 

Για να παρεχω υπηρεσιες τεχνικου ασφαλειας σε συναδελφο του (25 ωρες το χρονο) ηθελε να μου δωσει αμοιβη 50€ (ελα μωρε μια τυπικη υπογραφη ειναι....).

 

λειτουργικα εξοδα, δαπανες σεμιναριων, αποσβεση παγιων κτλ κτλ. εχω και εγω.

 

Να μην συζητησουμε το ευρος της νομοθεσιας που παρακολουθει ο λογιστης και εγω.

Να μην συζητησουμε την παρακολουθηση της μεταβολης της τεχνολογιας/αντικειμενου στα τα του λογιστη και στα πεδιο του ηλεκτρολογου-μηχανολογου.

Να μην συζητησουμε την ευθυνη της υπογραφης του καθενος.

 

Αναλογα απο ποια πλευρα θα το δει κανεις τα 20 ή 50 ή 100€ το μηνα μπορει να ειναι λιγα ή πολλα.

 

 

ΥΓ. * Μακαρι να κραταγαμε και εμεις επιπεδο στις αμοιβες μας οπως οι λογιστες.

      * Μην υπολογιζεται το κοστος του λογιστη μονο με την αμοιβη των υπηρεσιων του. Υπολογιστε τι ενεργειες/πληροφοριες σας παρεχει απο τις οποιες εχετε αντισταθμιστικα οφελη (πχ φοροαπαλαγες). Με εναν "καλο" λογιστη, μπορει να εχετε στην πραξη απο δωρεαν τις υπηρεσιες του εως και αρκετο οφελος....

Edited by maneni
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.