Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Hλιακός χωρίς αντιψυκτικό μέσο στο συλλέκτη του


peratis

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Κάπου ανάμεσα στο αρνάκι και τα αυγα μου αναφέρθηκε το παραπάνω. Το ξέρω σαν σύστημα, αλλά δεν έχω ιδία πείρα από τη χρήση του.

 

Το έχει δουλέχει κάποιος; Έχει να πει κάποια + ή - ;

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να έχει νεράκι.

 

Αντιψυκτικό έχεις καιρό να βάλεις μέχρι το χειμώνα.

 

Πάντως με αντιψυκτικό συνέχεια, είναι καλύτερα γιατί είναι και αντισκωριακό.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει στο κλειστό κύκλωμα συλλέκτη - μανδύα του boiler.

 

Το γέμισμα γίνεται από το πάνω μέρος του boiler και το άδειασμα από το κάτω μέρος του συλλέκτη.

 

Προσοχή στην αναλογία νερού - αντιψυκτικού ανάλογα με την ελάχιστη αναμενόμενη θερμοκρασία της περιοχής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ρωτάει ο φίλος Peratis και μήπως εννοεί τα ηλιακά ανοιχτού κυκλώματος που πάνε να εκλείψουν. 

 

Αν όμως μιλάει για τα κλειστού κυκλώματος για μένα το πιο σοβαρό θέμα είναι το είδος του αντιψυκτικού που χρησιμοποιούμε. Ενα θέμα που έχω ασχοληθεί και έχω γράψει πολλές φορές στο παρελθόν μιας και με νευριάζει που επίσημα κάποιος φορέας δεν ενημερώνει τον κόσμο.

 

Στα κλειστά κυκλώματα ηλιακών η γλυκόλη που ενδεικνύεται πρέπει να έχει βάση την προπυλενογλυκόλη  που δεν είναι τοξική και όχι την αιθυλενογλυκόλη που είναι άκρως τοξική.

Ε στην Ελλάδα κάνουμε το αντίθετο. Βάζουμε παραφλού στα ηλιακά μας.

 

Η προπυλενογλυκόλη έχει την δυσκολία ότι πρέπει να ανακατεύεται καλά με το νερό σε έναν κουβά πριν τοποθετηθεί στο κύκλωμα και την βρίσκεις μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα υδραυλικών. 

Edited by aithilenio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ειναι συστημα κλειστου κυκλωματος και οντως (συμφωνα με την περιγραφη του) δεν χρησιμοποιει αντιψυκτικο.

Αντι αυτου χρησιμοποιει ενα ειδικο θερμοαγωγιμο ρευστο.

 

ΥΓ δεν το εχω δουλεψει για να εχω αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται στις προδιαγραφές του χρησιμοποιεί "μέσο μεταφοράς θερμότητας, υγρό (ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΤΕΝΤΑ), που δουλεύει μέχρι -40οC ".

 

Απλά το περιγράφει χωρίς να το ονομάζει "αντιψυκτικό" (Δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης) :smile:

Link to comment
Share on other sites

το αντιψυκτικο ειναι διαλυμμα (νερου) συνηθως καποιο ειδος αλκοολης.

Αν το εν λογω υγρο δεν εχει διαλυτη το νεροο ή διαλυμμενη ουσια γιατι να το ονομασει αντιψυκτικο?

 

Επιπλεον ο τροπος λειτουργιας ειναι διαφορετικος. Αναφερει ως μεσο μεταδοσης της θερμοτητας κατι σαν πυκνωτες, αντι του συνηθες εναλαλκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.