Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρακράτηση φόρου εργοληπτών 3%


Kane

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Με τις νέες αλλαγές στο φορολογικό, ποιός παρακρατεί εντέλει το 3% απο ένα υπεργολαβικό τιμολόγιο ώστε να το αποδώσει στη ΔΟΥ;

 

Μέχρι πρότινος, ως υπεργολάβος, εξέδιδα ένα ΤΠΥ προς έναν αλλο εργολάβο. Αυτός παρακρατούσε το 3%, το απέδιδε στη ΔΟΥ και μου έδινε βεβαίωση.

 

Έχει αλλάξει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ. Για ποιο λόγο λοιπόν ο λογιστής αυτού του συναδέλφου του ανέφερε πως εγώ πρέπει να κάνω τη παρακράτηση? δε βγαίνει άκρη μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά Σωτήρη, είσαι και του χώρου, έχω κουραστεί με όλα αυτά. Για ποιό λόγο να ασχολούμαι τώρα εγώ με αυτές τις άντε μη πώ τι.

 

Ο λογιστής του καθενός να λέει ότι θέλει, ο πελάτης ακούει το λογιστή του (λογικό, γι'αυτοτον πληρώνει) και δε βγαίνει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα, ο Ν.4172/13 και συγκεκριμένα το άρθρο 64 Παρ.1δ ορίζει: "Κατ' εξαίρεση, για τις αμοιβές που εισπράττονται από εργολήπτες κατασκευής κάθε είδους τεχνικών έργων και ενοικιαστών δημοσίων, δημοτικών και κοινοτικών ή λιμενικών προσόδων ο συντελεστής είναι τρία τοις εκατό (3%) επί της αξίας του υπό κατασκευή έργου ή του μισθώματος, ανεξαρτήτως αν ο λήπτης της αμοιβής είναι φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα."

 

Έχω περίπτωση που ατομική επιχείρηση αναθέτει σε εργολήπτρια εταιρεία (νομικό πρόσωπο) την κατασκευή τεχνικού έργου. Να υποθέσω ότι σε κάθε τιμολόγιο που εκδίδει η εταιρεία θα υπάρχει η σχετική παρακράτηση του 3% από την ατομική επιχείρηση?

 

Επίσης σχετικά με το χρόνο που θα πρέπει να αποδοθεί η παρακράτηση ισχύει αυτό που λέει το Άρθρο 64 Παρ.7 ? : "Ο φόρος που παρακρατείται σύμφωνα με τις ανωτέρω παραγράφους αποδίδεται το αργότερο μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής της υποκείμενης σε παρακράτηση πληρωμής εκτός από τους φόρους που παρακρατούνται από τους συμβολαιογράφους"

 

ευχαριστώ  

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω αναλάβει την εγκατάσταση εξωτερικής θερμομόνωσης σε έναν πελάτη μου (υλικά - τοποθέτηση).

Βάζω έναν οικοδόμο με συνεργείο να την τοποθετήσει.

Αυτός μου κόβει ΤΠΥ πχ 1000ευρώ + 240φπα σε εμένα και εγώ απόδειξη στον πελάτη μου.

Πρέπει να παρακρατήσω από τα 1000ευρώ το 3%.

Αν ναι υπάρχει πλατφόρμα στο ταξις, που βγάζει και εντολή πληρωμής;

ή πρέπει να πάω από την εφορία; αν πρέπει από ποιά; την δικιά μου ή του οικοδόμου;

Επιπλέον μου φάνηκε περίεργο που ένας σοβατζής με ΙΚΑ μπορεί να μου κόψει ΤΠΥ με φπα.

Νόμιζα ότι πρέπει να έχει μαγαζί με τεβε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι πρέπει να παρακρατησεις 3% .Οι σοβατζιδες πάντως να ξέρεις ότι δεν υποχρεούται σε ασφάλιση ΟΑΕΕ αλλά σε ΙΚΑ και τα ένσημα τους τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης η ο κατασκευαστής του έργου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όταν ο εργοδότης ειναι ιδιώτης ισχύει ότι το 3% το αποδίδει ο ίδιος ο Εργολαβος στη ΔΟΥ ;

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.