Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

επιλογή απορροφητήρα


dada

Recommended Posts

Καλήμερα, ιδιώτης δεν είμαι, αλλά η απορία μου μάλλον εδώ ταιριάζει καλύτερα :)

 

Ανακαινίζω την κουζίνα μου και ήρθε η ώρα να διαλέξω απορροφητήρα. Έχετε κάποια άποψη σχετικά με το ποιος τύπος αποδίδει καλύτερα (συρόμενος, πτυσσόμενος, τζάκι)?

Στα διάφορα site εκτός από τον απορροφητήρα αναφέρονται και σε "μηχανές απορρόφησης", οι οποίες σαν εντοιχιζόμενος απορροφητήρας είναι εμφανισιακά. Γνωρίζει κάποιος τι διαφορά έχουν από τον απορροφητήρα? ή είναι το ίδιο πράγμα?

 

Λόγω αισθητικής, προσανατολίζομαι σε πτυσσόμενο ή συρόμενο. Μεταξύ των δυο πιστεύω οτι ο πτυσσόμενος είναι πιο αποτελεσματικός.

Αισθητικά, η μηχανή απορρόφησης πάλι μου ταιριάζει (έχει και μικρό ύψος σε σχέση με τον πτυσσόμενο), αλλά δεν ξέρω να θα κάνει δουλειά καθώς αφήνει της μπροστινές εστίες σχεδόν ακάλυπτες....

 

κάθε γνώμη ευπροσδεκτη

ευχαριστώ

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλήμερα, ιδιώτης δεν είμαι, αλλά η απορία μου μάλλον εδώ ταιριάζει καλύτερα :)

 

 

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά,Χριστός Ανέστη!

Αντιθέτως μ' εσάς,εγώ είμαι ιδιώτης και ότι εκφράσω θα είναι με γνώμονα μόνο την εμπειρία μου.

 

Στην κύρια κατοικία μου(κατασκευή 8 ετών) τοποθέτησα εξ αρχής απορροφητήρα γνωστότατης εταιρείας αξίας 720 ευρώ.

Διπλό μοτέρ,820m3/h,48db στο maximum.Αποτέλεσμα=α-πο-τυ-χία!!Κλαίω ακόμη τα χρήματα που έδωσα :sad:

Φίλος μηχανολόγος που είδε την εγκατάσταση,διαπίστωσε τα εξής:

1)Μεγάλη διαδρομή (2,6m) στο μπουρί και επιπλέον καμπύλη στην έξοδο.

2)Μικρότερη διατομή εξόδου από την προβλεπόμενη,διότι υπήρχε δοκάρι και εννοείται ότι δεν το τραυματίσαμε.

3)Υπερβολικός θόρυβος διότι παρ' όλο το υψηλό κόστος αγοράς,εν τούτοις η συναρμογή είχε ατέλειες και ως εκ τούτου

όλο και κάποιο ελασματάκι χτυπάει και μαζί με αυτό και τα νεύρα μου.

 

Ως αποτέλεσμα των παραπάνω,στην νεόκτιστη εξοχική μου κατοικία αποφάσισα να διαθέσω ελάχιστα χρήματα για απορροφητήρα,

ικανοποιώντας μόνο την αισθητική μας.Αυτό που πρόσεξα ιδιαίτερα όμως ήταν να σχεδιάσω πολύ προσεκτικά χωροταξικά την κουζίνα.

Κανόνισα να βάλω την ηλεκτρική κουζίνα πλάτη στον τοίχο όπου θα έφευγαν οι ατμοί,κι έτσι το μπουρί έχει μηδενική διαδρομή.

Επίσης πρόσεξα να μην την ξαναπατήσω και πέσω πάλι σε κολώνα ή δοκάρι,ώστε να τοποθετηθεί σωλήνας με την ενδεδειγμένη διατομή.

Αποτέλεσμα=ά-ψο-γο!Δαπάνησα μόλις 105 ευρώ,βοήθησα την ελληνική οικονομία γιατί πήρα ελληνικό προϊόν  και κυρίως απέφυγα

τη γκρίνια της συζύγου :smile: (αξία ανεκτίμητη).

 

Άρα ότι κι αν επιλέξετε,γνώμη μου είναι να προσέξετε πολύ την θέση τοποθέτησης αλλά και την ίδια την τοποθέτηση.Φαντάζομαι ότι οι φίλοι μηχανολόγοι του forum θα σας συμβουλεύσουν ως ειδικοί με περισσότερα τεχνικά στοιχεία.Άα..και μην ξεχάσω...μακριά από τους inox!Αισθητικά πολύ όμορφοι,αλλά πολλές δαχτυλιές- οι οποίες έχουν πολύ καθάρισμα-το οποίο έχει πολύ μουρμούρα..

Χρόνια σας πολλά και πάλι,να χαρείτε την καινούργια σας κουζίνα εσείς και η οικογένειά σας.

Edited by postman
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όσα αναφέρεις τα έχω ήδη υπολογίσει. Οι εστίες είναι πλάτη σε εξωτερικό τοιχο, οπότε η διαδρομή είναι μηδενική και στην δική μου περίπτωση. Η τρύπα στον τοίχο έχει γίνει και πιστεύω είναι ικανοποιητική (Φ125).

