Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άλλο ένα θέμα για τους κοινόχρηστους χώρους!


Alex Geor

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Άλλο ένα θέμα για τους κοινόχρηστους χώρους μιας πολυκατοικίας!

Είμαι συνιδιοκτήτης σε μια οικογενειακή πολυκατοικία που χτίστηκε το 1978. Δεν υπάρχουν κανονισμοί πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία άνηκε στον παππού μου. Ο πατέρας μου κληρονόμησε τον τελευταίο όροφο (2ο) και το υπόγειο, ενώ ο θείος μου κληρονόμησε το ισόγειο και τον πρώτο όροφο.

Η πολυκατοικία ήταν εγκαταλειμμένη περίπου 20 χρόνια και δεν πολύ ασχολιόταν ούτε ο πατέρας μου ούτε ο θείος μου αφού κανένας από τους δυο δε μένει σε αυτήν. Αποφάσισα πριν από 2 χρόνια να κάνω ανακαίνιση στην πολυκατοικία (ήταν σε άθλια κατάσταση) προκειμένου να μετακομίσω με τη σύζυγο. Ο θείος μου ξεκαθάρισε πως δεν ενδιαφέρεται να ρίξει λεφτά να την φτιάξει, οπότε αποφάσισα να κάνω την ανακαίνιση μόνος μου. Για όσους θεωρήσετε λάθος κίνηση μια επένδυση σε ακίνητο χωρίς κάποια έγγραφη συμφωνία με τον συνιδιοκτήτη, απλά σκεφτείτε πως με αυτά τα λεφτά ανέβασα την αξία της περιουσίας μου, η οποία αγγίζει τα 350 τετραγωνικά στο σύνολο της.

Η πολυκατοικία έχει έναν ακάλυπτο χώρο στο πίσω μέρος της, ο οποίος δεν έχει πρόσβαση από πουθενά παρά μόνο από το υπόγειο μου.
Ερώτηση πρώτη: Από τη στιγμή που δεν έχει ο συνιδιοκτήτης πρόσβαση στον ακάλυπτο, έχω το δικαίωμα της αποκλειστικής χρήσης;
Ερώτηση δεύτερη: Εάν δεν έχω το δικαίωμα της αποκλειστικής χρήσης, ο νόμος μου επιτρέπει να τοποθετήσω αντικείμενα ή μη-μόνιμες κατασκευές προσωρινά, εφόσον αυτά μπορούν να αφαιρεθούν;
Ερώτηση τρίτη: Εφόσον μου επιτρέπει ο νόμος να αφήνω αντικείμενα σε προσωρινή βάση, θα μπορούσε ο συνιδιοκτήτης να με αναγκάσει να τα αφαιρέσω επικαλούμενος λόγους καλαισθησίας ή οτιδήποτε άλλο;

Συνεχίζουμε με τους άλλους κοινόχρηστους χώρους. Η πολυκατοικία έχει φρεάτιο ανελκυστήρα όμως δεν εγκαταστάθηκε ανελκυστήρας ποτέ. Στην ταράτσα δεν υπήρχε ο απαιτούμενος χώρος για το μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα οπότε εγκατέστησα το μηχανοστάσιο στο υπόγειο μου. Φυσικά όλο το σύστημα του ανελκυστήρα το πλήρωσα εγώ.
Ερώτηση τέταρτη: Σε αυτήν την περίπτωση, ο ανελκυστήρας θεωρείται κοινόχρηστος ή ιδιόκτητος;
Ερώτηση πέμπτη: Έχω το δικαίωμα να απαγορεύσω την πρόσβαση της ταράτσας στους ένοικους των άλλων διαμερισμάτων;
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Άλλο ένα θέμα για τους κοινόχρηστους χώρους μιας πολυκατοικίας!

 

Είμαι συνιδιοκτήτης σε μια οικογενειακή πολυκατοικία που χτίστηκε το 1978. Δεν υπάρχουν κανονισμοί πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία άνηκε στον παππού μου. Ο πατέρας μου κληρονόμησε τον τελευταίο όροφο (2ο) και το υπόγειο, ενώ ο θείος μου κληρονόμησε το ισόγειο και τον πρώτο όροφο.

 

Η πολυκατοικία ήταν εγκαταλειμμένη περίπου 20 χρόνια και δεν πολύ ασχολιόταν ούτε ο πατέρας μου ούτε ο θείος μου αφού κανένας από τους δυο δε μένει σε αυτήν. Αποφάσισα πριν από 2 χρόνια να κάνω ανακαίνιση στην πολυκατοικία (ήταν σε άθλια κατάσταση) προκειμένου να μετακομίσω με τη σύζυγο. Ο θείος μου ξεκαθάρισε πως δεν ενδιαφέρεται να ρίξει λεφτά να την φτιάξει, οπότε αποφάσισα να κάνω την ανακαίνιση μόνος μου. Για όσους θεωρήσετε λάθος κίνηση μια επένδυση σε ακίνητο χωρίς κάποια έγγραφη συμφωνία με τον συνιδιοκτήτη, απλά σκεφτείτε πως με αυτά τα λεφτά ανέβασα την αξία της περιουσίας μου, η οποία αγγίζει τα 350 τετραγωνικά στο σύνολο της.

 

Η πολυκατοικία έχει έναν ακάλυπτο χώρο στο πίσω μέρος της, ο οποίος δεν έχει πρόσβαση από πουθενά παρά μόνο από το υπόγειο μου.

