Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή όψης (ανοίγματα)


chris12

Recommended Posts

Σε ανακαίνιση διαμερίσματος πολυκατοικίας (κατασκευή 1960) ο ιδιοκτήτης θέλει να εκδόσουμε άδεια για να μπορέσει να μεγαλώσει τις διαστάσεις ανοιγμάτων στην πίσω όψη της οικοδομής. Επίτρέπεται και αν ναι σε ποιες περιπτώσεις. (Μου μυρίζει ΕΠΑΕΕΕΕΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια επιτρέπεται (εκτός αν είναι διατηρητέο).

 

Φαντάζομαι μιλάμε για επέμβαση μόνο στα ανοίγματα του διαμερίσματος του ιδιοκτήτη.

 

Δε θυμάμαι πότε ιδρύθηκαν οι ΕΠΑΕ αλλά αν η ίδρυση έγινε πριν το '60 και για την έκδοση της τότε άδειας ήταν απαραίτητο θα ξαναπεράσεις (αλλά αυτό για ΕΦ σενάριο μου κάνει...τότε τα πέρναγαν χωρίς καλά καλά έλεγχο). Μια βόλτα από την σχετική Πολεοδομία θα λύσει το θέμα.

 

Η αμοιβή με αναλυτικό προϋπολογισμό (πληροφοριακά).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1.σε περιπτωση που θελεις να μεγαλωσεις μια μπακονοπορτα (απο 1,30 να γινει 2,50) χρειαζεται αδεια?

 

2.για πιο μαζικες αλλαγες οπως μετατροπη καποιων ορθογωνικων παραθυρων σε ορθογωνικο με ανωφλι ημικυκλικο?

Link to comment
Share on other sites

sundance εφόσον αλλάζει η όψη θέλει άδεια. Εκτός αν είσαι στη φάση της ανέγερσης οπότε νομίζω μπορείς να κάνεις ενημέρωση του φακέλου (ή αναθεώρηση; ) Κρατώ και μια επιφύλαξη γιατί δε μου έχει τύχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους, πρόκειται να κάνω μια ανακαίνιση στο διαμέρισμα που μένω για να χωρέσω τα παιδιά μου:P

Θέλω να δημιουργήσω ένα νέο υπνοδωμάτιο στο σπίτι κλείνοντας ένα μέρος της κουζίνας με γυψοσανίδα. Για να έχει το δωμάτιο φωτισμό θα πρέπει να ανοιχθεί ένα νέο παράθυρο το οποίο θα βλέπει στην πρόσοψη της οικοδομής (εντός του υπάρχοντος μπαλκονιού του διαμερίσματος).

Ρώτησα για προσφορά δύο διαφορετικές εταιρείες. Η μία από αυτές μου κατέθεσε κανονική προσφορά για τις εργασίες. Η άλλη μου απέκλεισε την πιθανότητα να ανοίξω νέο παράθυρο γιατί θα αλλάξω την πρόσοψη και την ομοιομορφία της οικοδομής.

Έχω δει παρόμοιες επεμβάσεις με παράθυρα και μπαλκονόπορτες που ανοίγουν ή κλείνουν σε υπάρχουσες οικοδομές, ωστόσο προβληματίστηκα για ποιο λόγο μια εταιρεία να μου το αρνηθεί, εφόσον και αυτοί θα κέρδιζαν με την μετατροπή.

Υπάρχει κάποιος κανονισμός για αυτού του είδους τις μετατροπές και πού θα μπορούσα να βρω σχετικές πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε οικοδομική εργασία απαιτεί άδεια.

Περισσότερες πληροφορίες θα σου δώσει ο μηχανικός σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.