Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενοικιαζόμενα δωμάτια και κλειστό κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

Η έννοια του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου δεν έχει σχέση με τη συμβολαιογραφική κατάσταση του ακινήτου. Το κλιμακοστάσιο προφανώς και είναι κοινόχρηστο διότι χρησιμοποιείται από όλους τους ενοίκους του κτιρίου. Για τον ορισμό του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου δες ΓΟΚ άρθρο 2 παρ. 22.

 

Να τονίσω πως η συγκεκριμένη παράγραφος, δεν έρχεται σε αντίθεση με καμία διάταξή του ΝΟΚ,και άρα είναι σε ισχύ (άρθρο35).

 

Άρα δεν προσμετράται στον Σ.Δ..

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Εσύ στη περίπτωση σου με τι όρους δόμησης έβγαλες άδεια δόμησης? (αν προχώρησε τελικά η μελέτη σου)

 

Φυσικά και δεν μπήκα στη διαδικασία να ετοιμάσω μελέτες και να μου επιστραφούν. Έχω εξωτερικά κλιμακοστάσια. Ο υπάλληλος της Υ.ΔΟΜ. μου έλεγε πως αυτά για την εν προκειμένω χρήση μέχρι και τον Γ.Ο.Κ. 85 μετρούσαν στο συντελεστή κανονικά και πως αναμένεται διευκρινιστικό έγγραφο από το υπουργείο σχετικά με το θέμα. Μέχρι τότε δε μπορεί να προχωρήσει. 

Η έννοια του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου δεν έχει σχέση με τη συμβολαιογραφική κατάσταση του ακινήτου. Το κλιμακοστάσιο προφανώς και είναι κοινόχρηστο διότι χρησιμοποιείται από όλους τους ενοίκους του κτιρίου. Για τον ορισμό του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου δες ΓΟΚ άρθρο 2 παρ. 22.

 

Να τονίσω πως το συγκεκριμένο είναι σε ισχύει σύμφωνα με το άρθρο 35 του ΝΟΚ δεν έρχεται σε αντίθεση με καμία διάταξή του και άρα είναι σε ισχύ.

Οπότε συνάδελφε αν καταλαβαίνω καλά η γνώμη σου είναι πως δε πρέπει να προσθμετρηθούν. 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ να μάθω που να βασιστώ επίσημα για τον ισχυρισμό ότι εκδίδουμε με όρους κατοικίας.  Έχω μια παρόμοια περίπτωση με του nzerman και τα 40 τ.μ. στη είσοδο καθώς και τα 25 τ.μ. / όροφο μου είναι πολύ χρήσιμα. 

Θεωρείτε ότι πρέπει να βασιστώ σε απάντηση του Γραφείου Δόμησης ή του ΕΟΤ ?

 

Ξενοδοχείο επιπλωμένων διαμερισμάτων --> όροι δόμησης τουριστικής εγκατάστασης (παρ. 4α, ΥΑ 530992, ΦΕΚ 557Β/1987).

Επιπλωμένες κατοικίες, επαύλεις και ενοικιαζόμενα επιπλωμένα δωμάτια --> όροι δόμησης κατοικίας (παρ. 4β, ΥΑ 530992, ΦΕΚ 557Β/1987).

 

Ειδικά για τα ενοικιαζόμενα επιπλωμένα δωμάτια, οι παραπάνω προδιαγραφές τα θεωρούν μέρος της κατοικίας του ιδιοκτήτη,