Ερώτηση πρώτη: Από τη στιγμή που δεν έχει ο συνιδιοκτήτης πρόσβαση στον ακάλυπτο, έχω το δικαίωμα της αποκλειστικής χρήσης;  ΟΧΙ

Ερώτηση δεύτερη: Εάν δεν έχω το δικαίωμα της αποκλειστικής χρήσης, ο νόμος μου επιτρέπει να τοποθετήσω αντικείμενα ή μη-μόνιμες κατασκευές προσωρινά, εφόσον αυτά μπορούν να αφαιρεθούν; ΟΧΙ

Ερώτηση τρίτη: Εφόσον μου επιτρέπει ο νόμος να αφήνω αντικείμενα σε προσωρινή βάση, θα μπορούσε ο συνιδιοκτήτης να με αναγκάσει να τα αφαιρέσω επικαλούμενος λόγους καλαισθησίας ή οτιδήποτε άλλο; ΝΑΙ

 

Συνεχίζουμε με τους άλλους κοινόχρηστους χώρους. Η πολυκατοικία έχει φρεάτιο ανελκυστήρα όμως δεν εγκαταστάθηκε ανελκυστήρας ποτέ. Στην ταράτσα δεν υπήρχε ο απαιτούμενος χώρος για το μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα οπότε εγκατέστησα το μηχανοστάσιο στο υπόγειο μου. Φυσικά όλο το σύστημα του ανελκυστήρα το πλήρωσα εγώ.

Ερώτηση τέταρτη: Σε αυτήν την περίπτωση, ο ανελκυστήρας θεωρείται κοινόχρηστος ή ιδιόκτητος; ΝΑΙ, κοινοχρηστος

Ερώτηση πέμπτη: Έχω το δικαίωμα να απαγορεύσω την πρόσβαση της ταράτσας στους ένοικους των άλλων διαμερισμάτων; ΟΧΙ

 

ερωτηση

Ιδιοκτητες ποιοί ειναι???

 

Link to comment
Share on other sites

...νομικος δεν είμαι να ξέρω τα δικαιωματα... όμως αφού δεν υπάρχει σύσταση ο χώρος είναι κοινόχρηστος, σίγουρα μια επίσκεψη σε συμβολαιογράφο θα σε διαφώτιζε καλύτερα, επίσης όμως οι καλές σχέσεις με το θείο σου θα σε βοηθούσαν είτε να σου δώσει δικαιωμα αποκλειστικής χρήσης, είτε να συναινέση ώστε να έπαιρνες τον κήπο με δικαιωμα αποκλιστικής χρήσης.

Το ίδιο ισχύει για την ταράτσα σου, αν η σκάλα διέρχεται μέσα απο τη δικιά σου ιδιοκτησία, ενω φαίνεται λογικό οτι μπορείς να απαγορέψεις την είσοδο, αυτή ίσως θα έπρεπε να γίνεται για εγκατάσταση -επισκευή ηλιακών κλπ.

Είναι καλό χαρτί οτι εσύ έβαλες το ασανσέρ, οπότε μπορείς να πεις "σου δίνω δικαίωμα, αν μου δώσεις αποκλειστκί χρήση κλπ", εντωμεταξύ βέβαια χωρίς να ξέρω το νομικό καθεστώς που μπορεί να διέπει τον ανελκυστήρα σου επαναλαμβάνω ραντεβού με θείο, συμβολαιογράφο, μηχανικό για σχέδια σύστασης. κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτες είναι ο πατέρας μου και ο θείος μου.

 

Με το θείο δε βγάζω άκρη. Πρόκειται για μια από εκείνες τις γνωστές οικογενειακές καταστάσεις.

 

Όσο για τη χρήση της ταράτσας, εννοώ απαγόρευση στους ένοικους, όχι στους ιδιοκτήτες. Ο θείος έτσι και αλλιώς δε μένει στην πολυκατοικία. Αλλά δε θέλω να ανεβαίνουν οι ενοικιαστές του.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είσαι υποχρεωμένος να τους αφήνεις.

Όπως επίσης και στους κοινόχρηστους χώρους του υπογείου.

  Ένα σύνηθες παράδειγμα είναι στην ύπαρξη ηλιακού δεν έχω λεφτά να κάνει την συντήρηση συνεργείο και θα την κάνω μόνος μου. Εκεί δεν μπορείς να του πεις τπτ. Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις έχουν όλοι ίδια δικαιώματα όπως και υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός: η ταράτσα είναι κενή. Δεν υπάρχει τίποτα παρά μόνο 2 λεβιτοστάσια, ένα δικό μου και ένα του θείου. Από τη στιγμή που και αυτά είναι ιδιόκτητα τι δουλειά έχουν οι ενοικιαστές στην ταράτσα; Μόνο οι ιδιοκτήτες, δηλαδή εγώ και ο θείος μου, θα έπρεπε να έχουμε πρόσβαση. Έτσι δεν είναι;

 

Το υπόγειο είναι υπόγειο. Δεν είναι κοινόχρηστος χώρος. Λόγω της κλήσης του οικοπέδου, το υπόγειο βγάζει σε ακάλυπτο ο οποίος είναι κοινόχρηστος. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει πρόσβαση από πουθενά, δεν μπορεί να βγει στον ακάλυπτο κανείς εκτός αν τον αφήσω να περάσει από το υπόγειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.