Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

πληρωμη λογιστη


egmichan

Recommended Posts

Καλημερα,

εργαζομαι σε τεχνικη εταιρεια με δελτιο παροχης υπηρεσιων και απο τον καινουριο χρονο ο λογιστης μου για μηνιαιες υποβολες που προεκυψαν με νεα νομθεσια και για καθε υποβολη τριμηνου ΦΠΑ και για ολες τις υπηρεσιες του θα με χρεωνει  75 Ε συν ΦΠΑ, συνολο 92 ε το τριμηνο, σε αντιθεση με τα 20 ευρω το τριμηνο που μου επαιρνε τον προηγουμενο χρονο. Ειναι λογικη η χρεωση του πιστευετε? Εννοειται οτι εχουν δυσκολη δουλεια και αυτοι και αξιζουν να αμοιφθουν, απλα δεν ειναι και λιγα 370 ευρω τον χρονο. 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα 300+ΦΠΑ τον χρόνο περιλαμβάνει τα πάντα (ΦΠΑ, Συγκεντρωτικές, Δήλωση Εισοδήματος κτλ) είναι μία χαρά τιμή. (ΦΠΑ εκπίπτει υποθετω η ΑΠΥ του, :-))

 

Μπορείς πάντα να αποφασίσεις να τα κάνεις μονος σου... αλλά θα έχεις το αγχος πάντα μην ξεχάσεις τπτ,  μην κάνεις λάθος, να ην πάρεις χαμπάρι κάποια αλλαγή κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εργαζομαι σε τεχνικη εταιρεια με δελτιο παροχης υπηρεσιων και απο τον καινουριο χρονο ο λογιστης μου για μηνιαιες υποβολες που προεκυψαν με νεα νομθεσια και για καθε υποβολη τριμηνου ΦΠΑ και για ολες τις υπηρεσιες του θα με χρεωνει  75 Ε συν ΦΠΑ, συνολο 92 ε το τριμηνο, σε αντιθεση με τα 20 ευρω το τριμηνο που μου επαιρνε τον προηγουμενο χρονο. Ειναι λογικη η χρεωση του πιστευετε? Εννοειται οτι εχουν δυσκολη δουλεια και αυτοι και αξιζουν να αμοιφθουν, απλα δεν ειναι και λιγα 370 ευρω τον χρονο. 

 

 

20 ευρώ το τρίμηνο ? Το είδα και αυτό . Oxι βέβαια ότι είναι αμοιβή το 75/3 . Επιπλέον ο ΦΠΑ δεν είναι αμοιβή είναι φόρος που αποδίδεται δημόσιο από τον εκδότη του στοιχείου , αλλά συμψηφίζεται από τον λήπτη. 

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

ημουν και ανεργος περυσι , δεν ειναι και λιγα για μηδενικη δηλωση. Επισης βαλε παρακρατησεις, ασφαλεια, φορους κλπ κλπ προστιθονται συνεχως νεα εξοδα που δυστυχως και τα 300 επιπλεον τον χρονο φαινονται αρκετα αν και για εσας τους λογιστες ειναι λιγα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το σχόλιο που εκανα (και είναι το πρώτο και το τελευταίο στην κατηγορία αυτή ) έχει να κάνει με το εξής :  είναι αδιανόητο το κόστος λειτουργίας του φορολογικού συστήματος να το επωμίζεται το λογιστικό γραφείο πλέον , γιατί αυτό συμβαίνει σήμερα .

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με 300 ευρώ το χρόνο (θα μπαίνει και στα έξοδά σου) και αν σε καλύπτει σε όλες τις φορολογικές σου υποχρεώσεις, ούτε στον παπά μη το πεις.

Είναι πέρα από <<φιλική>> τιμή.

<<Συγγενική>> θα έλεγα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και για να εξηγούμαι, είπα πως το 300+ΦΠΑ ειναι μια χαρά τιμή, γιατί από αυτο που έγραψες κατανόησα πως εισαι ενας τυπικός μπλοκάκιας, αρα υπέθσα πολύ μικρο όγκο εργασιας (δλδ μονο τις ΑΠΥ σου σε ενα εργοδότη και τπτ αλλο). ΑΝ έχεις και μία ποσότητα παραστατικών πέραν από τις ΑΠΥ σου ή αλλα πράγματα, η τιμή αυτή είναι τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο που εκανα (και είναι το πρώτο και το τελευταίο στην κατηγορία αυτή ) έχει να κάνει με το εξής :  είναι αδιανόητο το κόστος λειτουργίας του φορολογικού συστήματος να το επωμίζεται το λογιστικό γραφείο πλέον , γιατί αυτό συμβαίνει σήμερα .

 

+1000 @SOTHRIS γιατί έχω την αίσθηση ότι το ίδιο ισχύει και για τον μηχανικό, τον γιατρό κ.ο.κ.

 

Γενικά στην πιάτσα έχω ακούσει από 25-50/μήνα... Το 25 μου φαίνεται λίγα το 50 πολλά. Κρίνε από μόνος σου, όχι αποκλειστικά από το κόστος, αλλά κι από την ποιότητα των παροχών.

Προσωπικά έχω καεί, γιατί από λάθος λογιστή έχασα 1100 επιστροφή φόρου

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γαλαντόμους σας βρίσκω.

Σιγά τον όγκο που μπορεί να έχει ένας μηχανικός με μπλοκάκι.

Δεν ξέρω οι περιπτερούχοι πόσο πληρώνουν τον λογιστή τους.

Ασε που πρέπει να είσαι από πάνω συνέχεια για τυχόν λάθη (με το καθεστώς των συντελεστών-τώρα βέβαια είναι πιο απλά και για τους μηχανικούς)

 

εδιτ <<<<Προσωπικά έχω καεί, γιατί από λάθος λογιστή έχασα 1100 επιστροφή φόρου>>>>

για 3 συνεχόμενες χρονιές έτρεχα για επαναδήλωση.

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.