Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα τυφλά οικόπεδα οικοδομούνται πλέον


xnikol

Recommended Posts

να σημειωσω οτι δεν προκειται για "τυφλα" οικοπεδα.

 

Εδω προκειται για βελτιωση του αρθρ. 10 του ν 4164/13

οπως αυτος τροποποίησε-συμπληρωσε το αρθρ. 35 του ν. 3937/11

και αυτο ειχε τροποποιησει το   Δ 185/85

 

και αφορα

την παραχωρηση σε κοινη χρηση λωριδων οικοπεδων...

 

και εδω προκειται για "λωριδες" που εχουν ηδη δημιουργηθει και καταληφθει και εχουν γινει εργασιες ασφαλτοστρωσης απο τους Δημους

και εχουν τεθει "τοις πραγμασι"   σε κοινη  χρηση....

Η σειρά είναι έτσι για την εκτός σχεδίου δόμηση:

 

Στην αρχή βγήκε το ΦΕΚ 228Α/1923 (Ν.Δ. της 17-7-1923 περί σχεδίου πόλεων, κωμών και συνοικισμών του κράτους και οικοδομής αυτών)

Αυτό τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 270Α/1985 (εκτός σχεδίου δόμηση)

Αυτό τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 308Α/2003 (Ν. 3212)

Αυτό τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 60Α/2011 (Ν. 3937 περί Natura)

Αυτό τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 156Α/2013 (Ν. 4164 περί κατάργησης ΟΚΧΕ)

Αυτό  τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 94Α/2014 (Ν. 4258 περί υδατορεμάτων)

 

Σωστά;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ verda

Εάν το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου, θα πρέπει να ψάξεις το χρόνο δημιουργίας του. Τα τυφλά, γενικώς, δεν είναι οικοδομήσιμα και θα πρέπει να τακτοποιηθούν.

Όμως, νομίζω πως υπήρξε μια περίοδος, επί χούντας, που επετράπη η δημιουργία και οικοδόμησή τους. Ίσως ο dimitris gm να γνωρίζει κάτι επ' αυτού.

 

@imhotep

Φίλε, κι εγώ κοντά στη σύνταξη είμαι. Και όπως οι γριές πουτάνες πάνε στα μοναστήρια για να "ξεπλύνουν τις αμαρτίες τους", έτσι με πιάνει κι εμένα "κριτική διάθεση" στα γεράματα.

υ.γ. για το ΣΥΠΟΘΑ κλπ συμβούλια, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, μόνο που μερικές φορές κάποιοι συνάδελφοί σου το παραξηλώνουν, θεωρώντας εαυτούς ως νέους Γκαουντί, ή Ζάχα Χαντίντ, ή.... 

Link to comment
Share on other sites

@ verda

Εάν το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου, θα πρέπει να ψάξεις το χρόνο δημιουργίας του. Τα τυφλά, γενικώς, δεν είναι οικοδομήσιμα και θα πρέπει να τακτοποιηθούν.

Όμως, νομίζω πως υπήρξε μια περίοδος, επί χούντας, που επετράπη η δημιουργία και οικοδόμησή τους. Ίσως ο dimitris gm να γνωρίζει κάτι επ' αυτού.

 

εχει διαταξη στον 4258

αρθρο 20

παρ. 9

περ. 10

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

το δικό μου θέμα δεν είναι να μπω στην ουσία του αν μπορεί ή όχι να βγει απόφαση περί αποκεκλεισμένου.

Η απόφαση αυτή οπως αναφέρω προηγουμένως έχει ήδη βγει από τη Νομαρχία Ανατολικής Αττικής και ελπίζω να μην ξαναμπω στην πολύμηνη διαδικασία να την ξαναβγάλω.

Το θέμα μου είναι αν αυτή η απόφαση θέλει "επικαιροποίηση" όπως προφορικά μου είπαν στην Υ.Δ (ευθυνόφοβος υπάλληλος ή έχει δίκιο?)
ή ότι δεν είναι γιαούρτι να λήξει όπως επίσης προφορικά μου είπαν στην περιφέρεια.

Σκέφτομαι να κάνω αίτηση με τοπογραφικό και την υπαρχουσα απόφαση περί αποκεκλεισμένου στην Υ.Δ να μου απαντήσουν αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα! Στην παράγραφο 10 του άρθρου 20 αναφέρει "μόνον εφόσον η έλλειψη του προσώπου έλαβε χώρα πριν την ισχύ του ν. 651/1977 χωρίς υπαιτιότητα του αιτούντος." Δηλαδή εφόσον έχει πουληθεί και θέλει ο σημερινός ιδιοκτήτης να οικοδομήσει, έχει το δικαίωμα. Κατάλαβα σωστά ή κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.