οπότε μόνον τα 12 τ.μ. (της 6ε του άρθρου 11 του ΝΟΚ) μπορούμε να θεωρήσουμε ως αφαιρούμενα σε εσωτερικό κλιμακοστάσιο ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλη μια ερμηνεία, σωστή και αυτή με τον τρόπο σου Θόδωρε αλλά εδώ νομίζω πως έχουμε μια ακόμη περίπτωση που το υπουργείο πρέπει άμεσα να πάρει θέση ώστε να τελειώσει η ταλαιπωρία. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα επισκέφτηκα τον ΕΟΤ και μου είπε να χρησιμοποιήσω όρους δόμησης κατοικίας και τα "bonus" του ΝΟΚ. Τις επόμενες μέρες θα επισκεφτώ και τη πολεοδομία και αν έχω νέα θα σας πω τι μου απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι άλλο, θα καταθέσεις αίτηση πρώτα στο Ε.Ο.Τ. και μετά στην Υ.ΔΟΜ. ή το αντίθετο; 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι άλλο, θα καταθέσεις αίτηση πρώτα στο Ε.Ο.Τ. και μετά στην Υ.ΔΟΜ. ή το αντίθετο; 

 

Αν έχω καταλάβει σωστά (γιατί δεν έχω ξανα ασχοληθεί με αδειοδότηση τουριστικού καταλύματος) πρώτα θα βγάλω άδεια δόμησης από την οικεία ΥΔΟΜ και μετά πάω ΕΟΤ. Απλά πέρασα χθες να ρωτήσω και τον ΕΟΤ για να δω και αυτών την άποψη. Έκανα κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα έτσι ήταν (πρώτα ΕΟΤ και μετά Πολεοδομία) πλέον όμως ισχύει η νεότερη διάταξη του άρθ.46 παρ.1.β του Ν.4179/13 ΦΕΚ/175/Α/8-8-13 (ισχύει από 8-10-13), με βάση την οποία :

"β. Η αδειοδότηση αυτοεξυπηρετούμενων καταλυμάτων (τουριστικών επιπλωμένων επαύλεων και κατοικιών) συντελείται σε ένα στάδιο, χωρίς προηγούμενη έγκριση καταλληλόλητας οικοπέδου ή γηπέδου και αρχιτεκτονικής μελέτης. Η διαδικασία, το περιεχόμενο των δικαιολογητικών αδειοδότησης, οι σχετικές λεπτομέρειες εφαρμογής των διατάξεων του παρόντος άρθρου, οι σχετικοί όροι, η έννοια και η περιγραφή, καθώς και οι ελάχιστες τεχνικές και λειτουργικές προδιαγραφές των τουριστικών επιπλωμένων επαύλεων και κατοικιών ορίζονται με απόφαση του Υπουργού Τουρισμού, που θα εκδοθεί εντός δύο μηνών από τη δημοσίευση του νόμου αυτού." 
Δεν έχει εκδοθεί (ακόμη) η νέα απόφαση, αλλά με την παρ.1.α του ίδιου άρθρου καταργείται το Κεφάλαιο 3 της Αποφ.530992/87 ΓΓ ΕΟΤ ΦΕΚ/557/Β/87.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν χρειάζομαι έγκριση καταλληλότητας οικοπέδου και αρχιτεκτονικής μελέτης. Πάντως άσχετο με το θέμα μας αλλά σχετικό με τη διαδικασία αδειοδότησης από τον ΕΟΤ που συζητάμε. Η υπάλληλος μου συνέστησε να περιμένω να κάνω τις διαδικασίες αδειοδότησης - το κομμάτι του ΕΟΤ- μετά τη 1-1-15 που αρχίζουν οι διατάξεις του Ν. 4276/2014 (ΦΕΚ Α 155/30-7-2014). Σε αυτό το νόμο καταργούνται και οι ελάχιστες τεχνικές και λειτουργικές προδιαγραφές (ΠΔ 337/2000) και αναμένονται καινούργιες με υπουργική απόφαση, που όπως μου είπε μπορεί να βγει αύριο, μπορεί και σε ένα χρόνο.... Όπως και να έχει μου είπε ότι οι νέες προδιαγραφές, συνηθίζεται να είναι πάντα ευμενέστερες και λογικά δεν θα έχω πρόβλημα αν εκδοθεί η άδεια δόμησης και μετά βγει η υπουργική απόφαση.

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.