 

Αν θες στείλε μου σε πμ τον συγκεκριμένο απορροφητήρα που διάλεξες για την εξοχική σου κατοικία!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάτι βασικό που θα πρέπει να γνωρίζεται είναι οτι η απόδοση απορρόφησης μειώνεται σημαντικά με τα χρόνια λόγο ελαίων και άλλων ρύπων. Βασικό στην επιλογή είναι η δυνατότητα καθαρισμού των φίλτρων. Αποφύγετε τα φίλτρα ενεργού άνθρακα διότι δεν συμπαθούν τα λάδια. Το γράφω αυτό επειδή α) δεν καθαρίζονται και β) πολύ απλά δεν βρίσκεις ανταλλακτικό. Το καλύτερο είναι οι επαγγελματικοί απορροφητήρες που έχουν τα σουβλατζίδικα. Η κατασκευή τους είναι απλή και τραβάνε για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ιδέα

 

αγορά φθηνού απορροφητήρα που ικανοποιεί το αισθητικό κομμάτι

 

λίγο πριν την έξοδο προσθέτεις και κάτι τέτοιο

http://shop.dec-orama.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=616#.U4PpPfl_uak

που θα δουλεύει από την πρώτη σκάλα του απορροφητήρα.

 

φυσικά να τηρούνται τα προφανή (μήκος, σχήμα , διάμετρος κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ιδέα

 

αγορά φθηνού απορροφητήρα που ικανοποιεί το αισθητικό κομμάτι

 

λίγο πριν την έξοδο προσθέτεις και κάτι τέτοιο

http://shop.dec-orama.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=616#.U4PpPfl_uak

που θα δουλεύει από την πρώτη σκάλα του απορροφητήρα.

 

φυσικά να τηρούνται τα προφανή (μήκος, σχήμα , διάμετρος κλπ)

 

 

καλημερα

 

επειδη ειμαι και εγω στην φαση επιλογης απορροφητηρα, και μου αρεσε αυτη η ιδεα (λογω μικρου κοστους), ηθελα να ρωτησω, εαν την εχεις δοκιμασει εσυ ή καποιο αλλο μελος;;;;;;;;;

 

nvb

Link to comment
Share on other sites

κοίτα έχω κάνει το πρώτο κομμάτι και πήρα έναν ωραίο (ανοξείδωτο που είναι και της μόδας, αλλά σταθερό για να μην πιάνει λαδίλα εκεί που δεν μπορείς να τον καθαρίσεις) και φθηνό teka (κάπου 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά) άλλα επειδή έβαλα 150αρι αγωγό (μήκος 1.8 μέτρα και 3 γωνίες 90μοιρών) τραβάει καλά (όταν θυμάται κάποιος να ανοίξει λίγο ένα παράθυρο στο σπίτι, γιατί με καινούρια κουφώματα αν δεν ανοίξεις παράθυρο δεν) δεν πήγα παρακάτω ακόμα. 

 

ωστόσο έχω αφήσει χώρο για αυτό ακριβώς το σκοπό μέσα στο ντουλάπι.

 

νόμιζω οτι για μια κουζίνα 12τμ αντε και ψηλή να είναι  έχεις 36 κυβικά αέρα (βγάλε και την επίπλωση , τουλάχιστον 10 κυβικα) αν καταφέρεις να έχεις πραγματικά 200κυβικά την ώρα (8 αλλαγές) πάνω από την εστία είσαι παραπάνω από άνετος. 

να σκεφτείς κάνουμε υποχρεωτικά 20 αλλαγές την ώρα σε καταστρώματα που χωράνε απο 500 αυτοκίνητα , με ρυθμό φόρτωσης εώς και 600 ανα ώρα (κορέα/ιαπωνία σε ιδιωτικά λιμάνια , toyota/hyundai/kia) και δεν μυρίζει τίποτα (που πάς πχ στο mall και καταλαβαίνεις από που έβαλε βενζίνη ο καθένας μόνο και μόνο από τη μυρωδιά).

Edited by pankrok
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γράφω στο πιο σχετικό θέμα που βρήκα.

Ποια έξοδο προτείνετε ως πιο αποτελεσματική; Να σημειώσω ότι ο τοίχος εξόδου του απορροφητήρα είναι βορινός.

 

 

51ebDlyvIvL._AC_US218_.jpg417w2rV%2BulL.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο απορροφητήρας σε βορινό τοίχο είναι μεγάλο πρόβλημα (όπως και κάθε λογής άνοιγμα). Από τις δύο επιλογές προτείνω την αριστερή και για έναν επιπλέον λόγο: να μην ακούς τις περσίδες να χτυπάνε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γράφω στο πιο σχετικό θέμα που βρήκα.

Ποια έξοδο προτείνετε ως πιο αποτελεσματική; Να σημειώσω ότι ο τοίχος εξόδου του απορροφητήρα είναι βορινός.

 

 

51ebDlyvIvL._AC_US218_.jpg417w2rV%2BulL.jpg

αυτο το αριστερο που το βρισκω?καμια σελιδα ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.